Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jan Zajíc – 50 let od vzplanutí Pochodně č. 2

Busta Jana Zajíce na šumperské průmyslovce

Na konci února roku 1969 si vítkovský rodák a student šumperské „průmyslovky“ Jan Zajíc dobrovolně vzal život, aby po vzoru činu Jana Palacha vyburcoval národ z letargie během okupace sovětskými vojsky a nastupující normalizace. Město Šumperk společně s kulturními organizacemi a školami připomene důležité výročí této tragické události.

Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk připravuje na čtvrtek 21. února komponovaný pořad tematicky věnovaný Janu Zajícovi. „Od 18. hodiny zavzpomíná na svého spolužáka z ročníku paní Marie Jílková, následně proběhne projekce dokumentárního filmu ‚Pochodeň č. 2 – Sami proti zlu‘ a na závěr budou z korespondence maminek Jana Zajíce a Jana Palacha a osobní dopisy paní Zajícové, které adresovala Ince Kocůrkové, číst herečky Olga Kaštická a Svatava Niečová,“ popisuje Kamila Šeligová, ředitelka knihovny. Vstupné se vybírat nebude.

V pátek 22. února proběhne za účasti studentů, vedení školy a představitelů města pietní akt u busty Jana Zajíce, jež vytvořil sochař Olbram Zoubek a je umístěna na fasádě střední průmyslové školy.  „Zástupci školy a města se poté vydají přímo do Vítkova, kde proběhne pietní shromáždění přímo u hrobu Jana Zajíce a večer spojený s předávání Ceny Jana Zajíce, jež se každoročně uděluje úspěšným a nadaným mladým vítkovským občanům,“ říká starosta Tomáš Spurný.

Padesátileté výročí položení oběti Jana Zajíce připadá na pondělí 25. února. S tímto dnem je spojeno také nejvíce akcí spojených s připomenutím jeho osobnosti. Vlastivědně muzeum připravilo exkluzivní jednodenní výstavu „Ve jménu života Vašeho – Hořím!“ – vystaveny budou osobní dokumenty a předměty přibližující osobnost Jana Zajíce a okolnosti jeho činu. Výstava bude přístupná zdarma od 9 do 16 hodin.

V 16 hodin pak bude zahájena výstava „Jan Zajíc – Verše“ v prostorách galerie informačního centra. Nakladatelství Olympia a Ústav pro studium totalitních režimů vydaly v roce 2016 sbírku veršů Jana Zajíce s ilustracemi šumperské rodačky Míly Prokůpkové. „Výstava grafik Míly Prokůpkové bude instalována v galerie šumperského ‚íčka‘, vernisáž bude za účasti autorky ilustrací a přednesem Zajícových básní s hudebním doprovodem,“ říká Bohuslav Vondruška, jenž akce spojené s připomínkou výročí Jana Zajíce spoluorganizuje a koordinuje. Na vernisáž v 17 hodin naváže divadelní představení „Pochodeň č. II“. „Hru ve formě scénického koncertu napsali šumperští herci a realizovali pod režijním vedením Štěpána Gajdoše, účinkují Nela Štefanová, Martin Zahálka a Kryštof Grygar v roli Jana Zajíce,“ vysvětluje Matěj Kašík, ředitel divadla a dodává, že se vstupné vybírat nebude.

Tento významný den zakončí projekce filmu „Jan“ režiséra Iva Trajkova z roku 1991 s Jakubem Wehrenbergem a Lindou Rybovou v hlavních rolích. Kino Oko Šumperk jej uvede od 18:30 se symbolickým vstupným 30 Kč.

Čin a osobnost Jana Zajíce si nebudeme připomínat pouze v únoru. „Na období léta bychom rádi zapůjčili a v klášterním kostele instalovali putovní výstavu ‚Příběh Jana Zajíce‘, jež pochází již z roku 2014 a kterou vytvořili studenti gymnázia a ‚průmyslovky‘ v rámci projektu pro občanské sdružení Pant, nedočkavci si ji však můžou kdykoliv prohlédnout na internetových stránkách www.pribehjanazajice.cz,“ uzavírá Vondruška.

Jan Zajíc – 50 let od vzplanutí Pochodně č. 2

Termín
21. až 25. února 2019

Loga

  • Městská knihovna T. G. Masaryka Šumperk (vzpomínkový večer)
  • Vyšší odborná škola a střední průmyslová škola Šumperk (pietní akt u busty JZ)
  • Divadlo Šumperk (divadelní hra Pochodeň č. II)
  • Kino Oko Šumperk (projekce filmu Jan)
  • Informační centrum Šumperk (výstava Příběh Jana Zajíce)
  • Vlastivědné muzeum v Šumperku (výstava Ve jménu života Vašeho – Hořím!)
  • město Šumperk (zaštítí a zkoordinuje všechny akce)

Program
Čtvrtek 21.02.2019
18:00  Jan Zajíc – vzpomínkový večer – během vzpomínkového večera bude promítnut krátký dokument Jan Zajíc - Pochodeň č. 2, Sami proti zlu. Na svého spolužáka z ročníku zavzpomíná Marie Jílková. Na setkání donese i autentické fotografie. Na závěr vzpomínkového večera vystoupí Olga Kaštická a Svatka Niečová a budou číst korespondenci maminky Jana Palacha mamince Jana Zajíce a osobní dopisy paní Zajícové, které adresovala Ince Kocůrkové.

Pátek  22.02.2019
11:00  pietní akt u busty Jana Zajíce u VOŠ a SPŠ Šumperk

Pondělí 25.02.2019
9:00 Ve jménu života Vašeho – Hořím! ve Vlastivědném muzeu v Šumperku – Výstava osobních předmětů a dokumentů Jana Zajíce uchovávaných ve sbírkách šumperského muzea (do 16:00).
16:00  vernisáž výstavy „Jan Zajíc – Verše“ – ilustrace Míly Prokůpkové ze stejnojmenné knihy za účasti autorky v Informačním centru Šumperk
17:00  divadelní představení Pochodeň č. II na Hrádku
18:30  projekce filmu „Jan“ pro veřejnost v kině Oko

Červenec–srpen 2019
Výstava „Příběh Jana Zajíce“ v klášterním kostele.

 

Vytvořeno 11.2.2019 8:58:13 | přečteno 1954x | hrachovina
load