Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperk – město budoucnosti

místostarosta města Jakub Jirgl zkouší první Chytrou lavičku v Šumperku

Pouliční lampy, které nastavují intenzitu světla dle potřeby, nádoby na odpad, jež hlásí, kdy jsou přeplněné, chytré lavičky, na nichž si můžete dobít mobil a vyřídit e-maily. I takto může vypadat město budoucnosti. Šumperk nezůstává pozadu, konceptem chytrých měst, tzv. Smart City, se zabývala na svém prvním jednání pracovní skupina Smart Šumperk City, jejímž iniciátorem se stal šumperský místostarosta Jakub Jirgl.

Na prvním březnovém jednání pracovní skupiny Smart Šumperk City za účasti vedení města a odborných pracovníků městského úřadu byl prezentován koncept měst budoucnosti, jenž staví na principech chytrého města, tzv. Smart City. „Smyslem toho konceptu je pomocí chytrých technologií zjednodušit život obyvatelům města, ať už v oblasti komunikace s úřady, snadnějšího přístupu k internetu či možnostem plateb prostřednictvím chytrých karet. Chytré technologie hrají také významnou roli při efektivním řízení městské infrastruktury s ohledem na snižování znečištění a dalších negativních vlivů na životní prostředí. Příkladem mohou být například automobily na elektrický pohon, tzv. elektromobily, či pouliční lampy, jež nastavují intenzitu světla dle potřeby, nebo funkční odpadové hospodářství,“ vysvětluje místostarosta města Jakub Jirgl.

Zásadní otázkou pro budování chytrého města je vytvoření koncepce, jež by chytré technologie zaváděla systémově tak, aby jejich vzájemné propojení bylo smysluplné, efektivní a usnadňovalo lidem život. V této souvislosti je klíčovým dokumentem Strategický plán rozvoje města Šumperka, který se bude připravovat pro nové období a nové principy Smart City budou do dokumentu zapracovány. „Chci, abychom nový strategický dokument jako město spolutvořili se zpracovatelskou společností, a to právě tak, že do něj budeme implementovat principy Smart City. Naše město se tak může posunout dál mezi města, kterým záleží na komfortu jeho obyvatel, ruku v ruce s využíváním moderních technologií a zároveň s respektem k životnímu prostředí, jehož problematika mi není lhostejná,“ uvedl místostarosta Jirgl.

Další „Smart City vlaštovkou“ bylo pořízení tzv. chytré lavičky, která byla nainstalována na travnaté ploše v prostoru u šumperského divadla. Lidé si na ní mohou zdarma dobít mobil a využít wi-fi připojení k internetu. Lavička funguje na principu solárních panelů, které jsou její součástí. Lavička byla pořízena v rámci projektu Po stopách Malé Vídně a Slezského Říma, spolufinancovaného z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis, jenž realizovalo oddělení kultury šumperské radnice ve spolupráci s městským informačním centrem. Náklady na lavičku byly necelých 200 tisíc korun, z toho 85 % činí dotace.

„Vlak chytrých technologií se již rozjíždí, a pokud nezačneme teď, ujede nám a my jej budeme jen těžko dohánět,“ uzavřel místostarosta.

IMG 20190327 WA0003, obrázek se otevře v novém okně

první zasedání pracovní skupiny Smart Šumperk city, obrázek se otevře v novém okně

139702261 20190327 143623 5301916 resized, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 27.3.2019 17:36:54 - aktualizováno 28.3.2019 7:53:49 | přečteno 2098x | hrachovina
load