Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperk rekonstruuje stát

Foto

V úterý 25. června se uskutečnila v šumperském H-Clubu veřejná diskuze na téma Rekonstrukce státu, jíž se zúčastnilo několik zajímavých hostů. Pozvání přijal starosta Šumperka a senátor Parlamentu ČR Zdeněk Brož, analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny, právník Ekologického právního servisu Martin Fadrný a občanský aktivista a patrně nejznámější bojovník proti hazardu v republice Matěj Hollan.

Přítomní hosté diskutovali se šumperskými občany na aktuální ožehavá témata. Projekt Rekonstrukce státu vznikl v březnu 2013 na základě společné dohody dvaceti nevládních organizací, z nichž většina má protikorupční a právnické zaměření. Cílem je prosadit do příštích parlamentních voleb devět protikorupčních zákonů, tzv. Restů, jako Politika bez tajných sponzorů, Majetková přiznání politiků, Smlouvy na internetu, Zrušení anonymních akcií, Konec trafik ve státních firmách, Odpolitizování státní správy, Nezávislé vyšetřování korupce, Zákony bez přílepků nebo Rozšíření pravomocí NKÚ. Zrušení anonymních akcií se již podařilo prosadit v parlamentu v podobě přijatého zákona. Cesta k dosažení úspěchu v podobě přijetí navrhovaných Restů je jednoduchá a zároveň velmi složitá. Prosadit se je podaří, pokud získají většinovou podporu v poslanecké sněmovně a v senátu.

Během dvouhodinové diskuze na téma Rekonstrukce státu mohli přítomní klást hostům dotazy na různá témata, včetně současné politické situace spojené s kauzou kolem expremiéra Petra Nečase a ředitelky jeho kabinetu Jany Nagyové, a podařilo se vyslechnout a zodpovědět všechny dotazy publika. Tento fakt bude v budoucnu inspirací k rozvinutí dalších diskuzí a aktivit v Šumperku.

Vzhledem k tomu, že šumperská akce byla první svého druhu v republice, navázat by na ni měla řada diskuzí stejného zaměření v dalších městech napříč republikou. Přidanou hodnotou celé diskuze v Šumperku bylo, že Zdeněk Brož přislíbil s dvěma připomínkami podporu projektu a Restům a nabídl také odbornou oponenturu a spolupráci na přípravě navrhovaných zákonů. Díky účasti aktivních občanů, z nichž mnozí mají chuť na projektu dále spolupracovat, byla otevřena cesta vzniku lokální pracovní skupiny Rekonstrukce státu v Šumperku.

Z. Dvořáková Kocourková

Vytvořeno 18.7.2013 14:29:12 | přečteno 1303x | hrachovina
load