Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

První červnová sobota bude patřit Slavnostem města Šumperka

Teaser 04

Počátkem června r. 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka čelní představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak horečně jednali o dalším osudu vedlejších zemí Koruny české, rozvrácené po česko-uherských válkách. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodly, že budou postupovat společně. Vladislav II. Jagellonský později Korunu českou sjednotil. Letos se na paměť tohoto důležitého mezníku v dějinách konají již po šestnácté Slavnosti města Šumperka, které jsou zároveň příležitostí k oslavě  Mezinárodního dne dětí a otevření  letní turistické sezóny.

Slavnosti města Šumperka se letos budou konat opět v Sadech 1. máje, ale tentokrát pouze v jeden den, v sobotu 1. června 2013 od 10:00 hod. „Celý park bude rozdělen do čtyř scén, na první bude probíhat tradiční historický program, v němž nebudou chybět místní skupiny Barbaři a Páni z Bludova, odpoledne nabídne i ukázku bitvy Švédové u bran Šumperských“, prozradil Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice a dodává, „letní divadlo Vily Doris nabídne hlavně taneční a sportovní vystoupení Angel’s Tribe, Tornáda Šumperk, Fit Active Teamu, Marly, Perchty von Bladen, Folí de la Fúl, Intra Postřelmov, tanečního klubu Next a dalších“.

Na třetí scéně návštěvníci najdou jarmark s ručními řemesly, občerstvením i vybranými originálními jesenickými produkty. Nebude také chybět Školička lidových řemesel SVČ Doris, žoldnéřský tábor s vystavenými chladnými zbraněmi a brněním k vyzkoušení nebo také katovská dílna. „Poslední scéna bude patřit hlavně dětem: skákací hrad, kolotoč, střelnice s luky a kušemi, budou připraveni koně k povození“, řekl Vondruška a dodává „v parku také najdete patero her. Postupným plněním úkolů budou soutěžící získávat razítka do hrací karty, po získání všech pěti razítek budou moci soutěžit o zajímavé ceny. Hrací kartu s pravidly bude možné získat na kterémkoliv stanovišti her. Soutěž je hlavně pro děti, ale zapojit se mohou i dospělí“.

O hudbu se postarají hned tři kapely. V pravé poledne vystoupí skupina Clamortis, která má v repertoáru rock se středověkými motivy. „Od 18. hodiny nastoupí na hlavní scénu šumperské kapely, nejdříve rocková legenda Omicron a hned po nich rock’n’rolloví Dead Pope’s Company“, dodal Vondruška.

Celý den vyvrcholí velkým, loučemi osvíceným průvodem s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi, vlajkonoši, dudáky a tanečnicemi. Průvod projde tradičně městem přes Hlavní třídu a Starobranskou ulici k radnici, tam vyzvedne radní a zástupce partnerských měst a stejnou cestou se vrátí zpět do parku. Po slavnostní ceremonii, kde moravští a slezští stavové projednají další osud vedlejších zemí Koruny české, roztočí ohňovou show šumperská skupina Meče a blesky. Cely den završí jedna z nejoblíbenějších částí programu vůbec – velkolepý ohňostroj.

Slavnostmi budou provázet herci šumperského divadla Vendula Nováková a Matěj Kašík. Po celou dobu akce bude v parku umístěn informační stánek města Šumperka, kde bude možné získat mj. informace o programu, propagační materiály, nafukovací balónky. „Přijďte v historickém kostýmu a získejte placku na památku a zúčastněte se večerního průvodu“, vyzývá Vondruška a na závěr upřesňuje, že ve velkém večerním průvodu nemusí jít jen účinkující. „Převlékněte se do jakéhokoliv historického kostýmu, stačí i zdobený plášť, a můžete stylově vyrazit spolu s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi a vlajkonoši od 21:00 hod. městem k radnici. Před zahájením průvodu bude probíhat i prodej loučí“.

Více informací o programu a doprovodných akcích a soutěžích najdete zde.

Vytvořeno 27.5.2013 15:55:41 | přečteno 1509x | hrachovina
load