Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperský rodák Viktor Dostal předal finanční dar Římskokatolické farnosti a Univerzitě Palackého

děkan Sulowski přebírá finanční dar z rukou synovce profesora Dostála

Vídeňský univerzitní profesor a šumperský rodák Univ. Prof. Dr. Viktor Dostal daroval Římskokatolické farnosti v Šumperku a Katedře germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci finanční dar v celkové výši 259 000,- Kč. Finanční dar a medaile převzali obdarovaní z rukou synovce pana Dostala.

Finanční dar a pamětní medaile, které se předávaly v rámci přátelského posezení s členy Společnosti česko-německého porozumění, obdrželi z rukou synovce pana Dostála zástupci Katedry germanistiky Univerzity Palackého profesorka Ingeborg Fialová a profesor Ludvík Václavek a zástupce římsko-katolické církve v Šumperku děkan Sulowski.

Katedra germanistiky Univerzity Palackého využije dar na překlad románu Goneril autora Karla Romana Scholze. Šumperskému rodákovi, organizátorovi protinacistického odboje, básníkovi a knězi Scholzovi byla v roce 2012 v rámci Dnů evropského dědictví slavnostně odhalena pamětní deska na Obchodní akademii v Šumperku. Na překlad knihy finančně přispěli také partnerské město Bad Hersfeld.

Ocenění převzal z rukou starosty města Šumperka Zdeňka Brože šumperský rodák a amatérský historik Gerhard Wanitschek za zásluhy v oblasti výzkumu historie židovství na Šumpersku. Pan Wanitschek se narodil v roce 1932 v českoněmecké rodině ve Vikýřovicích. Přestože dlouhá léta žije v Německu, pravidelně se do Šumperka vrací. Pan Wanitschek  stál u zrodu uzavření partnerství mezi městy Šumperk a Bad Hersfeld a intenzivně se věnuje historii šumperských Židů.

oceněný Gerhard Wanitschek, obrázek se otevře v novém okně
Profesorka Fialová přebírá finanční dar a ocenění z rukou synovce profesora Dostála a starosty města, obrázek se otevře v novém okně
Vytvořeno 9.9.2013 14:50:18 | přečteno 1546x | hrachovina
load