Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ceny města Šumperka za rok 2011 znají své vítěze

Motýli a Jana Boušková

Zastupitelstvo města  Šumperka udělilo na svém zasedání 23. února Ceny města Šumperka za rok 2011 v celkem devíti kategoriích. Oproti minulým  ročníkům přišlo více návrhů na ocenění. Počet návrhů za rok 2011 se vyšplhal na osmasedmdesát, za rok 2010 to bylo jen dvaapadesát a za rok 2009 třiapadesát. Ceny města se udílejí již od roku 1999. Mezi oceněnými jsou mistři světa i olympionici. 

Deset šťastlivců získalo vstupenky na ceny města

„K většímu počtu návrhů zřejmě přispěla i motivace v podobě volných vstupenek, jež byly připraveny pro desítku nejaktivnějších navrhovatelů, kteří poslali minimálně jeden návrh na cenu města. Každý navrhovatel mohl získat po dvou vstupenkách na slavnostní večer,“ říká k cenám města vedoucí odboru školství Helena Miterková.

„Ve čtvrtek 19. ledna byla vylosována první pětice šťastlivců, kteří se podívají na udílení prestižních Cen města Šumperka za rok 2011. Losování se zodpovědně ujaly děti z MŠ Veselá školka před vítáním občánků, jež pravidelně probíhá na místní radnici. Další výherce losovaly děti z mateřské školy Sluníčko z Evaldovy ulice 25. ledna. Dvě volné vstupenky tak obdrží Radek Auer, Jan Křížek, Zdeněk Strnadel, Ludmila Pilařová, Pavel Ševčík, Hana Dvořáková, Jana Pražáková, Josef Chytil, Karel Brtník a Jiřina Horáková,“ říká k vylosovaným Libuše Harbichová z oddělení kultury a vnějších vztahů a dodala, že pro zájemce nabídne šumperská radnice dalších čtyřiapadesát vstupenek do volného prodeje.


Mezi oceněnými jsou mistři světa i olympionici

Ceny města byly uděleny v celkem devíti kategoriích a navíc jedna zvláštní cena za celoživotní přínos městu v oblasti sportu.

„V Kategorii Kultura udělilo zastupitelstvo cenudětskému sboru Motýli Šumperk, který v letošním roce slaví jubileum padesáti let od založení. V Kategorii Sport získala ocenění oštěpařka Jarmila Klimešová, v Kategorii Významný počin v humanitární a sociální oblasti putuje cena do Nízkoprahového denního centra Armády spásy v Šumperku. V Kategorii Vzdělávání obdržela cenuČeská zemědělská univerzita v Praze. Podruhé v historii udílení cen směřuje ocenění v Kategorii Podnikání do společnosti Pramet Tools s.r.o. Šumperk a jejímu řediteli Ing. Petru Benešovi, MBA. V Kategorii Architektura – novostavba zastupitelstvo cenu neudělilo,ocenilo ale rekonstrukci Pekárny U císaře Josefa II. V Kategorie Životní prostředí a ekologie získal cenukolektiv pracovníků střediska ekologické výchovy Vily Doris. Teens jazzband Velké Losiny si ze slavnostního večera odveze Cenu mladých. V Kategorii Přínos městu udělilo zastupitelstvo cenu Františku Čechovi, členovi reprezentačního mužstva seniorů pro mistrovství  světa  družstev seniorů. Zvláštní cenu města Šumperka za celoživotní přínos městu v oblasti sportu udělilo zastupitelstvo cenu olympioničce Ludmile Švédové,“ doplňuje informace Miterková.

Slavnostní večer s udílením prestižních ocenění proběhne v sobotu 14. dubna od 19.30 hodin v šumperském divadle."Vstupenky pro veřejnost v hodnotě 100 Kč budou v prodeji v pokladně divadla od 15. března. Výherci si vstupenky mohou od 15. března vyzvednout na šumperské radnici na oddělení KVV u Aleny Sidorové," dodává na závěr Miterková.


Dolfína Kačíková, Ludmila Švédová

Dolfína Kačíková a Ludmila Švédová
Stručné informace o oceněných

Sbor Motýli Šumperk
Se sbormistry Tomášem Motýlem, Helenou Stojaníkovou a zakladatelem sboru panem Aloisem Motýlem, tvoří toto těleso velmi reprezentativní nástroj v oblasti sborového zpěvu a také výchovy dětí a mládeže. V roce 2011 vydal sbor CD „Noc tichounká“

Jarmila Klimešová
Zúčastnila se Mistrovství světa veteránů v atletice  v Sacramentu, stát Californie, kde získala  zlato v hodu oštěpem za výkon 33,90 m. Dále  se účastnila II. Evropských her v Lignanu v Itálii. V oštěpu obsadila 1. místo za výkon 35,73 m a navíc získala zlato ve vrhačském pětiboji. V letošním roce hodila oštěpem nejvíce 36,45 m,  a to  v Olomouci  při  mistrovství  ČR, kde také vyhrála. Byl to nejlepší  světový výkon v její  kategorii .

Nízkoprahové denní centrum Armády spásy v Šumperku
Denní centrum nabízí lidem bez domova bezpečný prostor, kde si mohou přes den odpočinout, ohřát se, dát si teplou polévku, čaj, využít nabízeného hygienického servisu a skladu ošacení.  Kromě uspokojení základních lidských potřeb zde rovněž kvalifikovaní pracovníci poskytují bezplatné sociální poradenství. Snahou je tyto lidi motivovat, aby svou nepříznivou sociální situaci začali řešit, využili vyšší stupeň služby (noclehárnu, azylový dům) a pokusili se znovu začlenit do společnosti. Pracovníci denního centra pomáhají potřebným s vyřizováním dokladů, s hledáním zaměstnání, podporují je v převzetí zodpovědnosti za svůj život a dopomáhají k aktivnímu řešení vlastní situace.

České zemědělská univerzita v Praze, fakulta provozně-ekonomická
Zajišťuje v Šumperku vzdělávání pro široké spektrum obyvatel města ale i regionu. Aktivity této instituce zasahují do všech věkových kategorií populace a zvyšují úroveň vzdělání nejen ekonomicky aktivním občanům ale i seniorům.

Pramet Tools, Petr Beneš
Firma Pramet se zabývá výrobou nástrojů ze slinutých karbidů. V Šumperku funguje téměř 62 let, z toho 12 let pod švédskými majiteli. Své výrobky vyváží do 50 zemí, má zastoupení v 11 zemích světa a má výrobní závod v Moskvě. V roce 2011 otevřela své další zastoupení v čínské Šanghaji. 

Pekárna U císaře Josefa II.
Pekárna nabízí po celý den v osobitě útulném a estetickém prostředí kvalitní kávu a pekařské výrobky.

Kolektiv pracovníků SEV (Středisko ekologické výchovy) Vily Doris

Toto středisko se zabývá již řadu let environmentální výchovou dětí od předškolního věku až po středoškolské studenty. Kromě pestré škály denních ekologických výukových programů pro školy pořádají pracovníci SEV každoročně mnoho akcí nejen pro děti, ale i pro širší veřejnost. Např. Den Země, Den vody, Den stromů, Vítání ptačího zpěvu a ptačí festivaly, akci „Ukliďme svět“, Medový den a různé besedy s ekologickou tématikou. Dále organizují přírodovědné či biologické olympiády. Zasloužili se také o vybudování ekostezky na Švagrově s mnoha zajímavými zastaveními ve formě informačních tabulí a interaktivních herních prvků.

Teens Jazzband Velké Losiny
Kapela sice ve svém názvu Šumperk nenese, ale pořádá však na území města kulturní akce
a významně reprezentuje nejen město, ale i celý Olomoucký kraj na koncertech po celé republice a taktéž bývá zástupcem České republiky na četných koncertech v zahraničí. Teens Jazzband
 je kapela složená z šesti mladých muzikantů (15-25 let). Od roku 2006 vede skupinu pianistka
a zpěvačka Iva Chomiszaková. Za osmiletou dobu svého působení dosáhl orchestr mnoha úspěchů po celé republice. Pravidelně se účastní bezpočtu jazzových festivalů. Má za sebou několikanásobné účinkování v rozhlasových pořadechi v České televizi.

František Čech
Od roku 1950 je členem oddílu tenisu ČOS Šumperk. Závodně hrál za družstvo dorostu a dospělých krajský přebor a 13 let II. tenisovou ligu. Od svých 45 let se věnuje seniorskému tenisu. Je dvacetinásobným vítězem velké ceny seniorů. V roce 2011 byl nominován do reprezentačního mužstva seniorů pro mistrovství světa v Turecku. S družstvem seniorů kategorie m - 75 získal 3. místo.

Ludmila Švédová
Reprezentantka Československa ve sportovní gymnastice. Držitelka stříbrné olympijské medaile ze soutěže družstev žen na letních OH v Římě 1960. Paní Ludmila Švédová-Schönová je první šumperskou občankou, která získala olympijskou medaili. Sama obsadila v pořadí jednotlivců 13. místo. V tomto období se zúčastnila řady mezinárodních závodů, mistrovství Evropy a světa, ze kterých přivezla mnoho dalších medailí. Její zásluhou se stal Šumperk na dlouhá léta základnou československé ženské gymnastiky, probíhala zde soustředění před všemi vrcholovými světovými soutěžemi. Vrchol byl v roce 1968, kdy přes srpnové události zde získala Věra Čáslavská formu, kterou proměnila ve 4 zlaté olympijské medaile na XX. olympijských hrách v Mexiku. V roce 1959 byly výsledky Ludmily Švédové oceněny titulem mistryně sportu. V současnosti pomáhá při organizaci závodů dětí ve sportovní gymnastice a je pro ně neustále vzorem. 


MgA. Kamil Navrátil,
tiskový mluvčí
Vytvořeno 1.3.2012 15:53:38 | přečteno 3175x | navratil
load