Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Městu přibude do sady další křišťálová popelnice

web

O tom, že se v Šumperku daří dobře separovat odpad svědčí i Osvědčení o úspoře emisí, který město získalo od společnosti EKO-KOM. Město díky třídění podstatně snížilo uhlíkovou stopu, která byla vyčíslena na 2020,534 tuny CO2, a uspořilo energii přesahující 46 milionů MJ. 

Zároveň se město umístilo na stříbrném stupínku soutěže O keramickou popelnici, kterou pořádá každoročně Olomoucký kraj se společností EKO-KOM. Do projektu, jehož posláním je odměnit samosprávy, které nejlépe třídí komunální odpad, se zapojilo 396 obcí a měst. Šumperk bodoval v kategorii nad 15 000 obyvatel a získal druhé místo za Prostějovem, Olomouc obsadila bronzovou příčku.

certifikát

„Hodnotilo se především množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele, počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst nebo hustota sběrné sítě,“ vysvětlil místostarosta Jakub Jirgl, v jehož gesci je životní prostředí. Nedílnou součástí ocenění jsou motivační odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 325 tisíc korun.

Město Šumperk vytřídilo v roce 2019 více než pět a půl tisíc tun odpadu, z toho bylo nejvíce vyvezeno bioodpadu, lidé také stále více využívají sběrné dvory. Z dalších komodit se třídí papír, plast, sklo, kompozitní obaly a kovy. „Novinkou jsou nyní sběrné nádoby na použitý olej, které byly umístěny do sběrných dvorů. Lidé by měli slévat vychladlý olej například z fritovacích hrnců nebo pánví do plastových lahví, a ty pak vhodí do nádoby,“ informoval o novince Jakub Jirgl. Použitý olej využívá bioplynová stanice v Rapotíně.


Vytvořeno 19.6.2020 10:30:59 | přečteno 608x | singerova
load