Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dobrovolné hasiče prověřil nouzový stav

Hasiči   dps

Příjem a výdej desinfekce i ochranných prostředků, pomoc Policii ČR v hlídkové činnosti v uzavřené oblasti na Litovelsku a Uničovsku, desinfekce domů s pečovatelskou službou a zastávek veřejné hromadné dopravy – taková byla hlavní náplň práce dobrovolných hasičů z Temenice během koronavirového nouzového stavu.


„V souvislosti s nákazou COVID – 19 jednotka zasahovala na základě rozhodnutí Krizového štábu ORP Šumperk celkem u 21 událostí. Mimo tuto činnost jsme vyjížděli k šesti požárům, další tři technické výjezdy se týkaly odstranění nebezpečných stavů,“ uvedl velitel Jednotky dobrovolných hasičů města Šumperka Pavel Koutný, který potvrdil, že nouzový stav byl pro něj obrovskou zkušeností. „Nic podobného jsme dosud nezažili a doufám, že již ani nezažijeme,“ dodal Pavel Koutný.

Hasiči   výdej desinfekce

Vysvětlil, že po doporučení HZS Olomouckého kraje, musel zrušit veškerá školení, odbornou přípravu, porady, předávání a přebírání služeb včetně pravidelné údržby techniky a technických prostředků a zajistit, aby se jeho muži potkávali pouze při vyhlášení poplachu nebo při plnění úkolů vyplývajících z požadavků krizového štábu. „Pokud by se v jednotce objevila nákaza, museli by všichni do karantény. Proto jsme podnikali takové kroky, aby naše akceschopnost nebyla a nemohla být narušena,“ vysvětlil velitel hasičů.

Hasiči   desinfekce zastávek

Občanské sdružení Sbor dobrovolných hasičů Temenice čítá čtyři desítky dospělých členů a zhruba dvě desítky dětí. V čele dobrovolníků stojí starosta František Horák. „Čtrnáct mužů je zapojeno do Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Šumperka, která je plně financována radnicí s přispěním státu a Olomouckého kraje. Zajišťuje organizační a operační činnost , to znamená, že si členové doplňují své znalosti na pravidelných školeních a odborné přípravě, které jsou každý měsíc, starají se o techniku, slouží dosažitelnost a účastní se výjezdů,“ doplnil velitel Pavel Koutný.

 Počet zásahů, na které bývá jednotka přizvána, rok od roku stoupá. Zatímco za období 2014 až 2018 jich bylo v průměru 55, v roce 2019 už dobrovolníci z Temenice zaznamenali 89 zásahů. Letos mají temeničtí hasiči na konci května na svém kontě již 53 výjezdů.

Hasičský sbor v Temenici má za sebou dlouhou historii. V Hermesdorfu (dnešní Temenici) vznikal v letech 1872 – 1873. Na zakládající schůzi byli pozváni všichni místní občané a do řad hasičů se ihned závazně přihlásilo 52 mužů.

V roce 1889 vybudovali hasiči zbrojnici ze staré jednotřídní školy, která stála uprostřed obce. V roce 1934 vznikla při temenickém sboru záchranná služba, tzv. „SAMARITÁNI“, kteří byli občany i vedením obce velmi ceněni. Během II. světové války byla v roce 1943 zřízena velká zbrojnice, kde byla umístěna dvě auta a výzbroj. Díky skutečnosti, že disponovali na tehdejší dobu velice moderním vybavením mohli temeničtí hasiči s ohněm dost účinně bojovat.

Činnost dobrovolných hasičů byla až do 80. let minulého století velice bohatá, kromě zásahů a soutěží v hasičském sportu fungovali dobrovolní záchranáři i jako organizátoři společenského života – pořádali nejrůznější slavnosti a plesy.

HAsiči1

V novodobé historii temeničtí hasiči, slouží již 18 let v poloprofesionální kategorii, což představuje, že zabezpečují výjezd do 5 minut od vyhlášení poplachu nejen pro město Šumperk, ale pro nejbližší okolní obce. Sídlí v moderní zbrojnici v Horní Temenici, která byla slavnostně otevřena v listopadu 2015 a disponují technikou a technickým vybavením na profesionální úrovni. Jejich heslo zní: „Bohu ke cti – bližnímu ku pomoci.“


Vytvořeno 2.6.2020 10:38:48 | přečteno 836x | singerova
load