Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Průvodci se na Dny evropského dědictví převléknou do historických kostýmů

DSCF6234

Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days), které pořádá město Šumperk a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se v letošním roce uskuteční
ve dnech 7. až 9. září. Na obchodní akademii bude odhalena pamětní deska slavnému rodákovi Romanu Karlu Scholzovi. Historické památky a objekty, které nejsou běžně přístupné, otevřou své brány pro širokou veřejnost.

EHD zahájí koncertem v  pátek 7. září v 19 hodin v kostele Zvěstování Panny Marie sopranistka Tatiana Teslia, kterou bude doprovázet klavírista Martin Hroch. „Ve vybraných památkách vystoupí se svým programem žáci základní umělecké školy Šumperk,“ řekl k EHD referent oddělení kultury a vnějších vztahů Bohuslav Vondruška.

V sobotu 8. září od 9 do 17 hodin se mohou návštěvníci EHD podívat do několika církevních objektů. Při prohlídce kostela Zvěstování Panny Marie budou mít příležitost nahlédnout i do krypty a od 17. hodin zde proběhne mše za významného šumperského rodáka R.K. Scholze. Kostel sv. Barbory nabízí prohlídku lodi kostela a fresek I. Oderlického a kostel sv. Jana Křtitele prohlídku interiéru včetně bývalé pokladnice ve věži. Dominikánským klášterem provede zájemce kunsthistorička M. Filipová a bývalým žerotínským zámkem kunsthistorik
D. Polách. Návštěvníci EHD mají možnost shlédnout také řadu výstav a expozic. V Geschaderově domě proběhne expozice „Čarodějnické procesy“, v Pavlínině dvoře výstavy a expozice Vlastivědného muzea v Šumperku, Muzeum silnic nabízí expozici „Co voda vzala a dala“ a Státní okresní archiv výstavu „Údolí Desné na pohlednicích a v kronikách“. V rámci EHD se mohou návštěvníci podívat s průvodcem do prostor radnice a vystoupat na radniční vyhlídkovou věž.

V sobotu 8. září v 10 hodin bude na obchodní akademii v Šumperku odhalena pamětní deska věnovaná šumperskému rodákovi, docentovi teologie, filozofie a organizátorovi protinacistického odboje R. K. Scholzovi. „Při této příležitosti se koná v prostorách obchodní akademie vernisáž o R. K. Scholzovi, která bude po odhalení pamětní desky převezena do kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku,“ informoval Vondruška.  

Možnost nahlédnout do interiéru a krypty kostela Zvěstování Panny Marie, podívat se na expozici „Čarodějnické procesy“ v Geschaderově domě a vystoupat na věž šumperské radnice mají návštěvníci i v neděli 9. září od 9 do 15 hodin. V nedělní podvečer mohou absolvovat večerní prohlídkové okruhy městem. „Tematický okruh nese název Procházka ze 13. do 21. století a její historický ráz podtrhnou průvodci v dobových kostýmech,“ upozornil na zajímavost letošních EHD Vondruška. Procházkové okruhy začínají v 19, 20 a 21 hodin v informačním centru u průvodců na šumperské radnici.

 
Vytvořeno 31.8.2012 14:08:29 | přečteno 1741x | hrachovina
load