Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Mezinárodní folklorní festival C.I.O.F.F. - I.O.V. Šumperk

MFF 2007

Ve dnech 18. - 23. srpna 2010 proběhne v Šumperku již dvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu.

K dvacetinám popřejí festivalu Mauricijci, Indonésané, Senegalci i domácí soubory

Lidové písně, hudba a tance z nejrůznějších koutů světa ovládnou již tradičně v polovině srpna Šumperk. Mezinárodní folklorní festival, který letos vstupuje do jubilejního dvacátého ročníku, přivítá na dvě desítky českých a zahraničních souborů, chybět nebudou ani dechová hudba a cimbálovka. Kolem pěti set padesáti tanečníků, zpěváků a muzikantů přiblíží lidem kulturu, zvyky a tradice nejen českých národů, ale i zemí více či méně exotických.

Folklor ukáží domácí, evropští i opravdu exotičtí tanečníci

Na celých šest dnů, od středy 18. do pondělí 23. srpna, se město Šumperk promění v jedno velké jeviště, na němž se budou nepřetržitě střídat muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů světa. Na pěší zóně, v parku „U sovy“ a na pódiu v Pavlínině dvoře budou moci diváci obdivovat soubory z Mauricia, Venezuely, Egypta, Srbska, Švýcarska, Turecka, Rumunska, Ukrajiny, Indonesie a Senegalu. Chybět nebudou ani české a moravské soubory - Beskyd ze Zubří, Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm, prostějovská Rabussa, Kelt Grass Band ze Stránského, domácí Senioři a Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky, postřelmovská Markovice a Markovička a také dechové hudby ze Šumperska.

Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České Republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů Mezinárodní folklorní festival pořádá. „Těší nás, že zájem o Mezinárodní folklorní festival neutuchá. Právě naopak. Je známý nejen v České republice, ale jeho věhlas se nese i za hranice státu, bez nadsázky můžeme říct i za hranice Evropy,“ podotýká Drtilová.

Stejně jako v uplynulých letech také letos měli organizátoři z čeho vybírat. V plné kráse se ukáže nejen český a moravský folklor, ale také desítka zahraničních účastníků festivalu, kteří se již tradičně těší největšímu zájmu veřejnosti. Všichni společně nabídnou řadu atraktivních vystoupení pod širým nebem na malé scéně „U sovy“ a na travnaté ploše před G-klubem v Sadech 1. máje, roztančenou ulici a veselici, jež se tentokrát bude premiérově odehrávat v Pavlínině dvoře, v němž sídlí místní muzeum a na jehož nádvoří vyroste pódium. Pavlínin dvůr bude současně i dějištěm hlavních festivalových večerů.

Letošní novinkou je možnost zakoupení permanentky na všechny hlavní festivalové koncerty a sobotní veselici. Stát bude sto sedmdesát korun. Za samostatné vstupenky na jednotlivá hlavní podvečerní vystoupení zaplatí dospělí diváci od šedesáti do devadesáti korun (Pá 90 Kč, So 80 Kč, Ne 60 Kč) a děti od třiceti do padesáti (Pá 50 Kč, So 40 Kč, Ne 30 Kč). Na padesát korun pak přijde vstupné na sobotní veselici.

Úvod festivalu patří již tradičně dožínkám

Vlastní srpnový folklorní maraton odstartuje ve středu 18. srpna v 17 hodin na malé scéně „U sovy“ posezení u cimbálu s domácí „cimbálovkou“ Zbyňka Hrdličky. První hudební pohlednice z ciziny je naplánována na čtvrteční dopoledne, odpoledne se pak již tradičně ponese v duchu oblastních dožínek v režii místního odboru Ministerstva zemědělství ČR. „Tato akce již několik let přitahuje řadu diváků. Letos se do její organizace zapojí opět zemědělské podniky z celé oblasti, diváci tak budou moci ochutnat vynikající koláče a mnohé další místní pochoutky,“ láká na akci Drtilová. Po dožínkovém průvodu a přivítání hostů se dostanou ke slovu folklorní soubory a celý čtvrteční program zakončí přehlídka dechových hudeb ze Šumperka a okolí.

Páteční program počítá s myslivci a ohňostrojem, pořadatelé budou oceněni

Třetí festivalový den odstartuje v pátek úderem půl desáté dopoledne na malé scéně vystoupení hudebních skupin z Mauricia, Venezuela a Senegalu. „Letošní novinkou bude velice zajímavý odpolední pořad věnovaný tradicím v oblasti myslivosti,“ prozrazuje ředitelka festivalu. Diváci se tak mohou těšit například na Ženevský soubor alpských rohů, zábřežský Mužský pěvecký sbor řádu Svatého Huberta, Rabussu z Přerova či keltské písně, které spolu se skotskými a irskými tanci předvede soubor Kelt Grass Band ze Stránského. Na malé scéně na trávníku jsou pak od půl čtvrté odpolední naplánovány promenádní koncerty hudeb zúčastněných souborů.

Podvečerní program se již bude odehrávat na nádvoří Pavlínina dvora. A zahájení prvního hlavního koncertu bude více než slavnostní. Organizátorům festivalu se totiž dostane ocenění v podobě statutu a vlajky CIOFF. Pod touto zkratkou se skrývá světová organizace, jež sdružuje vybrané folklorní festivaly z celého světa, jednotlivce i kolektivy, které se zabývají ochranou tradiční lidové kultury a které naplňují ustanovení Úmluvy UNESCO k ochraně nehmotného kulturního dědictví. „Pro svou výjimečnost z hlediska kvalitní organizátorské a umělecké úrovně byl festival letos přijat za řádného člena CIOFF. Činnost této organizace je velice široká. Pro nás znamená především péči o tradiční lidovou kulturu, uchovávání pokladů lidové tvorby pro příští generace, vytváření podmínek pro mladou generaci, aby se mohla do této činnosti zapojit,“ vyjmenovává Libuše Drtilová. Ta chápe přijetí šumperského festivalu za řádného člena CIOFF jako vysoké ocenění v rámci celého světového hnutí k ochraně kulturního dědictví. „Zvyšuje to nejen prestiž této akce, ale zároveň zavazuje k dalšímu zkvalitnění organizace akcí pro setkávání se lidových kultur různých zemí naší planety,“ dodává.

Na slavnostní akt naváže od půl sedmé večer koncert zahraničních hostů „Vítejte u nás“ a závěrečnou tečkou za třetím festivalovým dnem bude ve 22.30 slavnostní ohňostroj.

Sobota nabídne Roztančenou ulici, ukrajinské speciality, keltské zajímavosti i veselici

Nejbohatší program nabídnou pořadatelé nepochybně v sobotu 21. srpna. Kolem deváté ranní přijme na radnici starosta města Zdeněk Brož zástupce všech souborů, hosté se poté představí před radnicí a kolem půl jedenácté se pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“.

Tradiční sobotní Den národů je letos věnovaný ukrajinské kultuře. Tu přiblíží od 14.30 na malé scéně u „sovy“ písně, tance, kroje i gastronomické speciality. O dvě a půl hodiny později se pak program přesune do areálu Pavlínina dvora, který bude hostit hlavní sobotní festivalový pořad nazvaný „Až pudeš do světa, zastav se!“.

„Pro diváky jsme opět připravili soutěž, v níž vyberou nejsympatičtější soubor, a to prostřednictvím lahví se jmény souborů. Svého favorita budou moci ohodnotit finanční částkou dle vlastního uvážení. Zvláštní cenu pak udělí souboru, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic, i pořadatelé. Výsledky obou soutěží vyhlásíme v neděli a vybrané peníze předáme stejně jako loni místnímu Dětskému domovu,“ objasňuje pravidla ředitelka festivalu a prozrazuje, že sobotní novinkou bude pořad nazvaný Začalo to u Mohelnice aneb „Bylo, nebylo“, zaměřený na keltské zajímavosti. Na programu je v osm večer a naváže na něj tradiční veselice. „Ta se tentokrát bude odehrávat pod širým nebem v Pavlínině dvoře „pod kaštanem“. Pouze za deště bychom ji přesunuli do Domu kultury,“ podotýká Drtilová.

Tečkou za festivalem v Šumperku jsou nedělní vystoupení

Folklorem ožijí Sady 1. máje a Pavlínin dvůr také v neděli 22. srpna. Na malé scéně u „sovy“ se nejprve setkají české, moravské a slezské soubory na společném dopoledním vystoupení nazvaném „Rok na vsi“, jehož součástí bude i přiblížení zvyků a obyčejů a ochutnávka specialit lidové kuchyně. Odpoledne je pak na stejném místě vystřídá přerovská Rabussa a na scéně „na trávníku“ před G-klubem zahrají hudby zúčastněných souborů. Od čtvrté odpolední pak bude Pavlínin dvůr patřit účastníkům festivalu při závěrečnému pořadu „Leť písničko, leť“. Ten bude definitivní tečkou za festivalovým děním ve městě. Na pondělí 23. srpna jsou totiž naplánována pouze vystoupení zahraničních souborů mimo Šumperk.

Zuzana Kvapilová, Šumperský zpravodaj

Poznámka na závěr: Podrobný program XX. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s fotogalerií z minulých ročníků na internetové adrese www.festivalsumperk.cz. Celá akce bude doplněna účastí lidových řemeslníků. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk.

Vytvořeno 10.8.2010 13:05:54 | přečteno 5430x | jahnova
load