Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

15. výročí partnerství měst Šumperk a Bad Hersfeld

1

Zástupci Šumperka oslavili v Bad Hersfeldu 15. výročí partnerství

Nejen oficiální zástupci města Šumperka starosta Mgr. Zdeněk Brož, místostarostové Ing. Marek Zapletal a Ing. Petr Suchomel a další zastupitelé, ale také dobrovolní hasiči, sportovci, mládež, spřátelený Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh, turisté, zástupci Společnosti česko-německého porozumění Šumperk - Jeseníky, zástupci ze Svazu Němců a v neposlední řadě i lidé, kteří stáli u zrodu partnerství mezi městy Šumperk a Bad Hersfeld oslavili ve dnech 9.-13. října 2009 již 15 let spolupráce u příležitosti hersfeldského svátku Lullusfest.

V sobotu hasiči - členové JSDH Šumperk Temenice - absolvovali mimo další aktivity i prohlídku hersfeldské hasičské základny a jejího vybavení v doprovodu velitele Thomase Daubeho, orchestr i přes nepřízeň počasí předvedl své umění v rámci Koncertu na schodech hersfeldské radnice, ostatní účastníci se seznámili s centrem města. Šumperští do Bad Hersfeldu přivezli pozvánku do Šumperka ve formě obrazů s fotografiemi kulturních akcí, památek, parků, historických budov a různých zákoutí města.

Prohlídka hasičské zbrojnice 1, obrázek se otevře v novém okně Prohlídka hasičské zbrojnice 2, obrázek se otevře v novém okně Prohlídka hasičské zbrojnice 3, obrázek se otevře v novém okně

Vernisáž výstavy ve Wandelhalle společně otevřeli starosta Šumperka Zdeněk Brož a starosta Bad Hersfeldu Hartmut H. Boehmer. Fotografie daroval Brož městu Bad Hersfeld jako připomínku patnáctiletého partnerství a zároveň i příslib další spolupráce.

Výstava o Šumperku, obrázek se otevře v novém okněVýstava o Šumperku 1, obrázek se otevře v novém okně Výstava o Šumperku 2, obrázek se otevře v novém okně

Šumperští se seznámili také s hospodářským rozvojem města - novým sídlem společnosti Amazon, která zaměstná více než dva a půl tisíce lidí, dále oblastí Babcock-Gelände, tzv. Jahn parkem a dalšími místy.

Amazon 1, obrázek se otevře v novém okně Amazon 3, obrázek se otevře v novém okně

Partnerství, spolupráce a nově vznikající přátelství mezi občany obou měst - to byla témata slavnostních projevů starostů Boehmera a Brože před slavnostním podpisem stvrzení spolupráce a rozvíjení vztahů v oblasti kulturní, sportovní, obchodní i vztahů mezi mladými lidmi.

Slavnostní večer   podpis smlouvy 2, obrázek se otevře v novém okně Slavnostní večer   podpis smlouvy 1, obrázek se otevře v novém okně

Šumperk v Bad Hersfeldu reprezentovali i mladí běžci pod vedením Květoslava Vykydala. V desátém ročníku tzv. Lollslaufu, kterého se zúčastnilo rekordních 4023 závodníků, šumperští obsazovali přední místa žebříčků - štafetoví běžci si doběhli pro stříbrné místo, v půlmaratonu v kategorii M35 získal Marek Procházka medaili zlatou.

Lollslauf   šumperský tým, obrázek se otevře v novém okně

Delegace ze Šumperka byla přijata i v zasedacím sálu radnice společně se zástupci partnerského města L’Hay les Roses. Starostové Brož i Boehmer vyjádřili radost nad tím, že partnerství obou měst proniká zejména k mladým lidem, kteří jsou budoucností Evropy a nových aktivit v rámci partnerství. Lampionovým průvodem přes vnitřní město se i přes vytrvalý déšť vydali návštěvníci i obyvatelé města Bad Hersfeld do Stifsruine, kde byl po slavnostních proslovech připraven velkolepý ohňostroj.

Před radnicí, obrázek se otevře v novém okně Přijetí na radnici, obrázek se otevře v novém okně Lampionový průvod 2, obrázek se otevře v novém okně

Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh v závěru svého vystoupení na dobročinném koncertu v městské hale Stadthalle zvedl ze židlí všechny návštěvníky a podnítil je k dlouhému aplausu. V repertoáru nechyběly skladby českých mistrů, např. od Antonína Dvořáka Slovanský tanec č.8, orchestr ale potěšil i skladbou Bohemia Rhapsody od Fredieho Mercuryho nebo melodiemi skupiny ABBA.

II, obrázek se otevře v novém okně Pondělní průvod městem, obrázek se otevře v novém okně

V pondělí po zapálení slavnostního ohně a proslovech „Lollsredů“ se všichni šumperští zúčastnili téměř hodinového průvodu ulicemi Bad Hersfeldu, rozdávali drobné dárky, bonbony, perníčky a balonky jako připomínku patnáctiletého partnerství.

Další informace v Šumperském zpravodaji č. 19, ke stažení zde.

Další fotografie naleznete na webových stránkách německého deníku Hersfelder Zeitung (přímé odkazy: Lollsumzug 2009 Konfetti macht alles bunter, Lollsauftakt, Lollslauf 2009).

Ing. Andrea Jahnová
tisková mluvčí

Vytvořeno 26.10.2009 9:53:23 | přečteno 3146x | jahnova
load