Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V Šumperku se otevřely brány památek dokořán

Město Šumperk a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska uspořádaly nultý ročník akce Brány památek dokořán u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který se konal ve čtvrtek 18. dubna.

 V rámci tohoto pilotního ročníku se v Šumperku otevřely brány Vlastivědného muzea v Šumperku, kostela Zvěstování Panny Marie a stálé expozice Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě. Celkem třikrát průvodkyně provedly zájemce historickým jádrem města s výkladem zahrnující historii města a zajímavosti o šumperských památkách. Celou akci završila přednáška archeologa Jakuba Halamy v prostorách Městské knihovny Šumperk nazvaná „Klenoty dávnověku – pravěk a archeologie severozápadní Moravy“.

přednáška Jakuba Halamy

 „Za památkami se vydalo 711 návštěvníků, mezi nimiž byli nejen šumperští, ale i mimošumperští obyvatelé“, upřesnil Bohuslav Vondruška, referent oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice. „Do Vlastivědného muzea se vydalo 185 zájemců, expozici Čarodějnické procesy navštívilo 207 osob, jen o 17 méně zavítalo do kostela Zvěstování Panny Marie. Průvodkyně provedly historickým jádrem města 78 lidí a přednášku dr. Halamy si nenechalo ujít na 51 osob“, doplnil Vondruška.

 Příští rok se brány památek otevřou dokořán opět ve stejný den, tedy 18. dubna 2014. Podobná akce, ale v mnohem větším měřítku, se uskuteční ještě letos – tradiční Dny evropského dědictví zpřístupní i jindy nepřístupné památky v zářijovém víkendu 7. a 8. září 2013.

kostel Zvěstování Panny Marie

Vytvořeno 24.4.2013 11:38:53 | přečteno 1481x | matusu
load