Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Města ušetřila za elektřinu téměř tři miliony korun

Logo města Šumperka

Dlouhodobé partnerství samospráv za účelem společného nákupu energií se čtyřem moravským městům pod vedením Šumperka vyplácí. Při zatím posledním nákupu na Českomoravské komoditní burze Kladno snížily náklady na elektřinu pro příští rok meziročně o více než 2 miliony a 700 tisíc korun.

„Poprvé jsme elektřinu v Kladně pořizovali už v roce 2011. Tehdy se šumperská radnice sdružila s Jeseníkem a Českou Vsí a pořídila elektřinu na 2. pololetí 2011. V závěru roku jsme spojili síly s Mohelnicí, Zábřehem a Hradcem Králové a nakoupili elektřinu na rok 2012. Nákup tehdy zastřešil Hradec Králové, v dalších letech už ale roli centrálního zadavatele znovu převzal Šumperk,“ uvedl místostarosta města Petr Suchomel.

Při nákupu na rok 2012 se samosprávám podařilo sdružit poptávku přes 20 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny v nízkém napětí a skoro 7 tisíc MWh ve vysokém napětí. „Záměr byl tehdy jasný – společným postupem jsme chtěli dosáhnout snížení cen více, než kdybychom postupovali samostatně. Strategie se ukázala být úspěšná. I letos jsme, už bez Hradce Králové a Zábřehu, spojili poptávku do objemu 10 tisíc megawatthodin energií a znovu jsme ušetřili,“ vysvětlil místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Společný nákup od samého začátku podporoval i starosta České Vsi Petr Mudra. „Naše obec sice patří svými dvěma a půl tisíci obyvateli k těm velkým, náš roční odběr elektřiny ale přesto nesplňuje limit pro burzovní obchod. Takto jsme ale i po třech letech realizovali další meziroční úsporu cca 100 tisíc korun,“ upřesnil.

Největší podíl na letošní úspoře má vzhledem ke své velikosti Šumperk, který sníží náklady meziročně o 1 a půl milionu korun. Jeseník meziročně ušetří 700 tisíc a Mohelnice 400 tisíc korun.

Vytvořeno 8.10.2014 16:33:32 | přečteno 1711x | hrachovina
load