Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Rakovina a požár

Složka s názvem „civilní ochrana“ obsahuje různé soubory. Jeden z těchto souborů se týká osvěty ve vztahu k občanům, obcím a organizacím z hlediska civilní ochrany.
Město Šumperk se v době informační hojnosti snaží upozorňovat na civilní ochranu a oblasti příbuzné, nejen veřejnost a organizace na území města.  

Prvořadým smyslem osvěty je připomínat, že při řešení situace civilní ochrany (povodeň, havárie, 3 dny bez elektriky nebo jiná mimořádná událost) je naléhavé potřebná svépomocná aktivita obyvatelstva, obcí a organizací. Bohužel není zvláštností mylný názor, že vše je povinností a záležitostí integrovaného záchranného systému.

Osvětovému účelu slouží i vývěsní skříňky, zkráceně „vývěsky“, civilní ochrany na území města Šumperka. Obsah vývěsek je možné shlédnout v těchto místech – ve výloze čistírny u hlavní pošty, u křižovatek ulic Bludovská Langrova a ulic Husitská Kozinova. Další vývěsky se nacházejí před prodejnami Hruška na ulici Uničovská a náměstí Republiky.

S obsahem vývěsek souvisí Hra civilní ochrany. Zájemce o účast ve Hře hledá v některé z vývěsek odpověď na otázku, která je vyhlášena na příslušný měsíc. Po sdělení správné odpovědi a adresy vývěsky, kde byla odpověď zjištěna, na pracoviště bezpečnostní rady Města Šumperka,  náleží autorovi odměna.

V měsíci říjnu byla vyhlášena otázka týkající se rakoviny prsu u žen. Ve vývěsce na  ulici Uničovská byla odpověď, že žena ve věku  nad 45 let může 1x za dva roky absolvovat zdarma příslušné preventivní vyšetření. Případů, kdy ženy přijdou z různých důvodů k lékaři se svými potížemi pozdě neubývá.

Pro měsíc listopad byl obsah vývěsek vyměněn a v nich lze mimo jiné zjistit odpověď na tuto novou otázku: V jaké minimální vzdálenosti od komína je možné skladovat různý materiál ?  Začíná topné období. Sortiment různých způsobů vytápění je velmi široký. Proto je vhodné připomenout existenci zásad ochrany před vznikem požárů.

Ing. Jiří Skrbek
bezpečnostní rada

Vytvořeno 13.11.2013 15:11:44 | přečteno 1213x | hrachovina
load