Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Netradiční setkání šumperských zastupitelů

Přes sto zastupitelů a zastupitelek města Šumperka pozval starosta Zdeněk Brož na netradiční setkání k připomenutí 20. výročí sametové revoluce a 91. výročí vzniku samostatného československého státu.

Netradičního setkání se zúčastnili členové a členky Městského zastupitelstva, resp. Zastupitelstva města Šumperka, zvolení od roku 1990.

První místo setkání bylo u pomníku T.G. Masaryka na Masarykově náměstí při každoročním vzpomínkovém setkání. Pozvání a prosbu k proslovu přijal bývalý evangelický kazatel Jiří Veber. Ten, po přivítání všech přítomných starostou Brožem, vzpomněl nejen na Den vzniku samostatného československého státu ale i na slova prezidenta Masaryka: „Demokracie u nás potřebuje padesát let, aby uzrála. Ten čas první republika neměla a nedospěla k němu zatím ani nová demokracie po roce 1989.“

Zastupitelé po vzpomínkovém setkání navštívili vernisáž výstavy Jaký byl listopad 1989. Na dobu před 20 lety zavzpomínala nejen ředitelka muzea Marie Gronychová, která vernisáž uváděla, a starosta Zdeněk Brož, ale také poslanec Petr Krill a senátor Adolf Jílek. Pozvání přijal i vedoucí odboru kultury a památkové péče Olomouckého kraje Jindřich Garčic. Úvodní proslovy zakončil historik Zdeněk Doubravský, autor výstavy.

Výstava mapuje období bezprostředně předcházející listopadu 1989 až po první svobodné volby. Je možné shlédnout dobové tiskoviny, letáky, plakáty, prohlášení, nechybí ani fotografie shromáždění, politiků. „Dokumenty, zvláště ikonografický materiál, přímo vybízejí pojmout výstavu jako střetnutí o politickou moc, které prostupovalo celou tehdejší společností a vedlo k nenásilnému vítězství demokratických sil,“ komentuje výstavu Doubravský. Výstava je umístěna v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku a bude otevřena do 15. ledna 2010.

Dalším místem setkání zastupitelů byl Dům kultury Šumperk. Zde při koncertu Moravské filharmonie Olomouc, pořádaném městem Šumperkem a Domem kultury Šumperk za finanční podpory Olomouckého kraje v rámci cyklu KLASIKA VIVA, si návštěvníci připomenuli výročí vzniku samostatného Československého státu. Pozvání na koncert přijal i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík a náměstek hejtmana Radovan Rašťák. Po úvodní hymně přivítal návštěvníky starosta města Zdeněk Brož, následně přítomné pozdravil i hejtman Tesařík, poté následoval koncert Moravské filharmonie Olomouc. Program večera nesl název Pocta Antonínu Dvořákovi, pod taktovkou dirigenta Petra Vronského zahrála Moravská filharmonie Olomouc s violoncellistou Tomášem Jamníkem Koncert h-moll pro violoncello a orchestr, po přestávce potom Symfonii č.9 e-moll Z nového světa.

ikona souboruProslov starosty Zdeňka Brože před koncertem Moravské filharmonie Olomouc

Další informace k akci budou uvedeny v Šumperském zpravodaji č. 20, který bude od 5. listopadu 2009 ke stažení zde.

Ing. Andrea Jahnová,
tisková mluvčí

Vytvořeno 29.10.2009 11:57:11 | přečteno 2037x | jahnova
load