Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dny evropského dědictví 2011

Plakát EHD 2011 FINALmaly

Druhou zářijovou sobotu začínají tradiční Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days), které každoročně pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Při této příležitosti se mnoho památkových objektů, včetně těch, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, otevře široké veřejnosti. Brány památek a muzeí přivítají první návštěvníky v sobotu 10. září od 9 hodin.

V Šumperku bude možné navštívit Kostel Zvěstování Panny Marie, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Barbory, bývalý žerotínský zámek, Geschaderův dům s expozicí Čarodějnické procesy, všechny výstavy a expozice Vlastivědného muzea a také Státní okresní archiv Šumperk, kde bude k vidění výstava o významném šumperském archiváři Franzi Harrerovi. Nově bude pro návštěvníky EHD otevřeno Muzeum silnic ve Vikýřovicích

 

„Již v pátek 9. září v 17 hodin se ve Vlastivědném muzeu v Šumperku uskuteční vernisáž výstav "Starý Šumperk" a "100 let šumperské radnice". Zástupci města Šumperka, VM v Šumperku, nakladatelství Veduta a fotograf Josef Pavlíček pokřtí zbrusu novou knihu "Šumperk ve fotografiích Josefa Pavlíčka". Knihu bude možné zakoupit na křtu nebo v RMIC a na stanovišti průvodců na radnici,“ řekl referent oddělení kultury a vnějších vztahů Bohuslav Vondruška.

 

“V letošním roce si při příležitosti EHD připomeneme 100. výročí slavnostního otevření nové radnice v Šumperku, které se uskutečnilo 9. září 1911. Od devíti hodin ráno můžou návštěvníci vystoupat na radniční věž nebo si projít radnici s průvodcem a nahlédnout třeba do kanceláře starosty. V 10 hodin zahájí slavnostní fanfáry žesťového tria The Flash Brass vernisáž výstavy "100. výročí radnice v Šumperku", která bude instalována v 1. patře radnice,“ doplnil informace Vondruška a dodal, že na vernisáži bude pokřtěna výroční pamětní medaile, jenž nese stejné jméno jako výstava a rovněž bude pro návštěvníky radnice k otisknutí připraveno pamětní razítko. Pro sběratele je určena výroční turistická známka. V duchu historie šumperské radnice se povede i přednáška historika Drahomíra Polácha v 11 a 14 hodin v obřadní síni. Od 15 hodin začne koncert Komorního smyčcového orchestru ZUŠ Šumperk v nedalekém klášterním kostele.

 

Na 10. září vychází i další zajímavé výročí, 140 let od zahájení osobní dopravy oslaví železniční trať Zábřeh na Moravě - Sobotín. Připraven je bohatý doprovodný program v žst. Šumperk a Sobotín a především jízdy historickými parními a motorovými vlaky. Více info na www.cd.cz v sekci Tipy na výlet.

 

„Dny evropského dědictví budou pokračovat i v neděli, kdy se otevře Židovský hřbitov (první budova po pravé straně při příjezdu do Šumperka od Bludova). Prohlídky doplní odborný komentář Gerharda Wanitschka a Drahomíra Polácha. Po dobu trvání EHD se vstupné ve všech památkách a expozicích nevybírá,“ řekl na závěr Vondruška.

Vytvořeno 17.8.2011 11:58:32 | přečteno 4209x | navratil
load