Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperk rozkvetl, záhony a louky přibydou

květináč web

Za poslední rok a půl Šumperk rozkvetl. Na několika místech přibyly letničkové a trvalkové záhony, v parcích vznikly rozkvetlé louky, stožáry veřejného osvětlení zdobí květiny nejrůznějších barev. Na změnách se podepisuje nejen nová strategie města, ale i firma VYKRUT, zahradní služby a.s., která se právě rok a půl o městskou zeleň stará.

„Ve srovnání s jinými městy je na tom Šumperk se zelení velice dobře, a to hlavně proto, že této problematice přistupuje komplexně.  Je vidět snahu stále tvořit něco nového. V roce 2018 a 2019 město investovalo velké prostředky do výsadeb cibulovin. Toho, jak celé město rozkvetlo, si museli všimnou všichni obyvatelé a návštěvníci,“ chválí práci odboru komunálních služeb Petr Vykrut, ředitel firmy.

Údržbu zeleně pod taktovkou firmy VYKRUT si pochvaluje i místostarosta Jakub Jirgl, který má ve své gesci mimo jiné i ochranu životního prostředí. „Městu získalo nejen na kráse, ale díky záhonům a kvetoucím loukám se mu daří zadržet více vláhy, což je v souladu se současnými trendy,“ uvedl Jakub Jirgl.

záhon

Zároveň informoval, že počet trvalkových záhonů a kvetoucích luk není konečný. V plánu je proměna nevzhledných rudeálních porostů v rozkvetlé louky. Podobně by se mohly proměnit malé travnaté plochy, na kterých je komplikovaná údržba, například uprostřed křižovatek, na pásech podél komunikací. Ty by se měly postupně měnit na trvalkové záhony doplněné o výsadbu cibulovin.

V současné době vznikají nové trvalkové záhony, ve kterých se obměňují cibuloviny, připravují se také rozsáhlé zmlazovací řezy, v plánu je úprava živých plotů, budou se upravovat keřové skupiny, protože některé jsou už na konci své životnosti. Část těchto prací proběhne v době vegetace, zbytek v předjaří. „Je dobře, že se Šumperk nezabývá jen kosením travnatých ploch, ale bere péči o zeleň komplexně. Zlepšuje se také péče o stromy, které odborně ošetřují arboristé. Město je připraveno i na sucho, nakoupilo zavlažovací vaky, které stromům pomohou během největších veder,“ informoval Petr Vykrut. 

šumperk rozkvetl2 

Společnost VYKRUT se stará o zeleň na základě výběrového řízení, ve kterém nabídla nejnižší cenu. Nabídková cena firmy na šestileté období činila 54 milionů 134 tisíc korun, což bylo o 15 milionů méně, než nabídla firma druhá v pořadí, a dokonce třetinová cena ve srovnání s nejdražší nabídkou. O zeleň se firma VYKRUT začala starat od 1. ledna 2019. Obecně má za úkol péči o travnaté plochy, keřové patro a také o rozkvetlé záhony, jejich údržbu a zálivku. O ořezy stromů se stará město prostřednictvím jiné společnosti.


Vytvořeno 28.8.2020 8:30:06 | přečteno 1075x | singerova
load