Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Sobota 11. září bude patřit památkám

Logo projektu EHD

Každoročně se druhou zářijovou sobotu konají i v Šumperku Dny evropského dědictví. V rámci této akce budou návštěvníkům zpřístupněny nejvýznamnější památky města Šumperka mezi 9. a 16. hodinou zdarma.

Zájemci se mohou podívat do kostelíka sv. Barbory v Jiráskových sadech (barokní jednolodní kostel z let 1753-56 s malířskou výzdobou Ignáce Oderlického), farního kostela sv. Jana Křtitele (původně gotický chrám po požáru r. 1669 upraven v duchu raného baroka a půdorysně přestavěn do podoby latinského kříže; kostel uchovává ostatky patrona města sv. Theodora a cenné fragmenty gotické architektury), tzv. Geschaderova domu v Kladské ulici (pozdně barokní dům s klasicistními úpravami a gotickým jádrem, v jižním průčelí se nachází arkádový ochoz s toskánskými sloupy), na věž Radnice (novorenesanční radnice s prvky pseudogotiky a secese byla postavena v letech 1910-1911 podle projektu vídeňských architektů Schöna a Bergera; z ochozu věže je krásný výhled na okolí a panorama Hrubého Jeseníku), do kostela Zvěstování Panny Marie (původně klášterní kostel řádu sv. Dominika byl postaven na sklonku 13. století v gotickém slohu, po požáru v r. 1669 barokně upraven, r. 1728 byla přistavěna boční kaple sv. Jana Nepomuckého), Státního okresního archivu Šumperk (objekt stojí na konci ulice Bří Čapků; Státní okresní archiv spravuje archiválie regionu - např. měst, obcí, farních úřadů, okresních institucí, pozůstalosti osobností aj.) a Vlastivědného muzea v Šumperku (čtyřkřídlá rozlehlá budova s palácem a s obdélným nádvořím - tzv. Pavlíniným dvorem - pochází z 19. století). Letos se zájemcům po loňské přestávce opět otevře bývalý žerotínský zámek (tzv. Zámeček - původní hradní sídlo purkrabích a správců šumperského zboží se v průběhu pozdní gotiky a rané renesance přeměnilo v reprezentativní trojkřídlý zámek šlechtického rodu Žerotínů).

Návštěvníkům radnice bude zdarma zpřístupněna radniční věž, stejně tak i nedávno otevřená expozice Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě, která je stejně jako stálá expozice ve Vlastivědném muzeu vybavena automatickým audioprůvodcem guidePORT. Pracovnice archivu připravily k této události výstavu „Profese archivář, archivářka“. Muzeum vedle stálé expozice nabízí dalších několik zajímavých výstav. Můžete se podívat na výstavu „Usnadňovaly práci, zpříjemňovaly volný čas“, „Nechte na hlavě“ a „Léčivé rostliny aneb není bylina, aby na něco nebyla“. V galerii Šumperska na zájemce čeká výstava mladých šumperských umělců „Blaze.cz“ Všemi památkami budou zájemce provádět zkušení průvodci. Vstup na všechny památky a výstavy je zdarma.

Ing. Andrea Dostálová, tisková mluvčí
Bohuslav Vondruška, DiS., referent oddělení kultury a vnějších vztahů

Vytvořeno 6.9.2010 14:17:33 | přečteno 2059x | jahnova
load