Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jak je to s cestovními doklady pro děti?

Rodinné dovolené spojené s cestováním do zahraničí znamenají i vyřizování cestovních dokladů. Co vše je potřeba zařídit při cestování s dětmi? Věděli jste například, že i děti mohou do členských států Evropské unie a dalších vybraných zemí cestovat na vlastní občanský průkaz?

Pro cestování s dětmi již čtvrtým rokem platí, že i dítě musí mít vlastní cestovní doklad. Cestovní pas pro dítě do 15 let stojí 100 ,-Kč a dobu platnosti má stanovenou na 5 let. Po Evropské unii a také do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Norska, Srbska, Švýcarska a na Island může dítě cestovat pouze s občanským průkazem.  Cena pro vydání občanského průkazu pro dítě do 15 let je 50,- Kč a doba jeho platnosti 5 let. Lhůta pro vydání cestovního pasu a občanského průkazu činí maximálně 30 dnů. O vydání dokladu je možné požádat ve zkrácené lhůtě  6 pracovních dnů za poplatek ve výši 2 000,-Kč.

Při vycestování mimo Evropskou Unii je vhodné informovat se předem u zastupitelského úřadu o podmínkách vstupu, pobytu a vycestování s nezletilým dítětem. Je třeba si dát také pozor, že některé státy mimo Unii mohou vyžadovat určitou dobu minimální platnosti cestovního dokladu při vstupu na jejich území nebo ukončení pobytu. 

Podrobnosti k těmto i dalším podmínkám lze  zjistit u zastupitelského úřadu daného státu, popř. je lze nalézt na webu zde: www.mzv.cz v sekci Cestujeme a dále v části Státy a území.

ikona souboruČlánek MV ČR
Vytvořeno 16.5.2016 13:35:24 | přečteno 2185x | matusu
load