Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Oslavy založení SDH Šumperk - Temenice

ped kostele 1

Celá ta sláva vypukla 6. září 2008 v 8:30 hodin srazem u šumperské radnice. Všechny přítomné přivítala hudba Modrá hvězda pod vedením taktovky pana Kranicha, která všechny doprovodila i do kostela sv. Jana Křtitele. V kostele proběhla mše svatá s žehnáním nového reprezentativního praporu, vyrobeného k této příležitosti brněnskou firmou Alerion s.r.o. z velmi kvalitního materiálu sametu premium, jehož pořízení chápeme jako náš vklad budoucím generacím.

mše, obrázek se otevře v novém okněMši svatou zahájil v 9 hodin farář zdejší farnosti svatý otec Vojtěch Kološ a po celou dobu se odehrávala v jeho režii. Musíme přiznat, že se mše velmi povedla. Byli jsme také hodně překvapeni, kolik lidí této příležitosti využilo a přišlo se podívat. Po mši svaté se všichni volně přesunuli do výstavního sálu Vlastivědného muzea v Šumperku, kde proběhla slavnostní schůze za přítomnosti velmi významných hostů z politického i odborného života.

schuze 1, obrázek se otevře v novém okněSlavnostní schůzi zahájil náš velitel krátce po jedenácté hodině přivítáním všech přítomných a následným přinesením praporu čestnou stráží. Jako první se ujal slova starosta města Šumperka Zdeněk Brož, který přivítal vzácné hosty a zároveň vyslovil lítost nad tím, že se nemůže oslav zúčastnit ministr vnitra ČR Ivan Langer, který byl na poslední chvíli odvolán k jednání vlády. V proslovech a zdravicích dále vystoupil starosta sboru pan František Horák, poslanec dolní komory Parlamentu ČR Petr Krill, starosta Bad Hersfeldu pan Hartmut Boehmer, velitel hasičů z Bad Hersfeldu pan Thomas Taube, ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Ing. Jiří Horáček a starosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Josef Ošťádal.

schuze 7, obrázek se otevře v novém okněDalším bodem programu byl křest publikace ke 135. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Šumperk - Temenice. Pan Mgr. Josef Sobek, jako zpracovatel, řekl několik vět ke vzniku této publikace, která mapuje sbor od vzniku roku 1873 až po současnost. Kmotry publikace se stali starosta města Bad Hersfeldu pan Hartmut Boehmer a poslanec dolní komory Parlamentu ČR Petr Krill.

schuze 5, obrázek se otevře v novém okněV této chvíli přišel na řadu hlavní bod programu, a to předání vyznamenání členům sboru. Při tak vzácné příležitosti bylo uděleno 14 Čestných uznání sboru, 8 medailí Za věrnost, 8 medailí Za příkladnou práci, 9 medailí Za zásluhy, 1 medaile Za zásluhy o výchovu, 3 medaile sv. Floriána, 1 řád sv. Floriána a 1 medaile Za mezinárodní spolupráci, kterou obdržel pan Gerhard Vetlaufer za mimořádné zásluhy o rozvoj mezinárodní spolupráce mezi našimi hasiči a hasiči z Bad Hersfeldu. Celý bod programu dále zakončil poslanec dolní komory Parlamentu ČR Petr Krill, který jménem pana ministra předal sboru čestnou stuhu udělenou ministrem vnitra ČR Ivanem Langerem u příležitosti 135. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Šumperk - Temenice.

schuze 8, obrázek se otevře v novém okněDalší významnou událostí bylo předání ocenění za spolupráci významným hostům. Ocenění tvořila vázaná publikace ke 135. výročí založení SDH Šumperk - Temenice v knižní podobě a stříbrná medaile vydaná u příležitosti dnešních oslav. Slavnostní schůzi poté zakončil starosta města Zdeněk Brož a velitel sboru Pavel Koutný, který měl tu čest celou schůzi moderovat.

odpoledne 1, obrázek se otevře v novém okněV odpoledním programu, který probíhal od 14 do 18 hodin v Pavlínině dvoře Vlastivědného muzea v Šumperku, hrály prim děti. S pomocí našich malých hasičů děti napřiklad v rámci soutěže nazvané „Dětský fireman“ zdolávaly řadu překážek, které simulovaly ostrý zásah a za účast ve hře byly odměněny. Jednou z nich byla i projížďka historickou hasičskou „koňkou“ našich kolegů z Olomouce - Droždína po pěší zóně. Malí i velcí návštěvníci mohli obdivovat i historické stříkačky z dvacátých let minulého století, které do Šumperka přivezli hasiči z Olomouce - Chvalkovic a Postřelmova a měli také možnost se v této technice projet po městě. Viděli také zásah hasičů v historických uniformách z dob monarchie i první republiky. Nechyběla ani výstava požární techniky, výstroje a výzbroje používané v současnosti, kterou doplňovaly ukázky z činnosti hasičů, konkrétně lezecké skupiny. Na celém odpoledni se také podíleli šumperští profesionální hasiči prezentací techniky a řadou her a soutěží pro děti s hasičskou tematikou. Úspěch odpoledne podtrhl velký počet návštěvníků a také velmi krásné zářijové počasí.

odpoledne 3, obrázek se otevře v novém okně odpoledne 4, obrázek se otevře v novém okně odpoledne 2, obrázek se otevře v novém okně

Program zaměřený na dospělé z řad veřejnosti odstartoval v Pavlínině dvoře úderem osmé hodiny večerní a nesl se v duchu „Pomáda party“. Pod tímto názvem se skrývala retrodiskotéka Showteamu radia Rubi zaměřená hlavně na hity ze slavných hudebních filmů a muzikálů. Její součástí byla i živá vystoupení hostů Jarka Šimka, Petry Pudové a Ondřeje Gorčíka, kteří zazpívali největší hity z muzikálu Pomáda. Něco málo po půlnoci byly celé oslavy zakončeny.

Rádi bychom touto cestou poděkovali vedení města Šumperka a všem, kteří se na přípravě a průběhu celého dne podíleli, zejména potom pracovnicím Městského úřadu Šumperk, oddělení kultury a vnějších vztahů, paní Aleně Sidorové a Ing. Andree Jahnové, pracovníkovi Vlastivědného muzea v Šumperku panu Robertu Drugdovi a hasičům z Olomouce - Droždína, Olomouce - Chvalkovic a Postřelmova za přistavení a zajištění provozu historické techniky.

Pavel Koutný,
velitel SDH Šumperk - Temenice

Vytvořeno 16.9.2008 9:19:40 | přečteno 4433x | jahnova
load