Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

XXIII. ročník Mezinárodního folklorního festivalu odstartuje v Šumperku již tento týden

MFF

Ve dnech 14. - 18. srpna 2013 proběhne v Šumperku již třiadvacátý ročník Mezinárodního folklórního festivalu, na kterém se představí desítky zahraničních i tuzemských folklorních souborů.  Hudebníci i tanečníci přiblíží návštěvníkům festivalu kultury, zvyky a tradice národů z celého světa. Lidé se mohou vedle tuzemských souborů těšit na soubory z Mexika, Indonésie, Francie, Arménie, Indonésie, Senegalu, Polska a dalších zemí.

Na celých šest dnů, od středy 14. do pondělí 18. srpna, se město Šumperk promění v jedno velké jeviště, na němž se představí muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů světa. Festival bude probíhat na pěší zóně, v parku „U sovy“, na pódiu v Pavlínině dvoře a v ulicích města. Mezi zahraničními soubory se letos nově objeví i soubor ze Senegalu, dětský a mládežnický soubor z Kazachstánu a donští kozáci z Ruska.  Nebudou chybět ani domácí české a moravské soubory Markovice Postřelmov, Markovička Postřelmov, Perchty von Bladen – Mladoňov, Kordulka starý Poddvorov, Morava – Ostrava, Kelt Grass Band – Stránské, Rabussa Přerov, Calate Ostrava, Kmotřičky Brno, Senioři Šumperk, Cimbálová muzika Zbyňka Hrdličky a dechové hudby Šumperska, HOŘEŇÁK - LÁZNĚ BĚLOHRAD

 „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České Republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů Mezinárodní folklorní festival pořádá.  

 Úvod festivalu patří dožínkám a soutěži ve vaření kotlíkového guláše

Srpnový folklorní festival zahájí ve středu 14. srpna od 15:30 hodin na malé scéně „ U sovy“ domácí folklorní soubory a od 17:00 hodin je pro návštěvníky připraveno tradiční posezení u cimbálu s domácí „cimbálovkou“ Zbyňka Hrdličky.

Čtvrtek 15. srpna se ponese v duchu dožínek a soutěže o nejchutnější kotlíkový guláš. Soutěž odstartuje v 8:30 hodin v Sadech 1. máje. „Pro šest z celkem deseti kotlů jsou již připraveny soutěžní týmy. U zbývajících čtyř bychom rádi viděli družstva partnerských měst, tedy Mikulova, Prievidzi, Nysy a Bad Hersfeldu,“ sdělil radní Jiří Gonda, který nad soutěží převzal záštitu. Od 15:00 hodin se vydá na cestu po pěší zóně dožínkový průvod a poté se návštěvníci mohou těšit na folklorní soubory a přehlídku dechových hudeb ze Šumperska.

V pátek 16. srpna proběhne v odpoledních hodinách na malé scéně „U sovy“ pořad nazvaný „Folklor na hradech a zámcích“, v rámci kterého vystoupí skupiny Calate, Rabussa a Perchty von Bladen. První hlavní koncert zahraničních hostů s názvem „Vítejte u nás“ odstartuje na nádvoří Pavlínina dvora v 18:30 hodin. Celý páteční den bude završen velkolepou ohňovou show a slavnostním ohňostrojem.

Nejpestřejší program nabídne návštěvníkům festivalu sobota 17. srpna. Město Šumperk se od půl jedenácté promění v „Roztančenou ulici“. Návštěvníkům festivalu se tak na pěší zóně představí folklorní soubory ze všech koutů světa. V Sadech 1. máje mohou návštěvníci ochutnat již od osmé hodiny ranní potraviny oceněné značkou Regionální potravina Olomouckého kraje. Akci zajišťuje Okresní agrární komora a Olomoucký kraj.

Hlavní festivalový pořad s názvem „Až pudeš do světa, zastav se!“ proběhne od 17:00 hodin v Pavlínině dvoře. „Tento pořad jsme věnovali souboru Markovice, který patří k zakladatelům festivalu a letos slaví šedesát let od svého vzniku,“ připomíná významné jubileum souboru Libuše Drtilová. Chybět nebudou ani soutěže o nejsympatičtější soubor a soubor, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic. Výsledky obou soutěží budou vyhlášeny v neděli a vybrané peníze poputují stejně jako loni místnímu dětskému domovu.

V neděli 18. srpna se v Sadech 1. máje a v Pavlínině dvoře návštěvníkům předvedou české a moravské soubory na společném dopoledním programu s názvem „Ani nevíte, co všechno umíme!“  Nedělní odpoledne je pak věnováno dětem. „Letos chceme velkou pozornost věnovat dětem. Připravili jsme pro ně ve spolupráci s místním střediskem volného času Doris a zábřežským domem dětí a mládeže tvůrčí dílny nazvané „Ten umí to a ten zas tohle“.  Děti si zde budou moci vyzkoušet nejrůznější řemesla a dovednosti,“ přibližuje program Drtilová. Tentýž den se návštěvníkům představí dětští zpěváci lidových písní a dětské folklorní soubory v pořadu „Zazpívej slavíčku – půjdem si hrát na sluníčko“ a od páté hodiny proběhne v Pavlínině dvoře závěrečný program s názvem „Leť písničko, leť“.

Poznámka na závěr: Podrobný program XXII. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s fotogalerií z minulých ročníků na internetové adrese www.festivalsumperk.cz. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk.

XXIII.  MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL
CIOFF - I.O.V.
ŠUMPERK
14. 8. - 19. 8. 2013

Středa 14.8.2013

MALÁ SCÉNA (u sovy)
15,00 ZAHÁJENÍ  - starosta města Šumperk
15,30 vystoupení folklorních souborů  města Šumperk
17,00 POSEZENÍ U CIMBÁLU Cimbálovka Zb.Hrdličky - Šumperk


Čtvrtek 15.8.2013

MALÁ SCÉNA (u sovy)
8,30 - 12,30 SOUTĚŽ O NEJCHUTNĚJŠÍ KOTLÍKOVÝ GULÁŠ.
14,30 VYHODNOCENÍ A OCENĚNÍ  VÍTĚZŮ.
15,00 Dožínkový průvod.
16,00 OBLASTNÍ DOŽÍNKY  s programem folklorních souborů.
17,30 Přehlídka dechových hudeb Šumperka a okolí .

Pátek 16.8.2013

MALÁ SCÉNA (u sovy)

10,00 Hudební zdravice z KAZACHSTÁNU.
14,00 PĚVECKÉ KLÁNÍ MEZI MUŽSKÝMI A ŽENSKÝMI SKUPINAMI - humor v lidové písni.

MALÁ SCÉNA (trávník)
17,00  Promenádní koncert hudeb zúčastněných souborů.

PAVLININ DVŮR
18,30  " VÍTEJTE U NÁS" Koncert zahraničních folklorních souborů.
OHŇOSTROJ

Sobota 17.8.2013

9,30 Přijetí  zástupců souborů starostou města  Šumperk.
10,15 Představení zúčastněných souborů před Radnicí .
10,30 ROZTANČENÁ ULICE

MALÁ SCÉNA (u sovy)
14,00  FOLKLOR NA HRADECH A ZÁMCÍCH - vystupují soubory Rabussa Přerov,
Calate Ostrava, Bielsko-Biela, Perchty Mladoňov.


PAVLÍNIN DVŮR
17,00  HLAVNÍ FESTIVALOVÝ KONCERT  " AŽ PUDEŠ DO SVĚTA, ZASTAV SE!"
vystoupení tuzemských i zahraničních folklorních souborů.
POŘAD VĚNOVANÝ 60. VÝROČÍ folklorního souboru MARKOVICE POSTŘELMOV,
jednoho ze zakladatelů MFF Šumperk CIOFF.
21,00  VESELICE POD KAŠTANEM - výuka lidovýc tanců.
Hrají a zpívají  hudby zúčastněných souborů.

Neděle 18.8.2013

MALÁ SCÉNA (u sovy)
  9,30  "ANI NEVÍTE, CO VŠECHNO UMÍME!"  - Tančí, hrají a zpívají tuzemské soubory

PAVLÍNIN DVŮR
OREVŘENÝ DĚTEM
14,00  TEN UMÍ TO A TEN ZAS TOHLE - Tvůrčí dílny ve spolupráci s DDM Šumperk a Zábřeh

HLAVNÍ SCÉNA
15,00 ZAZPÍVEJ SLAVÍČKU - PŮJDEM SI HRÁT NA SLUNÍČKO
vystoupení dětských zpěváčků lidových písní a dětských folklorních souborů
17,00 "LEŤ PÍSNIČKO, LEŤ."  Z ÁVĚREČNÝ FESTIVALOVÝ KONCERT
ocenění vyhodnocených souborů

UKONČENÍ
XXIII. MEZINÁRODNÍHO FOLKLORNÍHO FESTIVALU ŠUMPERK 2013

Pondělí 19.8.2013

Vystoupení vybraných zahraničních souborů mimo město Šumperk

_______________________________________

 Celá akce bude doplněna účastí lidových řemeslníků.
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA
 Za nepříznivého počasí bude program v Pavlínině dvoře
  přesunut do velkého sálu Kulturního domu Šumperk.

Vytvořeno 12.8.2013 10:41:57 | přečteno 2333x | hrachovina
load