Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město Šumperk si připomene výročí tragické události

P5058321

Právě dnes 31. března 2015 uplynulo 70 let od jedné z nejtragičtějších událostí druhé světové války na Šumpersku. V časných ranních hodinách posledního březnového dne roku 1945 bylo na bratrušovské střelnici gestapem popraveno šestnáct vlastenců. Město Šumperk ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku připravuje u příležitosti tohoto výročí a rovněž výročí konce druhé světové války reedici publikace Miroslava Zapletala „Na úsvitě svobody. Bratrušovská tragédie 31. března 1945.“.

Původní publikaci vydal tehdejší Vlastivědný ústav v Šumperku již v roce 1967. „Její druhé vydání prošlo jazykovou úpravou a bude ve zcela novém grafickém designu a doplněno o rozsáhlejší fotografickou přílohu s využitím vyšší kvality papíru a tisku,“ vysvětluje Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů. O redakční úpravy se postaral historik Vlastivědného muzea v Šumperku Zdeněk Doubravský. „Poutavý text publikace popisuje pozadí a průběh tragických událostí na sklonku druhé světové války, kdy šumperské gestapo pozatýkalo, brutálně mučilo a nakonec zavraždilo šestnáct členů odbojové skupiny ze Šumperska,“ dodává Vondruška.

Obě výročí si připomeneme pietní vzpomínkovou akcí, která se uskuteční v pondělí 4. května 2015 u památníku v místě pomníku obětí fašismu u bratrušovské střelnice. Pietní vzpomínkovou akci pořádá město Šumperku ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu. Pro účastníky akce bude přistaven autobus na parkovišti u hotelu Grand v Šumperku se zastávkou u šumperské restaurace „Pod Kaštanem“. Odjezd autobusu bude od hotelu Grand v 9:00 hodin.

Mgr. Olga Hajduková
tisková mluvčí

Vytvořeno 31.3.2015 14:56:15 | přečteno 1986x | hrachovina
load