Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Slavnosti města Šumperka a 15 let partnerství s městem Bad Hersfeld

V prvním červnovém víkendu si v Šumperku připomeneme Sjezd moravských a slezských stavů, který se konal na šumperském zámku 4. června 1490, a zároveň 15 let partnerství s městem Bad Hersfeld.

Šumperský sněm si letos připomínáme již podvanácté. V červnu roku 1490 v Šumperku po smrti uherského a českého krále a markrabí moravského Matyáše Korvína se sešli moravští pání a slezské stavy, aby dohodli společnou volbu Vladislava Jagellonského na český trůn. Tento významný okamžik v dějinách naší země si připomeneme v rámci Slavností města Šumperka v pátek a sobotu prvního červnového víkendu.

Slavnosti města Šumperka 2009 odstartují v pátek v 18:00 hodin v Sadech 1. máje „U koně“ vystoupením místních spolků, dětí z DDM U radnice, dětí z Vily Doris (DDM a ZpDVPP Vily Doris), Fit aerobic klub Angi Samcové. Ve 21:00 hodin se šumperané a návštěvníci města mohou těšit na průvod účinkujících osvícený hořícími loučemi od parku na náměstí Míru k radnici, kde si vzpomeneme na jeden z milníků v životě šumperanů - letos je to přesně 100 let od zbourání staré radnice. Poté herold vyzve vedení města, radní, zástupce partnerských měst a další k účasti v průvodu vracejícímu se zpět do parku. V parku bude postaveno podium, na kterém proběhne slavnostní ceremonie přijetí stavů, následně je připravena ohňová show. Vyvrcholením pátečního večera bude ohněstrůjné představení doprovázené mluveným slovem.

Sobotní ráno v 9 hodin otevřou v Sadech 1. máje jarmarečníci se svými tradičními výrobky a v 10 hodin se zahájí sobotní slavnosti. V parku bude pro děti připravena řada soutěží, k vidění bude katovská dílna, historická střelnice, ukázky lidových řemesel, stylový gastroservis, rytíři a šermíři, sokolníci, komedianti, malá přehlídka dobových kostýmů. Pro děti jsou připraveny pohádky na pódiu letního divadla, budou se střídat společně s divadelním a pouličním představením a hudebním představením kapely Shodou okolností. Pestrý kaleidoskop rytířských her a klání, soutěží, hudebních produkcí, turnajů a soutěží pro děti je připraven až do 18 hodin.

Letošní ročník slavností se nepřipomene jen události historické, ale také události současné. V letošním roce město Šumperk slaví 15 let partnerství s německým městem Bad Hersfeld.

Do Šumperka přijedou nejen zástupci města Bad Hersfeld, ale také zástupci různých německých spolků, zájmových skupin a sdružení - hasiči, mládež, sbor… Německé přátele v pátek dopoledne čekají zástupci Magistrátu města Olomouce a Krajského úřadu Olomouckého kraje, prohlédnou si centrum města, na zpáteční cestě navštíví arboretum v Bystrovanech u Olomouce, večer se potom zúčastní historického průvodu a slavnostní ceremonie v parku. V šumperském divadle po sobotní vernisáži výstavy fotografií představující partnerství obou měst, se bude konat slavnostní zasedání, na kterém představitelé obou měst podepíší memorandum - potvrzení dosavadní spolupráce a příslib dalších společných akcí a projektů. Od 14 hodin v parku „U sovy“ proběhne promenádní koncert Modré muziky pod vedením kapelníka J. Kranicha, večer potom německá delegace společně s představiteli dalších partnerských měst Prievidze, Nysy a Mikulova navštíví společný koncert Šumperského dětského sboru Motýli a badhersfeldského sboru pod vedením Ulliho Meisse v kostele Zvěstování Panny Marie.

Ing. Andrea Jahnová
tisková mluvčí

ikona souboruPlakát

Vytvořeno 27.5.2009 13:44:01 | přečteno 4469x | jahnova
load