Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Obraz Zvěstování Panny Marie bude restaurován

Obraz Zvěstování Panny Marie v bývalém klášterním kostele Zvěstování P. Marie pochází s největší pravděpodobností z období let 1659 (kdy byla dokončena výmalba klenby kostela) a 12. únorem 1664 (kdy zde poprvé hořelo věčné světlo a byla sloužena bohoslužba). Obraz Zvěstování Panny Marie, který namaloval neznámý mistr, byl součástí hlavního oltáře. Když 7. května 1669 vypukl ve městě požár, žárem se propadla klenba lodi a byla zničena výmalba kněžiště. Obraz Zvěstování P.M. byl v horní části poškozen žárem, takže již tehdy musel být alespoň částečně opraven.

Kolem roku 1725, když majitel losinského panství Jan Ludvík ze Žerotína věnoval šumperským dominikánům prostředky na vytvoření nového, dodnes existujícího hlavního oltáře, byl obraz umístěn v lodi kostela poblíž kruchty a ve druhé polovině 19. století byl renovován.

Restaurování by mělo navrátit obraz do původní krásy a snad i pomoci najít autora. Obrazy přibližně z poloviny 17. století jsou samy o sobě vzácností, v tomto případě se navíc jedná o skutečně mistrovské dílo.

Město Šumperk získalo na restaurování obrazu od partnerského města Bad Hersfeld finanční dar ve výši cca 358 tisíc Kč. Na stejný účel získalo město cca 75 tisíc Kč ze sbírky, kterou inicioval pan Gerhard Wanitschek. Restaurování obrazu přijde město na 109.550,- Kč, nevyčerpané prostředky budou použity na restaurování obrazů křížové cesty, které se rovněž nacházejí v bývalém klášterním kostele a na jejichž obnovu již byla vypsána veřejná zakázka malého rozsahu.

Rada města Šumperka schválila na základě doporučení komise pro zakázky jako zhotovitele akce „Restaurování obrazu Zvěstování Panny Marie v bývalém klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku“ MgA. Blanku Valchářovou, Gagarinova 12, 746 01 Opava.

Mgr. Drahomír Polách, historik

Vytvořeno 12.12.2008 11:19:27 | přečteno 2570x | jahnova
load