Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dny evropského dědictví

EHD

Město Šumperk se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska letos opět pořádá Dny evropského dědictví, kdy se veřejnosti ve dnech 10. – 13. září otevřou brány nejvýznamnějších šumperských památek. Hlavním lákadlem je letos zahajovací koncert populární šumperské skupiny O5 a RADEČEK u příležitosti připomenutí 10. výročí ukončení rekonstrukce klášterního kostela Zvěstování Panny Marie.

Již ve čtvrtek 10. září od 19. hod. se v kostele Zvěstování Panny Marie rozezní struny kytar oblíbené šumperské kapely O5 a RADEČEK,“ říká Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů. Její členové si pro připomenutí desátého výročí ukončení náročné rekonstrukce klášterního kostela, která probíhala od začátku 90. let do roku 2005, připravili koncert ve speciálním akustickém provedení. „Vstupenky na koncert lze v předprodeji zakoupit v Informačním centru Šumperk v budově muzea,“ upřesňuje Vondruška.

Tradiční program Dnů evropského dědictví začne v sobotu 12. září, kdy se otevře veřejnosti radnice s radniční věží, Geschaderův dům s expozicí Čarodějnické procesy a komentovanými prohlídkami domu. „Mimo tradičních komentovaných prohlídek v kostele Zvěstování Panny Marie bude k vidění výstava romana turcela z partnerského města Prievidza,Uniting Hands/Podejme si ruce‘,“ doplňuje Vondruška. Opět budou také zpřístupněny kostely sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. Vlastivědné muzeum v Šumperku poskytne vstup zdarma na všechny jeho aktuální výstavy a expozice, stejně tak i Muzeum silnic ve Vikýřovicích a Státní okresní archiv Šumperk. „V sobotu bude navíc opět možné prohlédnout si v doprovodu průvodce fragmenty renesanční architektury bývalého šumperského zámku a rovněž budou moci nahlédnout i  do zákulisí šumperského divadla,“ pokračuje Vondruška. Všechna místa budou přístupná zdarma a obohacena přítomností průvodce, který poskytne odborný komentář.

Během soboty 12. září Střední škola železniční, technická a služeb ve spolupráci s Pars nova, a. s., pořádá Den řemesel. V rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání a v rámci Regionální sektorové dohody v oblasti elektrotechniky OK se představí obory vyučované na škole. Jarmark bude probíhat od 9:00 do 15:00 hod. na Točáku.

Ve vybraných památkách budou připravena turistická razítka, která budou moci návštěvníci sbírat jak do svých turistických deníků, tak i do hrací karty na letáku Dnů evropského dědictví. „ Pokud zájemci nasbírají alespoň šest razítek z devíti a kupon odevzdají v Informačním centru Šumperk, získají na památku drobnou odměnu s motivem Dnů evropského dědictví,“ upřesňuje Vondruška. Leták se soutěžním kuponem bude k dispozici od začátku září v Informačním centru a v den akce také ve všech památkách.

Pro nemalý zájem v minulých ročnících bude v neděli 13. září nadále zdarma zpřístupněna radniční věžexpozice Čarodějnické procesy a kostel Zvěstování Panny Marie. „Po roční přestávce bude známý badatel po historii šumperských Židů Gerhard Wanitschek provázet po židovském hřbitovu,“ uzavírá Vondruška.

Vytvořeno 7.9.2015 13:28:02 | přečteno 1499x | hrachovina
load