Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město zaplní tanečníci z různých koutů světa

MFF 2007

Domácí i exotický folklor, zvyky a tradice z celého světa ovládnou v polovině srpna Šumperk. Město bude totiž již podevatenácté patřit Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Na prostranství u radnice, na pěší zóně, v parku „U sovy“ či na pódiu v Pavlínině dvoře se během šesti dnů představí několik set folklorních tanečníků, muzikantů a zpěváků, mezi nimiž nebudou chybět ani tanečníci z Čech a Moravy a také dětské soubory.

Ulice zaplní tanečníci z různých koutů světa

Pestrou směsicí národností a jazyků a především hudbou a tancem ožijí šumperské ulice a Sady 1. máje od středy 12. do pondělí 17. srpna. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si diváci připomínají zvyky a obyčeje svých předků,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České Republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů Mezinárodní folklorní festival, jenž patří mezi nejlepší v republice, pořádá. A stejně jako v minulosti také letos měli organizátoři z čeho vybírat - zájem projevilo dvaapadesát souborů z celého světa. Do podhůří Jeseníků nakonec v polovině srpna zavítají kromě českých, moravských a evropských souborů také zástupci „exotických“ zemí, kteří zde dosud ještě nevystupovali - počínaje Sýrií přes Jordánsko, Uzbekistán, Kongo, Alžír až po Kolumbii.

„Při výběru letos přípravný výbor festivalu zohlednil vedle finančních možností také ubytovací kapacitu. Během devatenáctého ročníku se tak představí deset zahraničních a stejný počet tuzemských folklorních souborů,“ vypočítává Drtilová. V plné kráse se tak podle ní opět ukáže český a moravský folklor, který přiblíží vynikající soubor Josefa Vycpálka z Prahy, Šardičan ze Šardic, Vonička z Havířova, Javorník z Brna či Rabussa z Přerova. Ulicemi budou znít keltské písně, které spolu se skotskými a irskými tanci předvede soubor ze Stránského a chybět nebudou ani domácí postřelmovská Markovice a Markovička a Senioři Šumperk.

Tradičně největšímu zájmu se každoročně těší zahraniční účastníci festivalu. Lidé budou moci letos obdivovat taneční umění Syřanů, Jordánců, Uzbeků, Konžanů, Alžířanů, Slovinců, Slováků, Černohorců, Řeků a Kolumbijců. Všichni společně nabídnou řadu vystoupení pod širým nebem na malé scéně „U sovy“ a na travnaté ploše před G-klubem v Sadech 1. máje, roztančenou ulici a veselici. Dějištěm hlavních festivalových večerů pak bude letos premiérově tzv. Pavlínin dvůr, v němž sídlí místní muzeum a na jehož nádvoří vyrostlo nové pódium.

Úvod festivalu patří již tradičně dožínkám

Vlastní srpnový folklorní maraton odstartuje ve středu 12. srpna v 17 hodin na malé scéně „U sovy“ posezení u cimbálu s „cimbálovkou“ Zbyňka Hrdličky. První hudební pohlednice z ciziny je naplánována na čtvrteční dopoledne, odpoledne se pak již tradičně ponese v duchu oblastních dožínek v režii místního odboru Ministerstva zemědělství ČR. „Tato akce již několik let přitahuje řadu diváků. Letos se do její organizace zapojí opět zemědělské podniky z celé oblasti, diváci tak budou moci ochutnat vynikající koláče a selský chléb z Jeseníku, tvarůžky z Loštic a mnohé další pochoutky,“ slibuje Drtilová. Po dožínkovém průvodu a přivítání hostů se dostanou ke slovu postřelmovská Markovice a Markovička, místní Senioři a členové folklorního souboru Podpolanec. Celý čtvrteční program zakončí přehlídka dechových hudeb, během níž se představí místní Modrá muzika, zábřežská Veselá kapela, Jedeláci z Jedlí a Rozmarýnka z Rapotína.

Nebe ozáří v pátek ohňostroj

Třetí festivalový den odstartuje v pátek úderem půl desáté dopoledne na malé scéně vystoupení seniorských folklorních souborů ze Slovinska a České Republiky a odpoledne bude patřit hudebním skupinám Kolumbie, Česka a Irska. „Letošní novinkou bude nesoutěžní srovnání výsledků mužských pěveckých skupin ze Slovácka, Hané a Slovenska. Od čtvrté odpolední se tak na malé scéně vystřídají Šardičan, místní Senioři a Podpolanec,“ prozrazuje ředitelka festivalu. Podvečer pak zahájí na nádvoří Pavlínina dvora koncert zahraničních hostů „Vítejte u nás“ a chybět nebude ani večerní ohňostroj, který ozáří noční oblohu o půl jedenácté.

Sobota nabídne Roztančenou ulici, veterány, Den národů i veselici

Nejbohatší program čeká na diváky nepochybně v sobotu 15. srpna. Ještě před desátou dopolední přijme na radnici starosta města Zdeněk Brož zástupce všech souborů, hosté se poté představí před radnicí a vzápětí se pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“. Celodenní program vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů doplní tzv. 1. šumperský oldtimer festival, který organizuje Veteran Klub Severního Pomoraví. Nablýskaní automobiloví veteráni vyrobení do roku 1970 a motocykly s datem výroby do roku 1945 budou k vidění v dolní části pěší zóny od desáté dopolední. Během výstavy přitom proběhnou soutěže zaměřené na nejlíbivější vůz, nejatraktivnější motocykl či nejstarší vystavené vozidlo a motocykl, chybět nebude soutěž o pohár elegance starosty města Šumperka pro vůz a posádku, o pohár Motorservisu Švec pro nejsportovnější vozidlo a o pohár Cyklo Moto Zábřeh pro nejatraktivnější motocykl, ocenění v podobě poháru pak připravili pořadatelé i pro věkově nejstaršího účastníka a pro nejvzdálenějšího účastníka dopraveného po vlastní ose. Mezi jednou a druhou odpolední pak vyrazí veteráni, mezi nimiž nebudou chybět například De Dion Buton z roku 1909, Walter WIZ z roku 1921, o dva roky mladší Tatra 11, Laurin Klement 110 z roku 1928, o rok mladší Aero 500, Praga Baby z roku 1934, Mercedes 220S Ponton z roku 1956 či Škoda Octavie combi z roku 1966, na okružní „Spanilou jízdu“ městem. Tečkou za 1. šumperským oldtimer festivalem bude slavnostní vyhodnocení naplánované na pátou odpolední.

Tradiční sobotní Den národů je letos věnovaný české a moravské kultuře. „Tuzemské soubory předvedou nejen písně a tance Čech, Valašska, Lašska, Slovácka a Hané, ale také zvyky a obyčeje. Lidé se zde budou moci seznámit s lidovými kroji a s tím, za jakých podmínek je vesničtí obyvatelé daných oblastí používali. Chybět nebudou ani speciality české a moravské kuchyně,“ vypočítává Drtilová.

Dějištěm hlavního sobotního festivalového pořadu nazvaného „Až pudeš do světa, zastav se!“ bude od 17 hodin pódium v areálu Pavlínina dvora. „Pro diváky jsme opět připravili soutěž, v níž vyberou nejsympatičtější soubor, a to prostřednictvím lahví se jmény souborů. Svého favorita budou moci ohodnotit finanční částkou dle vlastního uvážení. Zvláštní cenu pak udělí souboru, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic, i pořadatelé. Výsledky obou soutěží vyhlásíme v neděli a vybrané peníze předáme stejně jako loni místnímu Dětskému domovu,“ objasňuje pravidla ředitelka festivalu a připomíná, že sobotní program zakončí tradiční veselice.

Tečkou za festivalem v Šumperku je nedělní vystoupení

Folklorem ožijí Sady 1. máje také v neděli 16. srpna. Na malé scéně u „sovy“ se nejprve setkají české, moravské a slezské soubory na společném dopoledním koncertu nazvaném „Veselá je dědina“, odpoledne pak na scéně „na trávníku“ před G-klubem zahrají hudby zúčastněných souborů a od čtvrté odpolední bude Pavlínin dvůr patřit účastníkům festivalu při závěrečnému pořadu „Leť písničko, leť“. Ten bude definitivní tečkou za festivalovým děním ve městě. Na pondělí 17. srpna jsou totiž naplánována pouze vystoupení zahraničních souborů mimo Šumperk.

Alfou a omegou každého festivalového ročníku jsou samozřejmě finance. Letos podpořily festival již tradičně Olomoucký kraj, město Šumperk, Ministerstvo kultury ČR a Folklorní sdružení ČR. „Ráda bych všem za jejich pomoc poděkovala, stejně jako sponzorským organizacím a soukromým podnikatelům. Mnozí nám vyšli vstříc navzdory finanční krizi, která se i u nich projevila, a v rámci svých ekonomických možností nám pomáhají nejen finančně, ale i formou naturálií,“ zdůrazňuje Drtilová.

Třebaže srpnový festival ještě ani nezačal, organizátoři již pomalu začínají připravovat ten příští, jubilejní. „Festival bude příští rok slavit dvacáté narozeniny a vše nasvědčuje tomu, že bude přijat za řádného člena celosvětové organizace CIOFF , která sdružuje mezinárodní folklorní festivaly všech kontinentů. To je pro nás obrovské ocenění, takže bychom při této příležitosti chtěli pozvat do Šumperka soubory ze všech kontinentů - například z Japonska, Brazílie, Kanady, Nového Zélandu, Asie a samozřejmě z Evropy,“ uzavírá ředitelka festivalu.

Zuzana Kvapilová
Šumperský zpravodaj

Poznámka na závěr: Podrobný program XVII. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s fotogalerií z minulých ročníků na internetové adrese www.festivalsumperk.cz. Celá akce bude doplněna účastí lidových řemeslníků. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk.

Program MFF Šumperk 2009

STŘEDA 12. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
17:00 - Posezení u cimbálu

ČTVRTEK 13. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
10:30 - „Otevíráme bránu festivalu“, hudební pohlednice z ciziny
15:30 - Dožínkový průvod, pěší zóna
16:00 - Oblastní dožínky
17:30 - Přehlídka dechových hudeb Šumperka a okolí

PÁTEK 14. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
9:30 - Vystoupení seniorských folklorních souborů Slovinska a České Republiky
14:30 - Vystoupení hudebních skupin Kolumbie, ČR a Irska
16:00 - Vystoupení mužských pěvecké sborů Šardičan, Senioři, Podpolanec
Velká scéna - Pavlínin dvůr
18:30 - „Vítejte u nás“,koncert zahraničních souborů
22:30 - Ohňostroj

SOBOTA 15. SRPNA
Radnice
9:30 - Přijetí zástupců souborů starostou města
10:00 - Představení se zúčastněných souborů před radnicí
Pěší zóna
10:30 - Roztančená ulice“
Malá scéna „U sovy“
14:30 - Den české a moravské kultury“,vystoupení souborů, speciality lidové kuchyně Hané, Valašska, Lašska, Podkrkonoší a Slovácka, přehlídka lidových krojů
Dolní část pěší zóny
10:00-14:00 - 1. šumperský oldtimer festival“, přehlídka, doprovodná festivalová akce
14:00 - 1. šumperský oldtimer festival“, „Spanilá jízda“, doprovodná festivalová akce, pořádá Veteran Klub Severního Pomoraví
Velká scéna - Pavlínin dvůr
17:00 - „Až pudeš do světa, zastav se!“,hlavní festivalový pořad,vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů
Velký sál DK Šumperk
21:00 - Veselice

NEDĚLE 16. SRPNA
Malá scéna „U sovy“
10:00 - Veselá je dědina“,písně a tance v podání českých, moravských a slezských folklorních souborů
Malá scéna II (trávník)
14:30 - Promenádní koncert hudeb zúčastněných souborů
Velká scéna - Pavlínin dvůr
16:00 - Vystoupení hostů festivalu
16:30 - Leť písničko, leť!“,závěrečný festivalový pořad

PONDĚLÍ 17. SRPNA
Vystoupení vybraných zahraničních souborů mimo Šumperk.

Vytvořeno 21.7.2009 8:06:17 | přečteno 3261x | jahnova
load