Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Městská knihovna v Šumperku se rozšíří

Městskou knihovnu v Šumperku čeká v letech 2008-2010 rozsáhlá rekonstrukce a rozšíření. Vzhledem ke stísněným prostorám bude současná budova rekonstruována a v plánu je i stavba budovy nové, která bude se stávající budovou propojena.

Současná budova

Knihovna, obrázek se otevře v novém okněObjekt stávající budovy bude po celkové rekonstrukci zachován jako variabilní víceúčelový prostor, který bude sloužit jako půjčovna pro děti. V suterénu objektu se dokončí rekonstrukce - bude vybudován víceúčelový sál pro konání kulturních akcí a přednášek. V 1.NP budou zachovány kanceláře, vybudují se nové elektrorozvody, bude zajištěna oprava (výměna) oken, všechny místnosti budovy dostanou nové podlahy.

Nová budova

Pro vybudování nové budovy je možné využít cca 1700 m2 - přilehlé parcely u stávající budovy knihovny. V každém podlaží přístupném veřejnosti bude umístěna kancelář a prostor pro knihovní službu, sociální zázemí, pro bezbariérový přístup osob a dopravu knih se počítá s výtahem. U knihovny se vytvoří i nová místa pro parkování návštěvníků.

Knihovna bude fungovat z větší části formou volného výběru s jedním vstupem (současně i východem) přes společnou recepci s možností automatické výpůjčky. V prostorách knihovny bude pro čtenáře umístěna půjčovna pro děti, dospělé, pedagogická a zvuková knihovna s odkládacími a sedacími prostory, studovna, čítárna periodik s možností drobného občerstvení. Ke stávajícím šesti pracovištím s PC se vybuduje minimálně sedm dalších pracovišť s počítači pro veřejnost s možností napojení na internet. Pro pracovníky knihovny bude vytvořeno zázemí, pro uskladnění knih vybudován nový velký sklad. Po provedení rekonstrukce a uvedení nové budovy do provozu se předpokládá zdvojnásobení návštěvnosti knihovny.

Současný stav

Město Šumperk prostřednictvím odboru strategického rozvoje, územního plánování a investic vypsalo veřejnou zakázku malého rozsahu na akci „Rekonstrukce a rozšíření Městské knihovny v Šumperku - zpracování studie“. Bylo osloveno pět subjektů, z jejichž předložených návrhů Rada města Šumperka schválila vybrat studii na akci „Rekonstrukce a rozšíření Městské knihovny v Šumperku“ zpracovanou Ing. Arch. Vítem Janků jako podklad pro zpracování nabídky a následně pro zpracování projektové dokumentaci na tuto akci.

Harmonogram dalšího postupu

V únoru 2008 bude vypsána veřejná zakázka malého rozsahu na výběr zpracovatele projektové dokumentace.

Celková předpokládaná výše nákladů na rekonstrukci a rozšíření Městské knihovny v Šumperku včetně projektové dokumentace a interiéru je 90 mil. Kč vč. DPH. Na tuto investiční akci bude město Šumperk žádat o dotaci ze strukturálních fondů EU.

Studie na akci „Rekonstrukce a rozšíření Městské knihovny v Šumperku“

Před vlastním výběrem vítězné studie radou města byly všechny nabídky hodnoceny komisí pro výběr studie. Vítězný návrh komise hodnotila takto:

  • Tato studie má nejlépe řešenou fasádu.
  • Kladně bylo hodnoceno zachování části zahrady, autor jako bonus navrhuje čtenářskou zahradu, která už je ovšem nad investičním limitem.
  • Obě budovy (nová i stará knihovna) jsou dominantní.
  • Komise navrhuje přeřešit vstup do knihovny.

Ing. Andrea Jahnová, tisková mluvčí

Ing. Irena Bittnerová, vedoucí odboru RUI

Knihovna

Knihovna 1

Knihovna 1

 
Knihovna 2

Knihovna 2

 
Knihovna 3

Knihovna 3

 
Knihovna 4

Knihovna 4

 
Knihovna 5

Knihovna 5

 
Knihovna 6

Knihovna 6

 
Knihovna 7

Knihovna 7

 
Knihovna 8

Knihovna 8

 
Knihovna 9

Knihovna 9

 
Knihovna 10

Knihovna 10

 
Knihovna 11

Knihovna 11

 
Knihovna 12

Knihovna 12

 
Knihovna 13

Knihovna 13

 
Knihovna 14

Knihovna 14

 
Knihovna 15

Knihovna 15

 
Knihovna 16

Knihovna 16

 
Knihovna 17

Knihovna 17

 
Knihovna 18

Knihovna 18

 
Knihovna 19

Knihovna 19

 
Skica 1

Skica 1

 
Skica 2

Skica 2

 
Skica 3

Skica 3

 
Skica 4

Skica 4

 
Skica 6

Skica 6

 
Skica 7

Skica 7

 
Skica 8

Skica 8

 
Skica 8 suteren

Skica 8 suteren

 
Skica 9 1NP

Skica 9 1NP

 
Skica 10 2NP

Skica 10 2NP

 
 
Vytvořeno 30.1.2008 14:01:52 | přečteno 5233x | kouril
load