Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Na panelovém sídlišti při Temenické ulici probíhá druhá fáze stavebních prací

Prvním srpnovým dnem odstartovala další etapa regenerace panelového sídliště při Prievidzské ulici, která potrvá do konce října. Etapa označená číslem 8b zahrnuje úpravy úseku při Temenické ulici č. 7 až 23. Ulice se dočká nových chodníků, úpravy parkovacích míst a komunikace, která dostane nový povrch, obnovy veřejného osvětlení, vybudování nových podzemních kontejnerů na směsný a separovaný odpad a výsadby nové zeleně.

Regenerace Temenické ulice je rozdělena do čtyř fází. V první fázi, která proběhla začátkem srpna, byly z důvodu následné obnovy zeleně vykáceny všechny vzrostlé stromy.  Ve druhé fázi od 4. srpna do 9. září probíhají stavební práce od proluky směrem k příjezdu. Ve třetí fázi plánované na 10. až 15. září dojde k pokládce živičného povrchu. Celý prostor se uzavře a bude dokončena první část parkoviště, kterou budou moci občané využívat již od 16. září.  Čtvrtou fází ve dnech 16. září až 30. října odstartují práce ve druhé části od proluky k výjezdu na Temenickou ulici. Souběžně s těmito pracemi bude probíhat také rozšíření Temenické ulice u svahu pro budoucí cyklostezku, s jejímž dokončením se počítá po rekonstrukci kanalizace v letech 2013-2014.

Na nový dva metry široký chodník podél panelových domů budou navazovat dostatečně široké pojezdové chodníky vedoucí ke každému z vchodů. Toto řešení umožní v případě potřeby přístup pro sanitku, hasiče, případně menší nákladní vůz. U vchodů bude vybudována rovněž zpevněná plocha se stojany pro kola. Vlastní komunikace široká pět a půl metru dostane nový povrch a vznikne zde šest nových parkovacích míst.  K dispozici jich tak bude celkem pětadevadesát, z toho sedm z nich pro imobilní občany. Z důvodu vyšší bezpečnosti projde rekonstrukcí také schodiště na Temenickou ulici, u něhož se vybuduje zpevněná nástupní plocha, na kterou naváže přechod pro chodce. Ten v budoucnu doplní i středový ostrůvek. Rovněž dojde k rozšíření a zpevnění pásu komunikace směrem k travnatému břehu. „Ulice zůstane jednosměrná s ponecháním režimu obytné zóny,“ uvedla Barbara Zapletalová ze šumperské společnosti Regioprojekt Morava, jež před osmi lety zpracovala projekt všech osmi etap regenerace.

Revitalizací projde i místní zeleň. Staré stromy a keře mezi parkovištěm a komunikací byly z bezpečnostních důvodů odstraněny a budou nahrazeny novou zelení. „Většinou šlo o neošetřované stromy, u nichž hrozilo rozlomení,“ vysvětlila Jana Mikisková ze zábřežské firmy Zahrada – Zelený svět, jež zpracovala projekt výsadby zeleně. Podél parkoviště vyroste lipová alej, kterou doplní půldruhého metru vysoký živý plot. Ten budou tvořit listnaté i jehličnaté keře jako jsou hlohyně šarlatová, habr obecný, tis červený, tavolník či dřišťál. U domů budou vysázeny stromy s menší korunou, jako jsou převislé formy okrasných kvetoucích třešní, kulovitá třešeň křovitá, sloupovité druhy hlohu či růžově kvetoucí akáty či metasekvoj čínská. Záhony před domem zpestří třezalka, levandule, jalovec, vajgélie, svída krvavá a různé druhy tavolníků. Na travnatém svahu k Temenické ulici budou vysázeny keře spolu s pokryvnými rostlinami.
“Chceme, aby výsadba byla pestrá a současně bezpečná z hlediska dopravního rozhledu,“ doplnila Mikisková.
Vytvořeno 28.8.2012 14:17:46 | přečteno 1482x | hrachovina
load