Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperk je podnikatelsky nejpřívětivějším městem na Olomoucku

Logo soutěže Město pro byznys

Vysoký podíl podnikatelů, nízká daň z nemovitosti, nízké poplatky a vstřícná radnice. To jsou některé z důvodů, proč byl podnikatelsky nejpřívětivějším městem Olomoucka zvolen Šumperk. Druhou pozici si letos odnesl Prostějov a třetí skončila Litovel. Výzkum Město pro byznys, který již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky, zpracovala agentura Datank.

Město Šumperk je místem, kde se obyvatelé nebojí pustit do podnikání. Působí zde druhý nejvyšší podíl podnikatelů v ekonomicky aktivním obyvatelstvu v kraji a vedení města se je snaží podporovat. Starosta Šumperka, Zdeněk Brož je na místní firmy náležitě hrdý, ale ke všem podnikatelským subjektům se snaží přistupovat stejným způsobem: „Fandíme podnikatelům v našem regionu, nemůžeme ale nikoho zvýhodňovat. Kdybychom to udělali, rozkolísali bychom zdejší prosperující podnikatelské prostředí.“

V hodnocení přístupu radnice k podnikatelům obstálo vítězné město vůbec nejlépe z celého kraje. Radnice vychází podnikatelům také vstříc nastavením daně z nemovitosti a místních poplatků na nejnižší úroveň v kraji. Zajímavý je i systém financování příspěvkových organizací ve městě. „V uplynulých letech jsme byli nuceni udělat pár radikálních finančních opatření, aby město fungovalo. Ale zavedli jsme také několik výhodných změn. Například příspěvkovým organizacím jsme umožnili ponechat si peníze, které ušetřily s tím, že si je mohou uložit do fondu a využít v dalším roce. Funguje to skvěle,“ říka Zdeněk Brož.

V Šumperku se dlouhodobě snaží o to, aby bylo město a jeho okolí příjemným místem pro život obyvatel i pro návštěvu turistů a podnikatelů z jiných regionů. „Zrekonstruovali jsme hlavní třídu. Když tady mají firmy hosty, nemusí se stydět vzít je do centra města. Mají možnost zavítat do divadla nebo na koncert. Probíhá také revitalizace zeleně a parků. Chceme, aby se ve městě žilo dobře. Kromě kultury investujeme i do sportu,“ chlubí se starosta.

Druhé místo si na Olomoucku letos odnesl Prostějov. Vysloužil si ho zejména díky dobrému hospodaření, kvalitní komunikaci radnice s podnikateli a pozitivní body mu přinesly i povedené webové stránky a nejrozsáhlejší úřední hodiny živnostenského úřadu. Třetí skončila Litovel – město s nejnižší nezaměstnaností v kraji a s nejvyšším získaným objemem EU dotací.

Celkové pořadí Města pro byznys Olomouckého kraje

1. Šumperk
2. Prostějov
3. Litovel
4. Hranice
5. Uničov
6. Šternberk
7. Jeseník
8. Olomouc
9. Přerov
10. Lipník nad Bečvou
11. Mohelnice
12. Zábřeh
13. Konice

Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau, zpracovatelem agentura Datank.

Zdroj: mestoprobyznys.cz/tiskove_zpravy/id/2239/page/1

Vytvořeno 17.12.2014 16:51:34 | přečteno 1828x | hrachovina
load