Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperští studenti se zapojili do projektu partnerského města Sulmona

20190312 115330

Zatímco většina šumperských žáků a studentů si ve druhé březnovém týdnu užívala jarní prázdniny, dvě desítky z nich vyrazily do partnerského města Sulmona v Itálii, aby se zde aktivně zúčastnily projektu „We are the Europe. Euroskepticismus? No, thanks!“ spolufinancovaného fondy Evropské unie a městy Šumperk a Sulmona.


Projekt se uskutečnil od 11. do 15. března 2019 v italském městě Sulmona, jež se nachází ve střední Itálii v regionu Abruzzo. Město Šumperk uzavřelo s italskou Sulmonou smlouvu o  partnerské spolupráci v roce 2017. Do Itálie vyjelo devatenáct studentů ze Střední zdravotnické školy Šumperk, Střední odborné školy Šumperk, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Šumperk a Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk. „Zástupci mladé generace Šumperanů se v doprovodu zástupců města a svých učitelů vydali do Itálie naplňovat jedno z nejdůležitějších poslání Evropské unie – navázat a rozvíjet nová přátelství napříč národy, naučit se vzájemné spolupráci, poznat cizí kultury a prezentovat tu svoji,“ říká Tomáš Spurný, starosta města.

Jednotliví studenti byli po celý týden ubytovaní u svých italských protějšků, se svými italskými spolužáky chodili do školy a zúčastňovali se aktivit spojených s projektem. „Hlavní aktivitou byla konference, jež se uskutečnila v sulmonském kině Pacifico. Zástupci všech zúčastněných škol z řad studentů mj. prezentovali své postoje k Evropské unii a také názory, jež vycházely z průzkumů veřejného mínění. Z toho většinou vyplývalo, že byť se většina cítila být evropskými občany, málo kdo už dokázal vyjádřit, co vlastně Evropská unie pro běžného občana znamená,“ říká Stefano Calore, manažer projektu. Součástí konference byla i prezentace logotypů projektu. „Každá škola si připravila grafický návrh logotypu projektu, který veřejnosti na konferenci prezentovala a popsala jeho filosofii. Šumperské školy reprezentovalo logo od Davida Buriana ze třetího ročníku grafického designu místní průmyslovky. Jeho logo, které pomocí tří tančících postav v barvách participujících měst a EU vyjadřující vzájemnou harmonii a spolupráci, patřilo jednoznačně k nejlepším,“ říká Bohuslav Vondruška, referent oddělení kultury a vnějších vztahů, jenž akci připravoval z české strany.

Během pobytu se studenti dozvěděli podrobnosti z historie Sulmony, navštívili tamější muzeum, účastnili se konference „Budoucnost Evropy a politiky místního rozvoje“ s významnými italskými zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu, viděli sídlo správy Národního parku Maiella, ale také bývalý zajatecký tábor č. 78 Fonte D’Amore, kde bylo za první světové války vězněno mnoho československých vojáků a kde také řada z nich na následky epidemie španělské chřipky zemřela. „Studenti byli po celou dobu odkázání na své znalosti cizího jazyka – se svými italskými kamarády komunikovali bez cizí pomoci výhradně anglicky,“ dodává Vondruška.

„Ze všeho nejvíce bych chtěl poděkovat za příležitost poznat novou kulturu, nové lidi a také to, že jsem se přesvědčili o tom, že členství v Evropské unii skýtá mnoho výhod zejména pro nás – studenty a mladou generaci. Poznali jsme, jak je důležité udržovat dobré vztahy s ostatními členskými zeměmi a udržovat mír a hledat vzájemnou spolupráci,“ shrnul dojmy studentů na závěrečné konferenci Jan Mikyska ze Střední odborné školy Šumperk.

Město Šumperk by v blízké budoucnosti chtělo navázat na tento úspěšný projekt a zorganizovat podobnou akci i v Šumperku. „Byla by škoda nevyužít nově vzniklých přátelství a nepokračovat v posilování mezinárodních vztahů. Pokusíme se najít vhodný dotační titul, abychom mohli italské přátele přivítat v Šumperku a navázat na téma tohoto projektu,“ říká starosta Tomáš Spurný. „Partnerskému městu Sulmona patří velké díky za to, že tento důležitý projekt připravilo a že nás v krásném a rozmanitém prostředí regionu Abruzzo přivítalo,“ uzavírá starosta.


Vytvořeno 22.3.2019 11:43:28 | přečteno 1912x | hrachovina
load