Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Poslední květnová sobota bude patřit Slavnostem města Šumperka

Logo města Šumperka

Počátkem června r. 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka čelní představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak horečně jednali o dalším osudu vedlejších zemí Koruny české, rozvrácené po česko-uherských válkách. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodly, že budou postupovat společně. Vladislav II. Jagellonský později Korunu českou sjednotil. Letos se na paměť tohoto důležitého mezníku v dějinách konají již po sedmnácté Slavnosti města Šumperka, které jsou zároveň příležitostí k oslavě  Mezinárodního dne dětí a otevření  letní turistické sezóny.

Stejně jako loni budou i letošní Slavnosti pouze jednodenní a budou se konat v sobotu 31. května 2014 od 10:00 hod. v parku v Sadech 1. máje. „Celý park bude rozdělen do čtyř scén, na první bude probíhat tradiční historický program, v němž nebudou chybět místní skupiny Barbaři a Páni z Bludova“, prozradila Martina Holubcová z oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice a dodává, „letní divadlo Vily Doris nabídne hlavně taneční, hudební a divadelní vystoupení“.

Na třetí scéně návštěvníci najdou jarmark s ručními řemesly a občerstvením. Nebude také chybět rytířské tábořiště, stany a přístřešky mušketýrů, zbraně a zbroje na stojanech k vyzkoušení, polní kuchyně a markytánky připravující krmě, CK polní stan, CK polní pošta, prvoválečný kanón a polní minomet, jarmark s řemeslníky, jarmarečníky s tradičními rukodělnými a uměleckořemeslnými výrobky a stánek s výrobky pana Bezchleby z programu Ochutnejte Jeseníky. „Poslední scéna bude patřit hlavně dětem: stylový kolotoč, skákadla, hrady, trampolíny, prolézadla, projížďky na ponících, malování na obličej, dílnička a svůj prostor tu budou mít i firma Eko-kom s dětskými soutěžemi zaměřenými na třídění odpadu a krášlit malé slečny budou budoucí kadeřnice ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Šumperk“, řekla Holubcová a dodává „v parku také najdete patero her. V infostánku města Šumperka obdrží zájemci soutěžící kartičku s jednotlivými vyznačenými stanovišti a budou se moci zapojit do soutěže. Jakmile získají potvrzení o splnění úkolů, předají vyplněnou kartičku zpět do informačního stánku města a získají  malou odměnu. Kartička je slosovatelná, losování proběhne v 17:00 hodin na hlavní scéně.“ Soutěž je hlavně pro děti, ale zapojit se mohou i dospělí“.

Celý den vyvrcholí velkým, loučemi osvíceným průvodem s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi, vlajkonoši, dudáky a tanečnicemi. Průvod projde tradičně městem přes Hlavní třídu a Starobranskou ulicí k radnici, tam vyzvedne radní a zástupce partnerských měst a stejnou cestou se vrátí zpět do parku. Po slavnostní ceremonii, kde moravští a slezští stavové projednají další osud vedlejších zemí Koruny české, rozzáří oblohu ohňostroj a program bude ukončen koncertem ohňová Magická Šumperská noc, CLAMORTIS.

Slavnostmi budou provázet Vendula Nováková a Josef Wajda Novák. Po celou dobu akce bude v parku umístěn informační stánek města Šumperka, kde bude možné získat mj. informace o programu, propagační materiály, nafukovací balónky. Tento den bude také otevřena radniční věž a expozice v Geschaderově domě. Do obou prostor bude vstup zdarma. Od 19:00 hodin mohou zájemci navštívit Košt mikulovských vín v sále Domu kultury.

„Přijďte v historickém kostýmu a  zúčastněte se večerního průvodu“, vyzývá Holubcová a na závěr upřesňuje, že ve velkém večerním průvodu nemusí jít jen účinkující. „Převlékněte se do jakéhokoliv historického kostýmu, stačí i zdobený plášť, a můžete stylově vyrazit spolu s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi a vlajkonoši od 21:00 hod. městem k radnici. Před zahájením průvodu bude probíhat i prodej loučí“.

Více informací o programu a doprovodných akcích a soutěžích najdete na www.sumperk.cz

Vytvořeno 19.5.2014 12:27:15 | přečteno 1311x | hrachovina
load