Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město předalo ceny, na pódiu se objevili tři starostové

web

Žena, která zachránila život malému dítěti, muž, který pomáhal politickým vězňům, podnikatelé, kteří se snaží bojovat proti všudypřítomným plastům, firma se sedmdesátiletou historií, která dává práci stovkám místní obyvatel, muž, který si vzal za své podporu podnikání a rozvoj technického vzdělávání – to je jen malý náhled do osobností a firem, které si ze slavnostního večera ve čtvrtek 11. června odnesly Ceny města Šumperka. Malá slavnost se konala v obřadní síni radnice.


Vedení města udělilo celkem 11 cen. Za přinos městu získal ocenění bývalý starosta města Petr Krill, který věnoval značné úsilí rozvoji podnikání a popularizaci technického vzdělávání. „Náš průmysl potřebuje lidi s technickým vzděláním, a to ne pouze vysokoškoláky, ale také ty, kteří obsluhují stroje a rozumí jim,“ říkával Petr Krill. Díky němu v Šumperku vznikla pobočka Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, inicioval a vedl Grémium podnikatelů, které se stalo významnou institucí. Poté, co převzal cenu od současného starosty Tomáše Spurného, pozval na pódium svého následníka Zdeňka Brože. Poděkoval jim za to, že zvelebili město a pokračují v podpoře technických oborů.

IMG 8963

Bouřlivý potlesk si při přebírání ceny Zastupitelstva města Šumperka v humanitární oblasti vysloužil Miroslav Hampl. V 50. letech minulého století pomáhal politickým vězňům. Nejprve jim pomáhal úspěšně utéct za hranice, nakonec se rozhodl opustit svou zemi sám, při přechodu hranic však byl zadržen a vězněn. S nálepkou protistátního rozvraceče pak bojoval celý svůj život až do Sametové revoluce. „Nebylo to lehké, ale udělal bych to znovu, nic bych neměnil,“ uvedl Miroslav Hampl při přebírání ceny, kterou mu předal starosta Tomáš Spurný.

Silný příběh je i za zdravotní sestrou Šárkou Domeslovou, která díky své rychlé a duchapřítomné reakci zachránila osmnáctiměsíčnímu dítěti život. „Jeli jsme s přítelem a dětmi na výlet do Mohelnice. Když jsme projížděli Sudkovem, z domu vyběhly dvě ženy s dítětem v náručí. Zastavili naše auto, vyběhla jsem ven a začala zjišťovat, co se děje. Holčička byla bezvládná, měla promodralý obličejíček. ‚Malá nedýchá, nenechte mi ji umřít,‘ prosila maminka a dávala mi dítě do rukou. Bylo to velmi emotivní,“ vzpomíná na dramatické chvíle. Vytažením zapadlého jazyka dítěti zachránila život.

Cenu z oblasti kultury si právem odnesla ředitelka Městské knihovny T. G. Masaryka Kamila Šeligová. Instituce, kterou řídí, patří mezi špičku v republice, o čemž svědčí i loňská pozvánka mezi deset nominovaných na titul Knihovna roku.

členové fotbalového týmu představují své umění

Výkony, o kterých se mluvilo daleko za hranicemi našeho okresu, předvedli v loňském roce mladí fotbalisté FK Šumperk, ročník 2007. Tým dvanáctiletých kluků nejen vyhrál žákovskou ligu s náskokem osmi bodů před týmy jako Baník Ostrava, Opava či Karviná, ale i na podzim 2019, kdy už v kategorii třináctiletých znovu nenašli přemožitele. Úspěchy loňského roku byly korunovány výhrou největšího celostátního turnaje v kopané McDonald‘s Cup. Za tyto úspěchy si talentovaní fotbalisté odnesli ocenění z oblasti sportu. Na pódiu měli možnost předvést něco ze svého fotbalového umění.

Modelář Marek Zindulka si odnesl cenu mladých. „Chtěl bych ji věnovat svému kamarádovi, který nás před několika dny opustil. Moc mi pomohl, podporou i radou. Chybí mi,“ uvedl oceněný mladík. Marek Zindulka se účastní modelářských soutěží nejen v celém Česku, ale i na mezinárodních soutěžích, odkud si přivezl řadu ocenění.

Akademie se rozhodla udělit Cenu v oblasti vzdělávání jedné z nejvýznamnějších institucí v této oblasti, šumperskému gymnáziu. V roce 2019 střední škola oslavila 100. výročí svého založení. Během této doby zdejší pedagogové vychovali tisíce absolventů. Cenu si převzal ředitel gymnázia Milan Maceček. „Tato cena patří dalším čtrnácti ředitelům, díky kterým se gymnázium stalo uznávanou institucí. Mezi nimi najdeme řadu významných osobností, jsou to starostové, vědci, významní lékaři, sportovci a mnoho dalších,“ uvedl Milan Maceček. Cenu mu předával šumperský zastupitel a bývalý oblíbený pedagog gymnázia Květoslav Vykydal.

Ocenění v oblasti podnikání získaly dvě firmy. Ta první je Salátovník, neúnavný bojovník proti zbytečném plastovým obalům, druhou oceněnou je společnost Pars nova a.s., člen skupiny Škoda. Jde o podnik se sedmdesátiletou tradicí, která patří k největším a nejstabilnějším zaměstnavatelům v regionu.

Město pravidelně oceňuje také zdařilé novostavby a rekonstrukce na území města. Majiteli Ceny z oblasti architektury je společnost MAPO Care, za zdařilý projekt a výstavbu budovy ve Fialově ulici, oceněna byla i citlivá rekonstrukce domu v Jeremenkově ulici, který byl postaven v novorenesančním stylu. Jeho majitelé neváhali obětovat nemalé finanční prostředky, aby obnovili jeho původní plastické členění s reliéfy a římsami.

Trocha Klidu2

Příjemný večer doplnila krátká videa, které představila oceněné, večerem provázel člen hereckého souboru Divadla Šumperk Vít Hofmann, akusticky zahrála kapela Trocha klidu, která navodila pohodovou atmosféru.   

společné foto2


SEZNAM OCENĚNÝCH

Významný počin v sociální a humanitární oblasti: Šárka Domeslová

Významnáý počin v sociální a humanitární oblasti Šárka Domeslová, cenu předává zastupitel Dušan Ščam

V sobotu 18. května 2019 po poledni vyrazila Šárka Domeslová se svým přítelem a dvěma dětmi na Pohádkový les na Mohelnicko. Když projížděli Sudkovem, z jednoho z domů vyběhly dvě ženy s dítětem v náručí. Zastavili auto a Šárka Domeslová, jež pracuje jako zdravotní sestra, okamžitě vyběhla z auta a začala zjišťovat, co se děje. „Holčička byla bezvládná, měla promodralý obličejíček. ‚Malá nedýchá, nenechte mi ji umřít,‘ prosila maminka a dávala mi dítě do rukou. Bylo to velmi emotivní,“ vzpomíná na dramatické chvíle. Vytažením zapadlého jazyka dítěti zachránila život. Mezitím její přítel Martin Janíček zavolal zdravotnickou záchrannou službu. Rychlou a účinnou pomoc ocenila také Nemocnice, kde zachránkyně pracuje, a kde na dětském oddělení skončila i malá pacientka, již však lékaři po vyšetření brzy propustili. 


Podnikání – drobné podnikání: Salátovník s.r.o.

Drobné podnikání   Salátovník, cenu přebírá jednatelka společnosti Tereza Chaloupková

Salátovník s.r.o. je malá šumperská firma, která se rozhodla bojovat proti všude přítomným plastům a zároveň nabízet zdravé jídlo z kvalitních, čerstvých a sezónních surovin. Díky nim můžeme ochutnat např. bulgur salát s ořechy, tomatové rizoto se sýrem Gran Padano, čokoládový krém s banánem a ořechy a nebo čočkovou paštiku. Jejich nabídka je každý týden jiná. Jídlo je nutno objednat vždy den předem tak, aby věděli, kolik potravin nakoupit a nemuselo se plýtvat jídlem. Vše dodávají v zálohované sklenici. Navíc přispívají 2 Kč z každého salátu na #trashhero, kteří čistí naši planetu od plastů. Salátovník s.r.o. rozváží jídlo nejen po Šumperku, ale i v Bludově, Zábřehu, Mohelnici a Olomouci.

Podnikání – výrobní společnosti: Pars nova a.s.

Podnikání   výrobní společnost Pers nova a s , cenu přebírá personální ředitelka společnosti Lucie N

Společnost Pars nova je tradiční česká firma s významným postavením na domácím trhu v oblasti výroby, modernizací a oprav kolejových vozidel. Od roku 2008 je Pars nova součástí skupiny Škoda Transportation, která má v oboru dopravního strojírenství silné postavení na domácím i světovém trhu. Po začlenění do skupiny byly realizovány rozsáhlé investice do rozvoje technologií a výrobního zázemí. Spojení zázemí silné skupiny a více než 70 let zkušeností společnosti Pars nova vytváří důležitý předpoklad pro úspěšné působení na trhu a pro naplňování požadavků klientů. Za dobu existence podniku prošlo výrobními halami Pars nova několik tisíc vozidel, které se zde dočkaly potřebných modernizací a oprav. Společnost vytváří modernizacemi kolejových vozidel ekonomickou alternativu nákupu vozidel nových. Pars nova, která sídlí přímo v Šumperku, má více než 700 zaměstnanců a je jednou z největších firem v šumperském regionu.

 
Architektura – novostavba: Budova MAPO Care, Fialova 3341/12

cena za architekturu   novostavba, budova MAPO Care

Nové zdravotnické zařízení vyrostlo v Šumperku podle návrhu architekta Martina Šťastného. Výstavba budovy trvala zhruba dva roky, středisko je v provozu od září 2019. Součástí kliniky Mapo care jsou aktuálně čtyři zdravotnické provozy: centrum asistované reprodukce Fertimed, centrum pro odběr krevní plazmy Mapo plasma, revmatologie se specializací na léčbu pomocí biologické léčby a Mapo lékárna.


Architektura – rekonstrukce: Stavební úpravy domu v Jeremenkově 717/12

cena za architekturu   rekonstrukce, cenu přebírá Anna Melníková, předsedkyně SVJ Jeremenkova 71712

Budova domu prošla v roce 2019 poměrně náročnou a složitou rekonstrukcí své fasády. Majitelé budovy, jež pochází z období historismu a jež je vyhotovena v novorenesančním stylu, neváhali obětovat nemalé finanční prostředky, aby obnovili její původní plastické členění s reliéfy a římsami, i když jistě mohli zvolit jednodušší a levnější řešení zateplení polystyrenovým obkladem. Vrátili tak původní krásu místu v širším centru města Šumperka.


Vzdělávání: Gymnázium, Šumperk, Masarykovo náměstí 8

Vzdělávání   vlevo Květoslav Vykydal, vpravo ředitel gymnázia Milan Maceček

 Šumperské gymnázium je nepochybně jednou z nejvýznamnějších škol nejen v Šumperku, ale v jeho celém regionu. V roce 2019 gymnázium oslavilo 100. výročí svého založení. K této příležitosti škola připravila řadu akcí, mezi nimiž nechyběly Dny otevřených dveří, studentská akademie v divadle, setkání současných a bývalých zaměstnanců, beseda v knihovně a také absolventský ples. Za sto let své existence Gymnázium Šumperk vychovalo a vzdělalo tisíce absolventů. Mezi nimi najdeme řadu významných osobností v širokém spektru lidské činnosti: politiky, vědy, zdravotnictví, diplomacie, umění, sportu ad.


Sport: ZŠ Sluneční Šumperk – vítězný tým McDonald’s Cup a FK Šumperk 2007 a trenér Petr Strnad

Sport   tým ZŠ Sluneční, cenu přebíráředitel školy Hynek Pálka (první zleva) a trenér Petr Strnad (d

Kluci FK Šumperk 2007 v roce 2019 vyhráli žákovskou ligu s náskokem osmi bodů před týmy jako Baník Ostrava, Opava, Karviná ad. Na jaře 2019 neprohráli ani jeden zápas, ve všech utkáních zvítězili a zaslouženě v červnu slavili vítězství v této prestižní žákovské soutěži v kategorii U12. Na tyto úspěchy navázali rovněž na podzim 2019 kdy už v kategorii U13 znovu nenašli přemožitele a vedli tabulku po podzimní části „bez ztráty kytičky“ s pětibodovým náskokem před Sigmou Olomouc a třináctibodovým náskokem před Baníkem Ostrava. Tým tvoří 30 kluků z regionů Šumpersko, Zábřežsko a Jesenicko, a chlubí se i početnou fanouškovskou základnou z řad jejich rodičů a rodinných příslušníků. Úspěchy loňského roku byly mimo jiné korunovány výhrou největšího celostátního turnaje v kopané McDonald‘s Cup. Finálový turnaj byl vysílán na ČT Sport. Kluci byli v listopadu 2019 za odměnu v Miláně na utkání AC Milán–Lazio Řím, celý pobyt byl také natáčen a byl nemalou propagací města. Takto kvalitní tým nikdy v historii šumperského fotbalu nebyl a všichni pevně věří, že se to projeví i v dalších letech jejich fotbalové kariéry.

 
Cena mladých: Marek Zindulka

Cena mladých   modelář Petr Zindulka

Marek Zindulka se od útlého dětství věnuje modelářství, propaguje manuální činnost a je hlavním organizátorem akce Modelfest, která je mezinárodní výstavou a soutěží plastikových a papírových modelů tanků, letadel, aut, lodí i figurek. Ta do Šumperka láká stovky návštěvníků ze všech koutů České republiky, ale i ze zemí jako je Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a další. Významnou měrou se tak zasluhuje o propagaci města Šumperka nejen v naší republice, ale i v zahraničí. Marek Zindulka se sám účastní modelářských soutěží v celém Česku, ale i na mezinárodních soutěžích, kde šíří dobré jméno města Šumperka.

 
Kultura: Kamila Šeligová

Kultura   Kamila Šeligová

V roce 2019 se Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk dostala mezi deset nominovaných na titul Knihovna roku, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury. Na práci někdejší ředitelky Zdeňky Daňkové v roce 2016 navázala Kamila Šeligová, jež původně vedla půjčovnu a kulturní dramaturgii knihovny. Ta dnes sídlí v nově adaptované budově v ulici 28. října a patří mezi stěžejní kulturní organizace města. Mezi nejvýznamnější akce patří literárně-filmový festival Město čte knihu, na kterém se paní Šeligová organizačně i dramaturgicky významnou měrou podílí. Společně s kolegy dostala do Šumperka řadu výjimečných osobností. Kamila Šeligová stojí za vznikem cyklu pořadů Poezie a hudba spojující literární a hudební program. Daří se jí také organizace cyklů přednášek a besed, hudebních koncertů známých nebo začínajících hudebníků. Za velmi oblíbené jsou u diváků považovány literární semináře a semináře moderních dějin. Paní Šeligová se dříve zapsala také v další kulturní instituci - v šumperském kinu Oko. V roce 2012 pomohla městskému vedení ve složité situaci vážné nemoci ředitelky kina Zdeňky Holubářové a instituci dočasně vedla. Když ji později nahradil ředitel Kamil Navrátil, ponechala si na starost vedení filmového klubu, v rámci něhož mohou šumperští diváci pravidelně navštěvovat náročnější filmy.

 
Zvláštní cena Zastupitelstva města Šumperka v humanitární oblasti: Miroslav Hampl

Miroslav Hampl se starostou Tomášem Spurným

Miroslav Hampl je rodákem z Křelova u Olomouce. S vyhlídkou možností práce v cizině šel roku 1947 studovat na obuvníka do Baťovy školy. Komunistický převrat v roce 1948 však veškeré cestovatelské plány zhatil. Po studiích byl vybrán do těžkého průmyslu na roční brigádu a rozhodl se pro jáchymovské doly, kde pracoval jako kolektor. Seznámil se tam s politickými vězni a různě se jim snažil pomáhat. Pomohl také k útěku vězni Bohuslavu Pánkovi. V roce 1952 byl však pan Hampl sám zatčen a rok později byl v Chebu odsouzen na tři roky za sdružování proti republice. Byl poslán do tábora Ležnice v Horním Slavkově. Z nesnesitelných pracovních podmínek a šikany ho po čase vysvobodili přátelé vězni, kterým jako civilní zaměstnanec pomáhal. V září roku 1954 byl pan Hampl na amnestii podmínečně propuštěn, měl však jako bývalý politický vězeň velké problémy s umístěním v zaměstnání. Nakonec šel pracovat do okresního stavebního podniku v Šumperku, kde zůstal až do důchodu. V současnosti žije Miroslav Hampl v Šumperku.

 
Přínos městu: Petr Krill

Přínos městu Petr Krill

Petr Krill se v roce 1994 stal druhým starostou města Šumperka, tuto funkci zastával 8 let. Jako zastupitel města pracoval od roku 1990, kdy byl zvolen za Občanské fórum, až do roku 2014. V roce 2002 byl zvolen poslancem Parlamentu ČR, kde pracoval v petičním výboru a ve výboru pro evropskou integraci. Později, ve druhém volebním období, byl v poslanecké sněmovně zvolen místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. Jeho profesní život byl spojen s nejvýznamnějším průmyslovým podnikem v Šumperku, kterým byl Pramet, dnes Dormer Pramet s.r.o.

Vedle běžné agendy města se věnoval s velkým úsilím podpoře místních firem, podnikání a speciálně pak podpoře technického vzdělávání. Podporoval však stejnou měrou i kulturní a sportovní aktivity v Šumperku. Nese velkou zásluhu na dokončení rekonstrukce šumperského divadla a jeho znovuotevření v roce 2000 po požáru. Za jeho „starostování“ byla také dokončena rekonstrukce pěší zóny.

Zásadním způsobem se zasloužil o vznik evropského centra pro výrobu feritů z magnetických měkkých materiálů v Šumperku společnosti Siemens and Matsushita Components A.G. se sídlem v Mnichově, která zde v roce 1999 vytvořila dceřinou společnost EPCOS, dnes TDK Electronics.

Díky jeho osobnímu nasazení byla v Šumperku založena pobočka Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Na podporu komunikace s místními podnikateli pak inicioval a vedl Grémium podnikatelů, které se stalo významnou institucí pro vzájemnou informovanost mezi veřejnou a podnikatelskou sférou a města a které se také v počátcích podílelo na podpoře a organizaci prezentačních výstav, burzy práce a vzdělání a mnoha dalších společných aktivit.




 












Vytvořeno 12.6.2020 10:40:12 | přečteno 1411x | singerova
load