Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Osmadvacátý ročník folklorního festivalu je minulostí

CZ0R3870

V uplynulém týdnu se do Šumperka opět soustředilo folklorní umění z řady koutů naší země i celého světa – uskutečnil se zde osmadvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Šumperk 2018, během něhož se na dvou scénách vystřídalo několik stovek účinkujících, městem prošel průvod, který doslova roztančil ulice, a také se soutěžilo ve vaření kotlíkového guláše.

Program začal ve středu 15. srpna, kdy se v podvečer na malé scéně představila cimbálová muzika Matěje Kůrečky ze Starého Poddvorova, která již k šumperskému festivalu neodmyslitelně patří. „Čtvrtek vedle přerovské Rabussy nabídl vystoupení atraktivního souboru Rangsagar z Indie a také společné vystoupení místních Seniorů Šumperk a souboru ze srbské Kruščice, kde žije početná česká menšina,“ říká Libuše Březovská, ředitelka festivalu. Právě šumperští Senioři se letos již se svými srbskými protějšky potkali – v červenci letošního roku se zúčastnili tamějšího festivalu.

Hlavní dva koncerty proběhly v pátek a v sobotu na hlavní scéně v Pavlínině dvoře. „Páteční koncert ‚Vítejte u nás‘ patřil zejména zahraničním souborům, sobotní ‚Až půjdeš do světa, zastav s‘ pak už všem zúčastněným,“ doplňuje Březovská. Sobotnímu programu předcházelo slavnostní přijetí všech účinkujících na radnici starostou města Šumperka Zdeňkem Brožem. Bezprostředně poté se ulice města proměnily v malé karnevalové Rio de Janeiro. „Roztančená ulice patří k nejoblíbenějším částem celého festivalu, je skvělé, když se může folklorní tance a zpěv přenést alespoň na jedno dopoledne do celého centra města,“ podotýká Březovská.

„Účinkujících souborů bylo sedm zahraničních ze šesti různých zemí světa – dva ze Slovenska a po jednom z Indie, Indonésie, Srbska, Bulharska a Ukrajiny. Dalších šest pocházelo z České republiky a nádavkem byly dva soubory hudební a jeden historický. Celkem se na dvou scénách v parku u sovy a v Pavlínině dvoře vystřídalo na 370 účastníků,“ vypočítává Libuše Březovská, ředitelka festivalu a dodává, že v divácké anketě se nejúspěšnějším stal ukrajinský soubor Radist,“ říká Březovská. Výtěžek, jenž činil rovných deset tisíc korun, z divácké ankety tradičně zamířil na dobročinné účely – do rukou Dětského centra Ostrůvek v Šumperku.

Závěr festivalu okořenila soutěž ve vaření kotlíkového guláše s příznačným názvem „Roztančené kotlíky“. Šestého ročníku se zúčastnilo devět týmů, jejich um hodnotila pětičlenná porota, jež se skládala z profesionálních kuchařů restaurací Arte a Opera, školní jídelny ZŠ ve Sluneční ulici a také místostarosty Tomáše Spurného a předsedkyně srbského folklorního souboru. „Porota označila v poměrně podrobném bodovém hodnocení za nejlepší guláš týmů složeného z pracovníků oddělení kultury a vnějších vztahů a Policie ČR, druhé místo obsadil tým Dobís z Nového Malína a bronz brali muzikanti ze Starého Poddvorova,“ říká Bohuslav Vondruška ze šumperské radnice, jenž soutěž zorganizoval a dodává, že vítězný tým vyhrál i cenu veřejnosti.

„Hlavní program v Pavlínině dvoře navštívilo 970 platících návštěvníků. Pokud bychom započítali diváky na malé scéně a v pěší zóně při Roztančené ulici, napočítali bychom tisíce – doufám spokojených – diváků,“ uzavírá Březovská.

Festivalu se zúčastnili i hosté z partnerských měst. Vedle tradičních hostů z polské Nysy, německého Bad Hersfeldu, slovenské Prievidze, kteří se navíc aktivně zapojili do soutěže ve vaření kotlíkového guláše, poprvé do Šumperka zavítala delegace z italské Sulmony. „Smlouvu o partnerské spolupráci jsme uzavřeli v září loňského roku, jsem rád, že právě sumperský folklorní festival se stal příležitostí pro první oficiální návštěvu starostky Annamaria Casini“ říká Zdeněk Brož, starosta města Šumperk a dodává, že během jejich pobytu se setkali u kulatého stolu, aby společně dojednali konkrétní projekty financované z fondů Evropské unie, jenž se nejdříve zaměří na výměnu studentů obou měst.

Mezinárodní folklorní festival Šumperk 2018 uspořádalo Sdružení přátel folkloru Severní Hané za finančního přispění Olomouckého kraje, města Šumperka a řady dalších sponzorů. Na organizaci se podílelo rodina Březovských z Postřelmova s dalšími přáteli, dvanáct hostesů, kteří byli téměř čtyřiadvacet hodin k dispozici účinkujícím souborům, oddělení kultury a vnějších vztahl MěÚ Šumperk a zvukaři Stylgroup.cz

Příští ročník, jenž bude již devětadvacátým se uskuteční na obvyklých místech od 14. do 19. srpna 2019. Průběžné informace o přípravách můžete sledovat jak na internetových stránkách www.festivalsumperk.cz nebo na oficiálním Facebooku festivalu.

Odkazy

URL: www.festivalsumperk.cz

Facebook: www.facebook.com/Mezin%C3%A1rodn%C3%AD-Folklorn%C3%AD-Festival-CIOFF-IOV-%C5%A0umperk-230025973811939/

Událost 2019 na Facebooku: www.facebook.com/events/1776964362423628/

MFF 2018

AM6I3783

AM6I3783

 
AM6I3724

AM6I3724

 
AM6I3752

AM6I3752

 
AM6I3691

AM6I3691

 
CZ0R4110

CZ0R4110

 
CZ0R3996

CZ0R3996

 
CZ0R3924

CZ0R3924

 
CZ0R3859

CZ0R3859

 
CZ0R3870

CZ0R3870

 
 
Vytvořeno 24.8.2018 9:34:46 | přečteno 1287x | hrachovina
load