Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Stanou se roušky suvenýrem z časů nouzového stavu?

web

Nejfrekventovanějším slovem středečního odpoledne na šumperské radnici bylo: „Děkuji“. Směřovalo k lidem, kteří během koronavirové krize pomáhali těm, co to potřebovali nejvíce. Na malé „děkovací“ slavnosti se tak sešli zástupci místních firem, sociálních a charitativních organizací, hasiči, policisté i lidé, kteří byli ochotní udělat něco navíc pro druhé – šili roušky, zásobovali zdravotníky ochrannými štíty, nakoupili pro druhé desinfekci, věnovali materiál švadlenkám na šití ochranných pomůcek, rozváželi seniorům léky a potraviny.


„První dny nouzového stavu byly opravdu hektické. Všechny síly jsme museli napnout k tomu, abychom ochránili naše obyvatele. Místostarosta Jakub Jirgl zajišťoval ochranné pomůcky, místostarostka Marta Novotná měla na starost sociální oblast a připravovala ubytování lidem bez střechy nad hlavou. Obrovský kus práce je za vedením nemocnice, Charitou, Pontisem, Armádou spásy, hasiči, policií. V nejkritičtější dny někteří měli na spánek jen pár hodin. Naštěstí jsme nebyli koronavirem zasaženi tak, jak tomu bylo v severní Itálii,“ shrnul dění starosta Tomáš Spurný.

IMG 9128

Připomněl, že pomocníkem v těžkých chvílích byla i sv. Rozálie, která je uctívaná zejména jako ochránkyně proti nakažlivým nemocem. „Podle legend už v roce 1714 zastavila mor, kterému podlehlo ve městě 180 lidí. Jako poděkování pak byla umístěna její socha v jeskyni morového sloupu, je nám tedy na blízku a můžeme ji vidět i z oken radnice,“ dodal s úsměvem.

IMG 9124

Velký potlesk si vysloužila vietnamské komunita, která pro šumperské obyvatele našila stovky roušek. „Jsme rádi, že jsme mohli pomoci a doufáme, že roušky, které vám zbyly, uložíte někam do skříně a už je nebudete nikdy potřebovat, stanou se suvenýrem a vzpomínkou na nouzový stav,“ uvedl zástupce vietnamské komunity.

IMG 9118


Vytvořeno 18.6.2020 9:17:33 | přečteno 779x | singerova
load