Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Starosta uvítal monografii o Carlu Seidlovi

obálka

Monografii o šumperském rodáku, architektu Carlu Seidlovi, včera  v Šumperku uvítali jeho tvůrci, sponzoři i vedení města v Městské knihovně T. G. Masaryka. Součástí malé slavnosti byla přednáška uznávaného historika umění Pavla Zatloukala, kterého doplňovali členové týmu, jež se podíleli na vzniku knihy.


Publikaci vydal Spolek Obecní dům Brno, příprava monografie trvala týmu historiků a architektů dva roky. Obsahuje nejen dokumentaci ke stavbám s podpisem Carla Seidla, ale i vzpomínky rodinných příslušníků a přátel na tohoto významného architekta.

„Carl Seidl byl osobnost, která se svou uměleckou povahou vymykala rodinným zvyklostem. Nedbal příliš na svůj zevnějšek, nosil obnošené oblečení, měl divoké, nečesané vlasy a rozcuchané vousy, což částečně dokládají i mnohé jeho dobové portréty. Přestože neměl o práci nouzi, nedokázal dobře zacházet s penězi. Ačkoliv jich neměl málo, často je prý utratil hned poté, co je vydělal. Trpěl výkyvy nálad od divoké radosti až po hluboký smutek. Zároveň to byl ale přátelský a laskavý člověk,“ píše se v publikaci.

IMG 0340

Monografie mimo jiné připomíná i stavby, které Carl Seidl realizoval v Šumperku. Je to například lékárna U Medvěda na Točáku, Eisensteinův palác na Hlavní třídě, Městské lázně v Lidické ulici, Spolkový dům u radnice, Seidlův palác v Hanácké ulici i městský hřbitov.

Seidl

„Jeho vily a paláce míjíme na svých každodenních cestách, mnohdy si ani neuvědomíme, jaké perly krášlí naše okolí, vytvářejí specifickou atmosféru, jsou součástí "genia loci" naší ulice, čtvrti nebo města. Proto si zaslouží, aby se o nich vědělo i to, kdo stál za jejich vznikem. Rád bych poděkoval tvůrcům knihy, která mapuje dílo architekta Carla Seidla, za jejich mravenčí práci na této publikaci. Těší mne, že významná část publikace je věnována právě Šumperku a jsem také moc rád, že mohu být u toho a společně s vámi knihu přivítat,“ uvedl starosta Tomáš Spurný.

IMG 0363

„Stavby Carla Seidla se nacházejí nejen v jeho rodném Šumperku, ale i v Lodži a na Jadranské riviéře v Chorvatsku, kde pobýval. Reprezentativní publikace bude sloužit k lepšímu poznání architektova díla realizovaného v Rakousko-Uherské monarchii a překvapí čtenáře mimořádným rozsahem vysoce kvalitních staveb,“ řekl o knize Pavel Zatloukal.

IMG 0344


Vytvořeno 16.9.2020 16:36:22 | přečteno 430x | singerova
load