Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

O prohlídky Šumperka byl zájem

Zpráva o letní turistické sezóně roku 2008.

Tak jako každým rokem i letos se zahajovala letní turistická sezóna v rámci Slavností města Šumperka, tedy na přelomu května a června. V průběhu turistické sezóny, která trvala do konce září, návštěvníci mohli poznat Šumperk v rámci následujících tří prohlídkových okruhů.
„Procházka ze 13. do 21. století“ - prohlídkový okruh je zaměřen na historické jádro města prohlášené v roce 1991 Ministerstvem kultury ČR za městskou památkovou zónu. Prohlídka poskytuje seznámení s historií Šumperka, s událostmi, které v průběhu staletí ovlivňovaly život ve městě, zahrnuje ukázku nejdůležitějších historických budov ve městě.
„Kde v Šumperku žily čarodějnice“ - při procházce městem mohou turisté zhlédnout nejen šumperské zajímavosti, ale hlavně místa, která jsou opředena čarodějnickými událostmi.
„Zrození „Malé Vídně“ - architektura 19. a počátku 20. století“ -tento okruh poukazuje na rozvoj textilního průmyslu a postupně se měnící urbanistickou a architektonickou tvář města. V té době byly v Šumperku postaveny jedny z nejkrásnějších domů. Přední vídenští architekti projektovali přepychové rezidence a honosné veřejné budovy.

V roce 2008 byl také uveden nový prohlídkový okruh s názvem „Šumperkem za vědomostmi“, který informativně korespondoval se všemi třemi okruhy, ale tématicky byl upraven pro žáky základních škol. Byl provozován zábavně - naučnou formou, během výkladu dávala průvodkyně žákům kontrolní dotazy, aby zajistila jejich pozornost. Prohlídkový okruh se shledal s nebývalým zájmem a pozorností nejen ze strany učitelů, ale i ze strany žáků, pro které byl celý program sestaven. Od dubna do září 2008 se tohoto nového produktu zúčastnilo 190 žáků.

Mimo prohlídkových okruhů město nabízelo jako samostatný produkt „Rozhledy z radniční věže“, kde je pro komfort návštěvníků umístěn dalekohled. Rozhled z věže se konal každých 30 minut od stanoviště průvodců v suterénu radnice po zakoupení vstupenek účastníky. Poslední prohlídka začínala vždy půl hodiny před koncem otevírací doby.

Od začátku roku do konce září 2008 se na věž podívalo 3021 návštěvníků.

Celkem bylo po dobu letní turistické sezóny otevřeno 121 dnů.

Během celého kalendářního roku se vedla statistika návštěvnosti prohlídkových okruhů i výstupů na radniční věž. Celkový počet návštěvníků se rozčlenil do tří kategorií, sledovány byly i typy okruhů a národnost v případě cizojazyčně mluvících návštěvníků.

Nejvíce navštěvovaný okruh v roce 2008 byl „Kde v Šumperku žily čarodějnice“. Na druhém místě se umístila „Procházka ze 13. do 21. století“, hned v závěsu slavil úspěch nový okruh pro žáky - „Šumperkem za vědomostmi“ a nejmenšího zájmu se dočkal okruh „Zrození „Malé Vídně“ - architektura 19. a počátku 20. století“.

Okruh

Počet návštěvníků

Procházka ze 13. do 21. století

211

Kde v Šumperku žily čarodějnice

237

Zrození „Malé Vídně“

5

Šumperkem za vědomostmi

190

Uvedená čísla jsou od 01.01.2008 - 30.09.2008.

2008 10 16 příloha 1, obrázek se otevře v novém okně 2008 10 16 příloha 2, obrázek se otevře v novém okně

Ze statistiky vyplývá, že turisté navštěvovali prohlídkové okruhy nebo rozhledy z radniční věže poměrně rovnoměrně v průběhu celého roku. Nejvyšší počet turistů jsme zaznamenali tradičně v prvním letním měsíci. Dalšími nejvíce navštěvovanými měsíci byly květen a září, kdy byla některé dny otevřena věž pro návštěvníky zdarma. Nejslabšími měsíci v návštěvnosti již zmiňovaných produktů byly tradičně zimní měsíce. Ostatní kalendářní měsíce naopak nevykazují výrazné výkyvy.

2008 10 16 příloha 3, obrázek se otevře v novém okně

V roce 2008 jsme zaznamenali klientelu nejen z České republiky, ale i ze zahraničních zemí:

2008 10 16 příloha 4, obrázek se otevře v novém okně

Město Šumperk je nejvíce navštěvováno turisty z Německa, dalšími nejčastějšími návštěvníky ze zahraničí byli turisté z Polska, Švýcarska a Holandska.

Více informací k procházkovým okruhům naleznete zde, informace k Rozhledu z radniční věže zde.

Martina Holubcová,
referent oddělení kultury a vnějších vztahů

Vytvořeno 17.10.2008 14:47:57 | přečteno 2298x | jahnova
load