Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Listopadové téma: Chodníková novela

V okolí se již zima přihlásila začátkem října, Šumperk pořádná zima teprve čeká. Doufejme, že k nám bude milosrdná a předpovědi o oteplování se v praxi potvrdí i u nás. V opačném případě nás čekají problémy, s nimiž si ale, doufám, společně poradíme.

Již od léta platí změny v zákoně č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, který řeší údržbu silnic, ulic, ale hlavně chodníků, jež byly mnohokrát zmiňovány v médiích jako chodníková novela, někdy také spojovaná s navrhovatelem, jímž je senátor a zároveň primátor Teplic Kubera.

Jak už to často bývá, dosavadní informace, které jsme si mohli přečíst v novinách nebo zhlédnout v televizi, jsou poněkud zkreslené a já bych rád využil této příležitosti a uvedl je na pravou míru. Běžně se tato novela vykládá tak, že chodníky přilehlé k nemovitosti (domu nebo pozemku) již nemusí uklízet soukromý majitel pozemku nebo domu, ale všechny je musí uklízet město či obec. Ve skutečnosti podle stávajícího zákona nemusí uklízet nikdo!! Obec pouze odpovídá za případné úrazy, které si občan způsobí při chůzi, případně při jízdě. Ale neobávejte se, uklízet budeme nejméně jako dosud, jen bych vás všechny rád požádal o pochopení a spolupráci, která by překonala jeden populistický návrh jednoho senátora.

Pan senátor Kubera vše opakovaně vysvětlil ve sdělovacích prostředcích tak, že konečně zbavil český lid poslední robotní povinnosti a že teď bude uklízet obec, protože všechny chodníky a cesty jsou samozřejmě obecní a lidé přece nebudou uklízet to, co není v jejich vlastnictví. S touto argumentací také, pro mne překvapivě, jak v Poslanecké sněmovně, tak i v Senátu uspěl. Jeho argumenty jsou zcela scestné a celá záležitost nese výrazné znaky populismu a slibování, které občanům České republiky předkládají často politikové napříč stranami, hlavně proto, aby byli znovu zvoleni, bez ohledu na to, že to ve skutečnosti přinese velké obtíže, mnohdy i neřešitelné situace. Abych ale nemluvil obecně, pokusím se tři mylné předpoklady pana Kubery vyvrátit argumentací.

1. Zbavil jsem český lid poslední roboty!

To zní jistě krásně a přinese to panu Kuberovi nějaké hlasy. Vždyť komu z nás by se nelíbilo, když ho někdo zbaví práce a může místo bolestivého držení lopaty a odhrnovače ležet na gauči u televize, případně telefonovat na radnici, že nemůže vyjet z garáže, protože mu údržba ještě neodklidila sníh z chodníku. Pan Kubera ale nevzal v úvahu dvě důležité věci. V první řadě to, že do letošního roku trvající systém se budoval několik staletí a byl geniální v tom, že hodně lidí dokáže udělat za krátkou dobu hodně práce. V Šumperku žije 28 000 lidí a je více než 10 000 domácností, přitom má město přes 100 km chodníků. Počítejte se mnou. Když v noci napadne sníh, z každé domácnosti vyjde ven jeden člověk a uklidí v průměru 10 m chodníku, může mu to trvat 5-10 minut. Tak 10 000 x 1 0m = 100 000 m = 100km. Úklid všech (!!!) chodníků ve městě by trval 10 minut!!!

Tou druhou věcí, kterou pan Kubera opomněl, je vztah občana k jeho městu. Přece to není jediná práce, kterou děláme na společném vlastnictví. Alespoň já a moje rodina uklízíme schody na svém patře a také společné prostory domu a jeho okolí podle pořadníku. Děláme to proto, abychom měli kolem sebe čisto a pořádek a nikdy mi to nepřipadalo jako robota. Pokud jdu po městě a vidím na zemi velký papír, tak ho seberu a dám do nejbližšího koše a necítím se přitom nijak ponížen. V době, kdy ještě nefungovala pravidelná údržba zeleně, sekal jsem plochy kolem domu kosou společně se sousedem a nepřipadlo nám to nijak divné, chtěli jsme jen mít pěkné okolí domu. Mnoho lidí na jaře vezme hrábě a shrabe staré listí v okolí domu. Je na tom něco špatného nebo ponižujícího? Podle tvůrce novely asi ano, podle mne ne! Naopak to je jeden ze způsobů, jak se může občan účastnit velmi pozitivním způsobem na veřejném životě obce.

2. Každý si bude uklízet svůj soukromý majetek podle vlastnictví!

Tady se dopustil pan Kubera hned několika přehmatů, které bych od senátora nečekal. Tím největším je, že nepochopil vlastnictví v majetku města, pokud se týká veřejných prostranství, kterými cesty a chodníky jistě jsou. Město může vlastnit i majetek určený k podnikání, ten má soukromoprávní charakter (dříve to byly například pily, elektrárny a podobně a může to tak být i dnes) a ten pak může oplotit a znepřístupnit proto, aby jej chránilo před zcizením nebo poškozením. Ale chodníky, cesty a náměstí mají charakter veřejného prostranství s volným přístupem pro všechny, mají veřejnoprávní charakter. Takový majetek absolutně nelze oplotit ani jinak znepřístupnit! Navíc majetek města bez rozdílu nemá jednoho vlastníka, nevlastní ho ani starosta, ani radní, ani nikdo z úředníků. Ten patří VŠEM občanům města rovným dílem, zvolení zastupitelé a také všichni úředníci jsou pouze jeho správci, mohou jej prodat nebo pronajmout za dodržení jasně daných pravidel. Z tohoto titulu je argument, že občané uklízí chodníky pro město (kdo to je?) a novela je toho zbaví, zcela scestný. Má asi takovou logiku, jako kdybychom prohlásili, že ulice přilehlé k nádraží slouží především dojíždějícím z okolních obcí, tak po nich budeme chtít nájemné za to, že tyto chodníky používají jako příspěvek na úklid. To je stejně absurdní nápad jako ten, který se dostal do zákona.

3. Všechny chodníky a všechen sníh na nich patří městu!

To je samozřejmě nesmysl. Některé chodníky nebo pozemky pod nimi patří částečně či úplně k přilehlým nemovitostem. Máme udělat na chodnících čáry a vyznačit hranice, uklízet půl chodníku? Čí bude sníh, který spadne následně ze střech? Za ten jednoznačně odpovídá vlastník, ale jak jej budeme rozlišovat od toho, který napadl přímo? Neřešené a také neřešitelné. Ale populistický zákon byl schválen, lidstvo bylo zbaveno roboty a se zbytkem si poraďte na obcích. Taková je filozofie tohoto a mnoha dalších zákonů.

Nakonec zbývá jediné: zdravý rozum. A ten mne nabádá k tomu, abych vás, všechny občany města, požádal v této zimě, a případně i v těch dalších, o spolupráci. Z naší strany uděláme maximum proto, abychom úklid zlepšili. Ale nejsme schopni nakoupit dvojnásobek techniky (která bude stát 11 měsíců v garáži a rezivět), navíc některé úseky ani není možné technikou udržovat. Využijeme na dočištění osoby vykonávající veřejnou službu (nezaměstnaní déle než 6 měsíců), ale nejsme schopni držet pohotovost s armádou stovek lidí, abychom nahradili těch 10 000 domácností při prvním náporu po nočním sněžení. Proto bych vás rád požádal, abyste pomohli svému městu a podle svých sil při spadu sněhu uchopili odhrnovače a na přilehlých chodnících pomohli sníh odklidit. Vím, že je to špatné jednání od politika, zvláště rok před komunálními volbami. Ale tím jsem nikdy pořádně nebyl a snad ani nejsem. Jsem jen, společně se svými kolegy, správcem tohoto města, na kterém nám velmi záleží.

Děkuji za pochopení,

Zdeněk Brož, starosta města

Vytvořeno 2.11.2009 10:00:51 | přečteno 2336x | jahnova
load