Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Policisté zachránili život tonoucímu chlapci

foto 5

V pátek 27. dubna 2012 po 15. hodině mohla hra kamarádů u splavu skončit obrovskou tragédií. Podle dnes již známých informací desetiletý chlapec ze Šumperka skočil do splavu řeky Desné u Uničovské ulice v Šumperku. Po skoku se chlapec nejprve z vody vynořil a snažil se doplavat ke břehu, ale proud vody ho neustále vracel zpět ke splavu a poté ho stáhl pod vodu. 

Jeho kamarád a spolužák Miroslav Kašpar okamžitě začal volat o pomoc s upozorněním, že se jeho kamarád ve splavu topí. Volat o pomoc nepřestával, když byli v okolí dospělí lidé a na požadavek o pomoc topícímu se dítěti nereagovali. Volání o pomoc uslyšel v nedaleké zahrádkářské kolonii pan Ladislav Skála se synem, kteří okamžitě běželi ke splavu. Po zjištění situace okamžitě pan Skála volal na tísňovou linku o profesionální pomoc. Ihned po oznámení události tonoucí se chlapec z vyvřeliště splavu bezvládně vyplaval a byl rychlým tokem odnášen pryč po proudu. Dospělý syn pana Ladislava Skály okamžitě pro bezvládné tělo tonoucího se chlapce skočil, zachytil ho a snažil se v silném toku řeky Desné dostat ke břehu.

"V době, kdy byli v blízkosti břehu, (dle vyjádření policistů, zahrádkář již neměl dostatek sil, aby sám vytáhl tonoucího na břeh a stál v řece, kdy nebyl schopen dalšího pohybu) se dostavila na místo hlídka Policie ČR, která pomohla oběma na břeh a okamžitě začala u topícího se chlapce, který nejevil známky života, s jeho oživením. Během okamžité resuscitace od příslušníků Policie ČR se po pár minutách obnovily životní funkce, upřesňuje informace k případu Martin Žaitlik, ředitel Územního odboru Šumperk, HZS Olomouckého kraje a předseda občanského sdružení Bezpečný Šumperk a doplňuje, že na místo události se dostavila jednotka HZS Olomouckého kraje a výjezd ZZS Olomouckého kraje, kteří přejížděli od jiných souběžných událostí.

"Hasiči pomohli nejprve policistům s poskytnutím neodkladné předlékařské péče a následně pomohli záchranářům s rychlým transportem do sanity k převozu do nemocničního ošetření," doplňuje informace Žaitlik.

Vzhledem k vysoké rychlosti zavolání pomoci dospělých, oznámení události na tísňovou linku, a především okamžité a správné reakce Mirka Kašpara, následného zachycení a vytažení tonoucího těla na břeh a okamžitému kvalifikovanému poskytnutí první pomoci je nyní topící se chlapec mimo nebezpečí a zřejmě bez žádných dalších zdravotních následků."Z výše uvedených důvodů se rozhodli město Šumperk a občanské sdružení Bezpečný Šumperk o.s. poděkovat, ocenit a patřičně vyzdvihnout tento hrdinský čin, který prokázali: Miroslav Kašpar, Ladislav Skála se synem, Jakub Rybička a Ondřej Bajaník, říká na závěr Žaitlik.

foto 11

Na fotce zleva Martin Žaitlik, ředitel Územního odboru Šumperk, HZS Olomouckého kraje a předseda občanského sdružení Bezpečný Šumperk; Jakub Rybička; Ondřej Bajaník; Miroslav Kašpar; Ladislav Skála; Libor Giesel, vedoucí Územního odboru Šumperk, Policie ČR; Jana Kotyzová, ředitelka Územního odboru Šumperk, ZZS Olomouckého kraje

Zachránci byli k ocenění přijati na radnici města Šumperka, kde proběhl slavnostní akt, při kterém byly předány drobné předměty, a proběhla vzájemná diskuze zúčastněných. Příkladný čin desetiletého žáka Miroslava Kašpara byl mimo jiné oceněn předáním věcného daru – herní konzoly SONY PSP Vita 3G. 

foto 4Vytvořeno 3.5.2012 15:45:42 | přečteno 4284x | navratil
load