Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ve Vítkově byly uděleny Ceny Jana Zajíce

Ceny Jana Zajíce Vítkov 2018

V pátek 23. února 2018 byly předány ve Vítkově Ceny Jana Zajíce, který se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní č. 2, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí. Pietní vzpomínková akce proběhla také u jeho busty u šumperské „průmyslovky“.

V pátek 23. února 2018 byly ve Vítkově, rodném městě Jana Zajíce, slavnostně uděleny Ceny Jana Zajíce talentovaným mladým osobnostem tohoto městečka v opavském okrese. Cena byla udělena ve dvou kategoriích. Cenu v první kategorii žáků do 15 let získal Vítězslav Jahn z nedaleké Melče, jenž exceloval v Soutěži mladých mediálních talentů, předsedá Ekotýmu na základní škole v Melči a je aktivní v práci v melčské farnosti. V druhé kategorii získal ocenění Gabriel Pisani zejména za úspěchy ve filozoficko-esejistické soutěži a za postup do mezinárodního kola v Rotterdamu na téma „Nebojme se myslet“. Slavnostního podvečera se vedle bratra a sestry Jana Zajíce, zástupců Senátu PČR a Moravskoslezského kraje zúčastnil místostarosta města Šumperka Jan Přichystal a také zástupce ředitele VOŠ a SPŠ Šumperk Roman Unzeitig. Samotnému předávání cen předcházelo pietní setkání u hrobu Jana Zajíce na Vítkovském hřbitově s položením kytic. Také v Šumperku se uskutečnila pietní vzpomínka. Studenti VOŠ a SPŠ Šumperk se v dopoledních hodinách shromáždili u busty Jana Zajíce u budovy školy.

Jan zajíc se narodil v roce 1950 ve Vítkově. V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“. V únoru roku 1969 se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní č. 2, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí v Praze. 

Před třemi lety studenti Gymnázia Šumperk a VOŠ a SPŠ Šumperk ve spolupráci s Občanským sdružením PANT vytvořili u příležitosti tohoto výročí putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce.

Vytvořeno 28.2.2018 11:16:21 | přečteno 1467x | hrachovina
load