Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Nemocnice hledá dárce plazmy, kteří se setkali s koronavirem

krev, srdce

Nemocnice Šumperk hledá dárce plazmy, kteří se v minulosti nakazili koronavirem. Právě plazma by totiž mohla hrát hlavní roli v léčbě pacientů, kteří se koronavirem nakazí a budou ve vážném stavu.

Plazma od dárců, kteří v minulosti prodělali nákazu koronavirem a úspěšně se vyléčili, totiž obsahuje protilátky, které mohou s léčbou vážně nemocných pomoci. Přestože má Česko s největší pravděpodobností první vlnu epidemie za sebou, šumperská nemocnice se chce připravit i na variantu, před kterou varují také čeští i zahraniční epidemiologové, a to, že virus může na podzim opět znovu udeřit.

„Při koronavirové infekci se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti novému koronaviru, který je původcem covid-19. Tyto protilátky v krvi vyléčeného zústávají ještě dlouho po jeho uzdravení,“ vysvětluje primářka hemato-transfúzního oddělení Marie Urbánková.

Obecnými předpoklady pro dárcovství plazmy je věk od 18 do 60 let a celkově dobrý zdravotní stav. „Podmínkou taky je, že dárce v minulosti nepřijal krev či plazmu jiného dárce formou transfuze. U žen není možné odebírat plazmu s protilátkami v případě, že již prodělaly graviditu a také pokud přijaly krev či plazmu formou transfuze,“ dodává primářka Urbánková.

Další podmínkou je, že z infekce covid-19 musí být dárce zcela uzdraven. To znamená, že jeho uzdravení zdravotníci potvrdili dvěma vyšetřeními na přítomnost viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem. Toto vyšetření se standardně provádí u všech nemocných s covid-19.

Pokud dárce splní podmínky, další postup je stejný jako u běžného dárce. Krev dárce bude při odběru vyšetřena s cílem zjistit množství protilátek v krvi a v případě dobrého výsledku může být použita k léčbě pacienta s koronavirem a může mu třeba zachránit i život. Potenciální dárci mohou v případě zájmu kontaktovat Nemocnici Šumperk, a to na telefonním čísle 800 500 005 nebo na mailové adrese hto@nemocnicesumperk.cz, kde získají další potřebné informace.

odběr krve


Vytvořeno 21.5.2020 10:58:45 | přečteno 985x | singerova
load