Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jílkova galerie chce letošní program výstav Na okraji zrealizovat

Galerie Jiřího Jílka

Galerie Jiřího Jílka loni bojovala o přežití. Letos získala významný grant od ministerstva kultury, přesto je v nelehké situaci.

Vždy jsem do Galerie Jiřího Jílka zval dobré autory bez ohledu na věk. Měřítkem je pro mě kvalita. Jde o lidi, kteří dělají pravdivé umění, protože prostě musí,“ říká galerista Miroslav Koval, jenž je se šumperskou Galerií Jiřího Jílka pevně spjat už desítky let. Díky jeho dramaturgii a vzácným kontaktům s těmi nejzajímavějšími výtvarníky z celé republiky navštěvují vernisáže výstav milovníci umění nejen ze Šumperka, ale i z Olomouce, Rýmařova, Prahy a dalších míst. Loni zachraňovali galerii sponzoři. Letos získala v grantovém řízení Ministerstva kultury ČR přislíbenou podporu ve výši sto osmdesáti tisíc korun.

Měli jsme obrovskou radost, že letošní projekt dvanácti výstav nazvaný Na okraji uspěl. Vernisáže a výstavy letošních prvních tří měsíců se setkaly s velkým ohlasem, pak ale přišla rána v podobě vyhlášení nouzového stavu a nutného uzavření galerie,“ popisuje průběh uplynulých měsíců jednatelka šumperského domu kultury, pod který galerie patří, Hana Písková. V minulých týdnech tak musela ministerstvu kultury dokládat, jak projekt naplňuje a zda nehodlá některé výstavy rušit.

Po dohodě s Miroslavem Kovalem jednu z plánovaných výstav pouze přesuneme do ledna a ty ostatní se nám snad podaří zrealizovat. Na 3. červen už je připravena úžasná výstava Hany Rysové a Pavla Herynka. Jen vernisáž posouváme o týden později, na středu 10. června, kdy už mají být povoleny akce do padesáti osob. Pokud by došlo k nějakým dalším nuceným změnám, máme i plán B,“ ujišťuje Písková. V dalším nouzovém plánu by došlo ke krácení výstav v řádu dnů, program Na okraji by ale měl být zachován.

Vytvořeno 23.4.2020 10:07:20 | přečteno 595x | buchtova
load