Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Simulační hra o komunální politice v Šumperku podruhé

simulované jednání zastupitelstva  moderuje starosta Mgr  Brož

V Šumperku ve dnech 6. – 8. listopadu 2013 proběhla další z řady simulačních her o komunální politice pořádaných zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice, tentokrát ve spolupráci s městem Šumperk a Gymnáziem Šumperk. Jednalo se přitom o vůbec první české město, kam se hra po více než dvou letech vrátila již podruhé.

Projektu se pod vedením lektorů Martina Voráče a Tomáše Jungwirtha zúčastnili studenti septimy a třetího ročníku šumperského gymnázia. Již během prvního dne se studenti velmi aktivně zapojovali do diskuse o problémech, které je v Šumperku trápí. Osvěžili si i teoretické znalosti týkající se rozdělení moci ve státě či fungování městského zastupitelstva.

Během druhého dne se studenti rozdělili do fiktivních politických stran a vybrali si témata pro své návrhy usnesení a interpelace. Za pomoci pěti zastupitelů města Šumperka, mezi kterými byli i oba místostarostové, poté intenzivně pracovali na přípravě kvalitních podkladů pro simulované zasedání zastupitelstva.

Simulovanému zasedání předcházela návštěva jednání skutečného zastupitelstva města. Studenti se ho zúčastnili nejen v rolích diváků, ale na závěr také vystoupili se svými dotazy na zastupitele. Zajímala je především práce místních strážníků, rozdělování dotací do sportu a problematika hazardu. Podobnými tématy se přitom studenti rozhodli zaobírat i během svého simulovaného jednání.

Starosta Mgr. Zdeněk Brož, který simulované zasedání moderoval, využil svých pedagogických zkušeností a vyprovokoval studenty k zajímavé diskusi. Například téma rozmístění a práce policejních hlídek se tak přes problematiku bezdomovectví rozvinulo až k diskuzi o odpovědnosti rodičů za požívání alkoholu dětmi. Znovu se také diskutovalo o hernách v centru města. Změnu městské vyhlášky omezující provozní dobu heren a jejich umístění v určitých lokalitách nakonec studentské zastupitelstvo odsouhlasilo, stejně jako revitalizaci Sadů 1. máje, opravu chodníků a rekonstrukci autobusového nádraží.

Významnou motivací do budoucna pro zapojené studenty by nepochybně bylo, pokud by starosta a zastupitelé jimi přednesené podněty vzali vážně v potaz a na jejich základě předložili skutečné návrhy usnesení. Nutno dodat, že problémy města, které studenti vnímali jako nejpalčivější, byly během třídenního projektu prodiskutovány skutečně intenzivně a ze všech stran. Studenti zde prokázali schopnost kultivované diskuse vedoucí ke kompromisnímu řešení a přitom zjistili, jaké nástroje mají k dispozici, aby mohli skutečně měnit věci kolem sebe.

Friedrich-Ebert-Stiftung nabízí simulační hru v České republice pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Veškeré náklady, organizaci a komunikaci s politiky přebírá Friedrich-Ebert-Stiftung e.V. - zastoupení v České republice. Zkušení referenti zprostředkují studentům důležité informace o komunální politice a provází je celým (zpravidla dvoudenním) programem. Studentům pomáhají i při skupinové práci a spolupráci s komunálními politiky a při finále, simulovaném zasedání zastupitelstva města.

Pro bližší informace a v případě zájmu o zorganizování projektu na Vaší škole se, prosím, obraťte na Leonie Liemich, Leonie.Liemich@fesprag.cz, T: +420 224 948 088.

Názory a postřehy studentů gymnázia naleznete zde.

Vytvořeno 13.11.2013 15:16:48 - aktualizováno 16.12.2013 10:43:58 | přečteno 1394x | hrachovina
load