Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Slavnosti města Šumperka 2017

Plakát A2   Slavnosti 2017

Začátkem června si v Šumperku opět připomeneme významnou historickou událost – tzv. Šumperský sněm z roku 1490, kterou oslaví 19. ročník Slavností města Šumperka 2017. Ten se letos protáhne do tří dnů (1. až 3. června), první večer proběhne open-air divadelní představení, druhý večer bude věnován hudbě a třetí den se ponese v duchu tradičních oslav s historickou tematikou.  Největší novinkou je místo konání slavností, které se letos uskuteční v prostorách Pavlínina dvora, nedaleko od původního místa konání v parku Sady 1.máje.

Ve čtvrtek 1. června od osmé hodiny večerní proběhne divadelní představení pod otevřenou oblohou. „Divákům se představí místní soubor Divadla Šumperk se svou hrou Cyrano z Bergeracu, kde v hlavní roli exceluje Matěj Kašík,“ upřesňuje Bohuslav Vondruška z kulturního oddělení šumperské radnice. Pokud nebude přát počasí, představení bude odehráno v hlavním sále Divadla Šumperk. Představení je zdarma.

Páteční večer 2. června bude věnován hudbě. Od osmnácté hodiny se představí písničkářka Anna Lukášová a regionální skupiny Trocha klidu, Zutroy a Corouhave. Mezinárodní obsazení večera pak zajistí skupina Horyzont z polského partnerského města Nysa. „Návštěvníci se mohou těšit na mladou a talentovanou písničkářku Annu Lukášovou z Loučné nad Desnou. S českým zpěvným pop-rockem se předvede šumperská parta Trocha klidu. Ze Šumperka pochází i kapela Zutroy, ta nabídne melodickou hudbu na pomezí rocku a popu. Naproti tomu Corouhave zahraje  rock-bigbeatové skladby s vlastními texty s příběhy z běžného života. Polská skupina Horyzont přiveze také rockovou muziku, s většinou autorských songů se představí v angličtině, několik jich však zahraje i ve své mateřštině,“ říká Bohuslav Vondruška a dodává, že večerem provede moderátor Lukáš Kobza z Rádia Haná. Koncerty se uskuteční za jakéhokoliv počasí a vstupné se rovněž vybírat nebude.

Sobotní veselí 3. června započne o půl desáté dopolední, kdy z Pavlínina dvora vyrazí do města malý průvod, aby oznámil kolemjdoucím zahájení historického programu. V deset hodin bude na hlavní scéně odehrána pohádka Perníková chaloupka opět v podání šumperského divadla. Následovat bude vystoupení dětí z místních tanečních a pohybových kroužků. „Mezi účinkujícími nebude chybět Tornádo Šumperk, Folí de la Fúl, MŠ Veselá školka, Angel’s Tribe a další,“ vyjmenovává Vondruška. Úderem druhé hodiny odpolední již začne program s dobovou tematikou. „Návštěvníkům Pavlínina dvora se představí Šermířský spolek Šumperk, rytíři Barbaři, Páni z Bludova a další místní šermířské skupiny,“ upřesňuje Vondruška a pokračuje: „diváci zjistí, jaké to bylo v Šumperku za třicetileté války a jak se provádělo právo útrpné.“ Od půl osmé večerní zahraje skupina Clamortis se svým středověkým pojetím rockové muziky. Večer už na návštěvníky bude čekat oblíbený velký kostýmovaný průvod městem mířící z Pavlínina dvora přes Hlavní třídu k radnici a zpět. „Kdokoliv se může aktivně průvodu účastnit, vítány jsou masky a kostýmy s historickým vzhledem,“ dodává Vondruška. Následovat bude tradiční ceremonie přijetí moravských a slezských stavů v Šumperku. Slavnosti města Šumperka završí ohňová show a výpravný ohňostroj, který bude odpalován na prostranství v bezprostředním sousedství Pavlínina dvora, takže jej bude možné pohodlně sledovat přímo z místa konání akce.

Na návštěvníky čeká také pestrý doprovodný program s bohatým výběrem občerstvení, které bude zahrnovat i představení místních pivovarů, jako jsou Holba Hanušovice, Zlosin Velké Losiny, Albert Sobotín a Kvasslav Loučná nad Desnou. „Pro děti budou připraveny tvořivé dílničky Střediska volného času Doris Šumperk a také tradiční soutěž Patero her o ceny, kdy děti za splnění pěti různých úkolů mohou vyhrát zajímavé ceny,“ říká Bohuslav Vondruška. Pro příznivce řemesel bude nachystán jarmark lidových řemesel, který připraví Spolek řemesel ručních ze Štěpánova. „Ten bude doplněn o jarmark s produkty označenými certifikátem Jeseníky originální produkt®, který připravujeme ve spolupráci s MAS Horní Pomoraví,“ upřesňuje Vondruška.  V Pavlínině dvoře dále návštěvnicí najdou rytířská ležení, fotokoutek s kostýmy a mincovnu.

Část programu se odehraje i před Pavlíniným dvorem v parku U Sovy. „Pro děti zde budou nachystány atrakce jako skákací hrad a dřevěný kolotoč či malování na obličej. Část jarmarku a občerstvení bude k dispozici také na tomto místě,“ doplňuje Vondruška. Společnost Elektrowin zabývající se recyklací elektrospotřebičů v této části parku nachystá pro děti zábavnou recyklační hru Přelez, přeskoč, recykluj.

Ve spolupráci s Českými drahami bude v sobotu 3. června milovníkům nostalgických jízd k dispozici k svezení historický motorový vlak Věžák, který bude cestující vozit do Šumperka i ze Šumperka podle speciálního jízdního řádu. „Zájemci najdou jízdní řád a ceník jízdného na www.cd.cz a také na www.slavnosti-mesta.cz, zde naleznou také podrobné informace o programu Slavností města Šumperka,“ dodává Vondruška. Jelikož se slavnosti konají v sídle Vlastivědného muzea v Šumperku, bude také po celý sobotní den možné navštívit Muzejíčko za zvýhodněné vstupné.

Slavnosti města Šumperka pořádá město Šumperk. Akce se bude konat za jakéhokoliv počasí, a kromě jízd historickým vlakem a návštěvy Muzejíčka je vstupné na veškerý program zdarma. Více informací naleznete na www.slavnosti-mesta.cz a www.infosumperk.cz. Připojte se také k události na Facebooku.

BOB 1540

Vytvořeno 22.5.2017 11:25:52 | přečteno 1148x | hrachovina
load