tel: +420 583 388 111
V rámci Programu prevence kriminality města Šumperka v roce 2019 budou realizovány tyto preventivní projekty.
Cílem projektu je efektivní řešení výchovných problémů vytipovaných klientů kurátorů pro mládež MěÚ Šumperk, oddělení sociálně právní ochrany dětí a prevence, jejichž chování je problematické a vyžaduje dlouhodobou a komplexní péči zaměřenou nejen na práci s klientem (dítětem), ale i s prostředími dítěte, jež mohou významně ovlivnit řešený problém (tedy zejména s rodinou a se školou). Počet dětí s problémovým chováním neustále narůstá. Nevhodné a nežádoucí chování jako agresivita, hrubost, lhaní, záškoláctví, kriminalita, šikana se vyskytují bohužel stále častěji. Ve chvíli, kdy primárně-preventivní aktivity zaměřené na problematické chování selhaly, je potřeba přistoupit k aktivitám intervenčním.
V rámci projektu budou realizovány – psychologická a speciálně-pedagogická diagnostika dítěte, individuální etopedické intervence, intenzivní dlouhodobá spolupráce ve formě intervenčního programu pro rodiče a konzultace se školou, které budou zaměřeny na problematiku kázně ve třídě a hledání konkrétních možností řešení nevhodného chování.
Cílová skupina – vybraní klienti kurátorů pro mládež ve věku 9–18 let, rodiče klientů, třídní učitelé a spolužáci.
Cílem projektu je zavést značení a evidenci jízdních kol, popř. kompenzačních pomůcek, novým a efektivním prostředkem situační prevence – forenzní identifikační značení jízdních kol (kompenzačních pomůcek), syntetickou DNA a tímto novým prvkem ochránit majetek občanů, který je častým objektem zájmu osob páchajících protiprávní činnost. Dále odradit potenciální pachatele od majetkové trestné činnosti, znesnadnit páchání trestné činnosti, snižovat její míru a závažnost a zvyšovat tak pocit bezpečí občanů. V rámci projektu budou strážníky městské policie jízdní kola (invalidní vozíky) označena syntetickou DNA, zdokumentována a zaevidována do celostátního registru. Pro označení kola bude nutné předložit doklady nebo podepsat čestné prohlášení o nabytí jízdního kola a vyplnit formulář pro podrobný popis evidovaného předmětu včetně fotografie. Toto značení není pouhým okem viditelné, a proto bude na každé označené jízdní kolo, příp. invalidní vozík, nalepena příslušná samolepka, která varuje a informuje, že toto kolo nebo invalidní vozík je chráněno syntetickou DNA. Záměrem projektu je především preventivní účinek s cílem odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin nebo jej usvědčit z jeho spáchání.
Cílová skupina – občané města Šumperka, majitelé jízdních kol (invalidních vozíků) starší 18 let, v případě osoby mladší 18 let bude vyžadován doprovod zákonného zástupce.
Cílem projektu je prostřednictvím besed přispět ke zvyšování pocitu bezpečí a ochraně zdraví seniorů a osob se zdravotním postiženým, a ke snižování míry a závažnosti trestné činnosti páchané na této cílové skupině. Na besedách, jejichž lektory budou odborníci z oblasti práce se seniory a osobami se zdravotním postižením (pracovníci odboru sociálních věcí MěÚ Šumperk, popř. NNO, a zástupci IZS), budou v první části senioři a osoby se zdravotní postižením seznámeni s tím, jak se bezpečně chovat doma – jak předcházet požárům, jakým způsobem se mohou podvodníci a pachatelé trestné činnosti dostat do jejich blízkosti, jak si mají chránit své soukromí, jaké jsou možnosti zajištění jejich bytu nebo jak reagovat na různé nabídky. Druhá část se bude věnovat základům „první pomoci“ – informace o civilizačních onemocněních, které velice často postihují právě tuto cílovou skupinu, např. cévní mozková příhoda, vysoký krevní tlak, artróza, apod. a jejich včasné rozpoznání v praxi, jak předcházet úrazům v domácnosti, prevenci pádů, rehabilitaci, ergoterapii…
Besedy jsou realizovány ve spolupráci s Klubem důchodců, Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Šumperk a Akademii Jana Amose Komenského, Univerzitou třetího věku.
Cílová skupina – senioři a osoby se zdravotním postižením.
Karta života - pokyny k vyplnění
Karta života
Hlavním cílem projektu a jeho aktivit je výchovně preventivní působení na děti směřující k prevenci a potlačení rizikového chování a trávení volného času. Projekt bude zaměřený na děti, které jsou ohrožené sociálním vyloučením a podpoří se u nich rozvoj samostatnosti, sebeobsluhy, sociálních dovedností i komunikačních schopností. Tyto děti jsou z rodin, se kterými je z důvodu jejich nepříznivé sociální situace navázána dlouhodobá spolupráce ze strany MěÚ Šumperk, oddělení sociálně právní ochrany dětí a prevence, tak i oddělení sociální pomoci. Dalším cílem projektu je navázání nových kontaktů s jinou věkovou skupinou lidí, seniory, děti si tak lépe osvojí základy slušného chování a komunikačních technik. Mezigeneračním setkáním těchto dvou rozdílných věkových skupin předpokládáme, že dojde k vzájemnému poznání, pochopení, respektu i toleranci.
Děti si v rámci projektu teoreticky i prakticky osvojí základy správného stravování, režimu, stolování a také základní postupy při přípravě stravy. Děti si vyzkouší, jak připravit stravu tematicky rozdělenou na přípravu studených pokrmů, polévek, hlavních jídel a jednoduchých sladkých dezertů. Děti budou mít možnost si recepty zapisovat do své vlastní kuchařky, kterou si samostatně vyrobí. Do kuchařky si mohou zapsat také recepty a rady, které získají během společného setkání se seniory.
Cílová skupina – děti ve věku 5–15 let ze sociálně slabých rodin, které jsou ohrožené sociálním vyloučením a rizikovým trávením volného času. Jedná se také o děti s negativními projevy chování, senioři z Klubu důchodců.