Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město Šumperk se stalo centrem lidových tanců a hudby

Město Šumperk se v polovině srpna proměnilo v rámci sedmadvacátého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu v malé Rio de Janeiro. Početnému obecenstvu se představilo osmnáct účinkujících souborů z devíti zemí světa. Divácky nejúspěšnějším se stal soubor „Lous Cadetouns“ z Francie, který publikum uhranul originálním skupinovým tancem na chůdách.

Vedle souborů z České republiky, z nichž se například folklorní soubor ze Starého Poddvorova nebo domácí Senioři Šumperk účastní šumperského festivalu pravidelně, vystoupili i zahraniční soubory ze Slovenska, Číny, Alžírska, Kypru, Francie, Portugalska, Srbska a Turecka. „Právě francouzský soubor „Lous Cadetouns“, který předváděl neuvěřitelné skupinové tance na chůdách, vyhrál po zásluze diváckou anketu,“ říká Libuše Březovská, ředitelka festivalu a dodává, že cenu pořadatelů si odneslo Slovensko. Celkem se během hlasování vybralo sedm tisíc korun, ty byly předány na dobročinné účely Dětskému klíči Šumperk, o. p. s.

Velké ovace sklidil i Kulturní výměnný soubor ze Šanghaje v Číně. „Rozmanité vystoupení Číny nabídlo poetické tance, strhující hudbu komorního orchestru, bubenickou show a hlavně magickou Sečuánskou operu střídání masek,“ popisuje Březovská. „Je nezbytné podotknout, že soubor přijel ze šanghajského okresu Minhang speciálně jen kvůli vystoupení v Šumperku a dovezl svoje nejlepší umělce,“ doplňuje Březovská.

Nejen ve znamení hudby a tance se nesl folklorní festival. „Kulinářským zpestřením byla soutěž ve vaření kotlíkové guláše nazvaná příznačně „Roztančené kotlíky“. Pětičlenná porota složená i z profesionálních kuchařů posoudila vzorky všech deseti účastníků a jako nejlepší vyhodnotila guláš týmu „Hofmanů“, na druhém místě se umístili „Zemědělci“ a na třetím tým města Šumperka,“ říká Březovská.

Počasí festivalovému programu přálo, v ohrožení byla patrně nejoblíbenější část festivalu zvaná „Roztančená ulice“. „Na sobotu byly avizovány silné srážky, nakonec dopoledne spadlo jen pár kapek, což účastnickým souborům nebránilo vyrazit do šumperských ulic předvést své umění široké veřejnosti a proměnit tak město v malé Rio de Janeiro,“ pokračuje Březovská.

Dvacátý sedmý ročník Mezinárodní folklorního festivalu Šumperk, CIOFF, IOV, uspořádalo Sdružení přátel folklóru Severní Hané za finančního přispění města Šumperka a Olomouckého kraje. „Hlavní páteční, sobotní a nedělní festivalový program v Pavlínině dvoře navštívilo celkem 1 173 platících návštěvníků, což bylo o dvě stě více než vloni. A to nepočítáme doprovodný program na malé scéně u sovy. Účinkujících bylo dohromady 383,“ uzavírá ředitelka festivalu a zve na další ročník festivalu, který se uskuteční opět v polovině srpna příštího roku.

Odkazy:

FOTO: Xu KaiKai a Milan Jeřábek

MFF

CZ0R6285

CZ0R6285

 
ŠŹĚňůő 1 7

ŠŹĚňůő 1 7

 
CZ0R6909

CZ0R6909

 
ŠŹĚňůő 1 26

ŠŹĚňůő 1 26

 
 
Vytvořeno 25.8.2017 14:25:33 | přečteno 871x | hrachovina
load