Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Místo Štědrého dne se odpad sveze o den později

Období vánočních svátků představuje nejen nápor na naše peněženky, ale také na kapacitu nádob určených k ukládání komunálního odpadu. Ten se bude v Šumperku vyvážet v obvyklých svozových dnech, kterými jsou pondělí, středa a pátek. Výjimkou je pouze Štědrý den, jenž připadá na pondělí a během něhož svozová firma do středu města a jeho jihovýchodní části nevyjede. Učiní tak o den později, v úterý 25. prosince. Ve středu 26. prosince a na Silvestra, který připadá na pondělí 31. prosince, se pak bude odpad vyvážet podle harmonogramu. 

„Přestože o Vánocích je produkce odpadu v domácnostech vyšší než během roku, kapacitu nádob v tomto čase z ekonomických důvodů nenavyšujeme,“ říká Vladimír Hošek z oddělení odpadů a ovzduší odboru životního prostředí místní radnice a upozorňuje občany, že v době vánočních svátků je možné uložit odpad vedle sběrné nádoby do vhodného obalu, nejlépe pevnéhoigelitového pytle,tak, aby nedošlo k úniku směsného komunálního odpadu na veřejné prostranství.

Zmíněné pravidlo se letos týká pouze pondělního svozu a v žádném případě se nevztahuje na podzemní kontejnery a separované složky komunálního odpadu. Mnohdy totiž stačí jen obsah kontejneru stlačit. „Do této jednoduché operace se ale občané příliš nehrnou a podle našich poznatků je váha obsahu kontejneru stále menší. Neškodila by ani trocha ohleduplnosti, dost často hodí do kontejneru prázdnou krabici plnou vzduchu,“ podotýká Hošek a zdůrazňuje, že město při organizaci svozu upřednostňuje svoz směsného komunálního odpadu. „Chceme požádat občany, kterým to nečiní potíže, aby posečkali s odložením separovaných složek komunálního odpadu asi o týden. Svozové firmy využíváme během vánočních svátků nad rámec smluv a upřednostňujeme svoz směsného komunálního odpadu a jejich kapacita je využívána z více než sta procent,“ zdůrazňuje Hošek.

Stejně jako loni také letos by se ve směsném odpadu neměl objevit vánoční papír a obaly, jež patří do modrých kontejnerů určených pro odkládání starého papíru. A jak se mají lidé začátkem roku nejlépe zbavit vánočních stromků? Měli by je odložit co nejblíže k nádobám určeným pro shromažďování směsného nebo tříděného odpadu. Tímto způsobem se mohou Šumperané zbavit stromku do 20. února, pak ho již musejí odvézt na sběrný dvůr v Anglické nebo Příčné ulici.

 
Vytvořeno 20.12.2012 17:04:36 | přečteno 2164x | hrachovina
load