Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rekonstrukce radnice pokračuje

Po loňské rekonstrukci bočního vchodu radnice a veřejných WC, osazení nového výtahu a prosvětlení světlíku přichází na řadu další etapa rekonstrukcí.

Budova radnice

P8170013, obrázek se otevře v novém okněPrvní etapa rekonstrukce započatá v listopadu 2006 byla zakončena v pátek 17. srpna 2007 společným přestřižením pásky a slavnostním uvedením výtahu do provozu. Budova radnice prošla náročnou rekonstrukcí. Hlavním důvodem rekonstrukce byla instalace výtahu a zpřístupnění budovy radnice imobilním občanům. Rekonstruoval se boční vchod radnice, došlo také na uzemnění a odvodnění budovy radnice, obklady z pískovce a žuly, osazení zábradlí a vybudování nových veřejných toalet v suterénu budovy. Byla odvedena nelehká práce, s novým výtahem se do budovy radnice vnesla i nová atmosféra - zasklením světlíku a odstraněním vnitřních oken se prostor uvnitř radnice prosvětlil. Díky rekonstrukci se usnadnil přístup do budovy nejen starším lidem a imobilním občanům, pro které byla vybudována venkovní rampa, ale i těm, kteří mají namířeno do obřadní síně. Zasklení světlíku umožnilo vnitřní prostor budovy radnice plně temperovat. Celková rekonstrukce přišla městskou kasu na 14,157 milionu korun. Tato částka přitom zahrnuje kromě vlastní realizace i zpracování projektu v hodnotě devíti set tisíc korun.

P7220021, obrázek se otevře v novém okněV suterénu radnice je také stanoviště průvodkyň, které za symbolické vstupné ukážou občanům či turistům město Šumperk v rámci průvodcovaných okruhů městem či z ptačí perspektivy z věže radnice (https://www.sumperk.cz/cs/turisticke-informace/mestske-prochazkove-okruhy-a-rozhled-z-radnicni-veze.html).

P7220059, obrázek se otevře v novém okněDalší etapa rekonstrukce radnice odstartovala v červnu 2008. „Mezi hlavní cíle rekonstrukce patří úprava informační kanceláře, vytvoření tří nových kanceláří z původního bytu domovníka pro nově vzniklé oddělení správy majetku, zprůchodnění přízemí radnice, zvýšení estetické i funkční úrovně radnice,“ osvětluje tajemník úřadu PaedDr. Petr Holub. „V nové informační kanceláři klienti čekající na ověření podpisu případně na výpis prostřednictvím služby CZECH POINT budou moci sedět, další klienti čekající za skleněnými dveřmi budou moci také využít vestavěnou lavici,“ upřesňuje novou podobu kanceláře informací tajemník. „V těchto místech zůstane pouze sloup obdobně jako na druhé straně vstupní chodby, jinak se vše otevře a opět provzdušní,“ říká Holub.

Vybouráním zdí ve světlíku se docílí i průchodnosti v přízemí a prosvětlení chodby před novými kancelářemi. V současné době probíhají bourací práce v bývalém bytě domovníka, s bouracími pracemi v informační kanceláři se začne v sobotu 26. července 2008.

P7220057, obrázek se otevře v novém okně P7220053, obrázek se otevře v novém okně P7220036, obrázek se otevře v novém okně

Celkové náklady na rekonstrukci radnice v roce 2008 činí 3 miliony korun. „Výhledově se plánuje odizolování budovy, oprava venkovního hlavního schodiště i přilehlé kašny, výměna oken, vybudování požárního schodiště a ochozů uvnitř budovy ve všech patrech, které zde chtěl zrealizovat již architekt Georg Berger v roce 1911, ve hře je rovněž případná úprava půdních prostor,“ doplňuje tajemník.

V listopadu 2008 proběhne ještě jedna významná rekonstrukce. Pro zlepšení komfortu svatebčanů a účastníků dalších akcí konajících se v obřadní místnosti se zde bude instalovat klimatizace. Z tohoto důvodu v průběhu měsíce listopadu nebudou na šumperské radnici probíhat svatební obřady. Náklady na instalaci klimatizace a další úpravy s tím spojené budou činit 620.000,- Kč.

Úřadovna MěÚ Šumperk na Jesenické ulici

Velkou proměnou prochází i druhá budova Městského úřadu v Šumperku na Jesenické ulici. I zde se ruší byt správce a budují nové kanceláře, po rekonstrukci dojde k několika významným přesunům: „Městská policie bude mít kanceláře v původním bytě správce, podatelna se přestěhuje do prostor, kde je nyní Městská policie, na místo současné podatelny se rozšíří agenda občanských průkazů,“ vysvětluje tajemník. Náklady na rekonstrukci budovy na Jesenické ulici se vyšplhají na 2 miliony korun.

Ing. Andrea Jahnová,
tisková mluvčí

Vytvořeno 23.7.2008 16:43:48 | přečteno 3889x | jahnova
load