Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V Šumperku se rozmluvila nová mapa

Plzeňská společnost Daruma ve spolupráci s městem Šumperkem zprovoznila na Hlavní třídě v Šumperku zbrusu novou „mluvící“ mapu. Ta nahradila dvě původní, které se nacházely na Hlavní třídě naproti spořitelně a v Langerově ulici u pošty. Novinkou nové generace mapy je LCD display a také doprovodná aplikace – audioprůvodce pro chytré telefony.

Společnost Daruma provozuje po celé České republice městské informační a orientační systémy ve formě interaktivních map. Donedávna mohli obyvatelé Šumperka a turisté využívat dvě takové mapy umístěné u pošty v Langerově ulici a na Hlavní třídě naproti spořitelně. Mapy byly opatřeny elektronikou, která umožňovala přehrávat zvukový záznam s informacemi o Šumperku, jeho památkách a turistických atraktivitách. „Tyto zvukové informační nosiče jsou aktualizovány každé čtyři roky, letos nahradila původní dvě mapy jedna nová, ta je umístěna na Hlavní třídě v prostorách u obchodního domu“, řekl Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů.

IV. generace zvukového informačního nosiče zahrnuje všechny vlastnosti nosičů původních, jako je mluvené slovo o jednotlivých památkách a zajímavostech města, jako je např. Geschaderův dům, radnice, kostely Zvěstování Panny Marie a sv. Jana Křtitele ad., dále LED diody umístěné přímo v mapě u jednotlivých bodů zájmu, které blikají ve chvíli, kdy se právě o nich mluví, aby šly lépe v mapě najít. „Nová generace mapy prošla pečlivou aktualizací obsahu, ta se týkala jak údajů zobrazených v mapě, tak i zvukových záznamů, aby co nejvíce odpovídala současnosti. Nová mapa je navíc doplněna LCD displejem, kde si můžete přehrát mj. dva videospoty o Šumperku. První představuje Šumperk turistům a je nazván „Šumperk – živá brána Jeseníků“ a druhý, nazvaný „Po stopách malé Vídně“, popisuje prohlídku města s budovami historicky spjatými s obdobím rozkvětu na přelomu 19. a 20. století. Ve spotu jsou použité výhradně dobové fotografie jednotlivých budov“, upřesnil Vondruška a následně doplnil, že oba dva videospoty jsou k dispozici i na internetovém serveru YouTube. „Panel je oboustranný, přičemž na jedné straně se nachází samotná mapa a druhá strana slouží jako vývěsní deska pro plakáty akcí pořádaných městem Šumperkem, jako jsou třeba blížící se Slavnosti města Šumperka“, uzavřel Vondruška.

Celý projekt bude doplněn i audioprůvodcem Daruma Go pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS. Aplikace s informacemi o Šumperku bude brzy dostupná zdarma na stránkách Google Play a AppStore.

 
Vytvořeno 30.4.2013 13:28:28 | přečteno 1600x | hrachovina
load