Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Roztančený Šumperk přivítá taneční soubory z celého světa

roztančený Šumperk 1, autor: Pravoslav Kyselák

V polovině srpna se ulice města Šumperka promění ve velké jeviště, na kterém se představí desítky folklorních souborů z tuzemska i ze zahraničí např. z Německa, Gruzie, Mexika, Rumunska, Izraele, Tchaj-wanu a z dalších zemí. Od středy 13. do pondělí  18. srpna se totiž ve městě uskuteční již po čtyřiadvacáté prestižní Mezinárodní folklorní festival. Hudebníci i tanečníci přiblíží návštěvníkům festivalu kultury, zvyky a tradice národů z celého světa.

Mezinárodní folklorní festival se v ulicích města Šumperka uskuteční od středy 13. do pondělí 18. srpna a vedle tuzemských souborů se na něm představí i folklorní soubory ze všech koutů světa. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si tímto způsobem připomínáme zvyky a obyčeje svých předků a současně máme možnost poznat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem a Folklorním sdružením České republiky festival pořádá.

Úvod festivalu patří cimbálu, dožínkám a soutěži ve vaření kotlíkového guláše

Srpnový folklorní festival zahájí ve středu 13. srpna od 15:00 hodin na malé scéně „ U sovy“ starosta města Šumperka Zdeněk Brož. Následovat bude vystoupení dětských zahraničních i tuzemských folklorních souborůch a od 17:00 hodin je pro návštěvníky připraveno tradiční posezení u cimbálu s domácí „cimbálovkou“ Zbyňka Hrdličky.

Čtvrtek 14. srpna se ponese v duchu dožínek a II. ročníku soutěže o nejchutnější kotlíkový guláš. Soutěž se uskuteční v parku Sady 1. máje od 8:00 do 12:30 hodin. „Pro velký zájem veřejnosti chceme dát letos možnost zasoutěžit si i všem amatérským kuchařům, kteří se vaření guláše věnují nebo chtějí věnovat. Podmínkou je vlastní kotlík na vaření o obsahu minimálně patnáct litrů a včasná registrace ve Vile Doris, v jejímž areálu celá soutěž proběhne,“ sdělil šumperský radní Jiří Gonda, který nad akcí převzal záštitu.Slavnostní vyhodnocení nejlepšího guláše proběhne v 13:30, kdy odborná porota vybere ten nejchutnější.V odpoledních hodinách, konkrétně od 14:30 hodin se vydá na cestu po pěší zóně dožínkový průvod. Poté se návštěvníci mohou těšit na vystoupení folklorních souborů a přehlídku dechových hudeb ze Šumperka a okolí.

Páteční program: přehlídka mužských pěveckých souborů, koncert zahraničních folklorních souborů a velkolepý ohňostroj

Třetí festivalový den odstartuje v pátek úderem desáté dopolední na malé scéně „U sovy“ vystoupením souboru z Německa a Mexika. Od 14 hodin se zde uskuteční přehlídka mužských pěveckých souborů, například Mužáci ze Šardic, Senioři Šumperk, Folklorní soubor Vtáčník  z partnerského města Prievidza a další. Od 18:30 je  pro návštěvníky připraven v Pavlínině dvoře první hlavní koncert zahraničních hostů nazvaný Vítejte u nás. Na něm se představí například soubory z Mexika, Ruska, Izraele, Gruzie, Tchaj-wanu a dalších zemí. Večer završí velkolepý ohňostroj.

roztančený Šumperk 3


Sobota: Roztančená ulice, společné vystoupení zahraničních i tuzemských souborů, výuka lidových tanců

V sobotních dopoledních hodinách se ulice města roztančí s pomocí folklorních souborů z celého světa.  Kolem deváté ranní přijme starosta města Zdeněk Brož na radnici zástupce všech souborů. Hosté se poté představí před radnicí a kolem půl jedenácté se pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“.  V odpoledních hodinách, konkrétně od 17:00 hodiny, začne v Pavlínině dvoře program s názvem „Až pudeš do světa, zastav se“, v rámci něhož opět vystoupí zahraniční i tuzemské folklorní soubory. Od 21:00 hodin bude následovat program „Veselice pod kaštanem“ v Pavlínině dvoře, kde bude probíhat výuka lidových tanců, hrát, tančit a zpívat budou účastníci festivalu se zájemci z řad široké veřejnosti.

roztančený Šumperk 2

Festival pokračuje i v neděli

Folklorem ožijí Sady 1. máje a Pavlínin dvůr také v neděli 17. srpna. V devět hodin ráno bude v Pavlínině dvoře sloužena mše svatá, poté bude následovat program s názvem „Veselá je dědina“, v rámci něhož vystoupí tuzemské folklorní soubory. Odpoledne bude věnováno vystoupením dětských pěveckých lidových souborů. Nedělní festivalový den bude završen závěrečným festivalovým koncertem s názvem „Leť, písničko, leť“, který se uskuteční od 17:00 hodin v Pavlínině dvoře.

Mezinárodní folklorní festival bude pokračovat i v pondělí, kdy se folklorní soubory vydají do okolních obcí a s sebou přinesou i svoji kulturu, zvyky a samozřejmě i své taneční umění. Koncerty proběhnou v Jeseníku, Koutech nad Desnou, Loučné nad Desnou, Postřelmově, Velkých Losinách, Libině a Rapotíně.

Podrobný program XXII. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s fotogalerií z minulých ročníků na internetové adrese www.festivalsumperk.cz. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk.

Hlavním sponzorem festivalu je

Logo společnosti RWE

Vytvořeno 30.7.2014 13:49:38 | přečteno 2439x | matusu
load