Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jiřička obecná získala titul Pták roku 2020

jiricka obecna Petr Saj

V letošním roce vyhlásila Česká společnost ornitologická Ptákem roku 2020 jiřičku obecnou. Ta s námi sdílí lidská sídla už po staletí a byla pro nás vždy poslem jara a symbolem štěstí. Bohužel v posledních letech dostává soužití lidí s jiřičkami trhliny. Dejte šanci jiřičkám zahnízdit na vašem domě.

Jiřičky jsou často zaměňovány s vlaštovkami, na rozdíl od nich mají kratší a méně vykrojený ocas, bříško mají bílé, svrchu jsou modré s ocelovým nádechem a ocas a křídla mají černá. Jiřička se živí hmyzem, který loví za letu. Po návratu z Afriky, když uletí okolo dva a půl tisíce kilometrů, zpravidla zahnízdí na stejné místo. Pokud o svůj domov přijde, těžko přesidluje jinam. Během jednoho pobytu u nás nachytá až půl milionu kusů hmyzu.

Udělením titulu Pták roku 2020 jiřičce obecné chtějí ornitologové upozornit na ubývání vhodného životního prostředí vlivem stavebních úprav a zásahů do hnízdišť. Jiřičky spotřebují na stavbu jednoho hnízda až tisíc kuliček bláta. Problémem se pro ně může stát dlouhotrvající sucho. Neštěstím je také snaha bránit jiřičkám hnízda stavět, trestuhodné je pak záměrné ničení a shazování jejich již hotových hnízd. Legislativně jsou všichni ptáci včetně jiřiček chráněni zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

jir2

Město Šumperk by rádo vyzvalo všechny občany, aby jiřičky ve svých nemovitostech tolerovali a případně jim i pomáhali např. založením louže s bahnem v období sucha, nebo poskytnutím uměle vyrobeného hnízda. „Již velice dlouhou dobu jsou nejen jiřičky tradičními průvodci člověka, a spoluutváří tak kolorit i našeho města, proto bych byl rád, aby naše společné soužití nadále pokračovalo a občané Šumperka nechávali tyto užitečné ptáky ‚u sebe doma‘ bydlet,“ připojuje se k výzvě místostarosta Jakub Jirgl.

Lidé mají často obavu z nepořádku, který jiřičky vytvářejí. Dle vyjádření Státního zdravotnického ústavu se jiřiček bát nemusíme, nákaza patogeny od jejich parazitů ani z trusu nehrozí. Pod jejich hnízdo pak stačí umístit vhodnou nádobu, aby trus zachytávala. Jiřičky se vám pak za poskytnuté přístřeší odmění například odstraňováním obtížného hmyzu, jako jsou mouchy a komáři.

Zdroj a více informací zde.


Vytvořeno 6.7.2020 | přečteno 1438x | singerova
load